Pociąg do miasta jedzie dalej

Trwa letni festiwal Teatru Gdynia Główna „Pociąg do miasta”. Dzięki niemu przedstawienia, które na co dzień możemy oglądać w siedzibie Teatru na gdyńskim dworcu, wychodzą w tak zwane „miasto”. Spektakle oglądać można codziennie do soboty, 29 lipca, w nietypowych sceneriach – zawsze o 21.00. Śpiewający karaluch, morze wódki, neonowa Matka Boska, nalot baniek mydlanych, wyzywająca powódka, kompania dzikich mniszek… Niezwykłe historie w plenerze rozgrywać się w tym tygodniu w zakamarkach Gdyni. Scena w przypadku „Pociągu do miasta” to pojęcie umowne. Tu wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Teatr Gdynia Główna gra na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach, a każde z tych miejsc wypełnia opowieścią. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co chcą nam przekazać aktorzy.
Do soboty, 29 lipca, zobaczymy jeszcze:

26 oraz 27 lipca (środa, czwartek) godz. 21.00

BATSZEBA wg noweli „Bat Seba” Torgny Lindgrena w tłum. Haliny Thylwe
Taras/ 2 piętro Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
wykonanie: Magdalena Płaneta, Iwo Bochat
Ograniczona liczba miejsc!
 
Z wizyty w muzeum wyniesiemy nie tylko suche informacje o dziejach, lecz będziemy mogli współuczestniczyć w zmaganiach naszych przodków. Wszystkie eksponaty można obejrzeć z bliska, a nawet wziąć udział w sądzie nad Batszebą i poczuć się ławnikiem. Zainspirowana Biblią nowela Torgny'ego Lindgrena przedrze się do Muzeum Miasta Gdyni i poruszy nasze sumienie.
 
BURMISTRZ, tekst: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Taras/ restauracja Vinegre di Rucola/ 3 piętro Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B)
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk
Ograniczona liczba miejsc!
 
W spektaklu „Burmistrz” wrzucono do jednego garnka wątki pieprzne i ostre, ale nie przekroczono granic dobrego smaku. To opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym, pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza, żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od „tamtych czasów”, nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chce uciec przed bolesną Prawdą.
 
 

28 oraz 29 lipca (piątek, sobota) godz. 21.00

EMIGRANTKA
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny/ zielona strefa pomiędzy budynkami III i IV  (ul. Aleja Zwycięstwa 96/98)
Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek
Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl
 
Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek. Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe... „Emigrantka” to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca. Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić.

KAWA, CHLEB I SER na podstawie Menueta Louisa Paula Boona
Brama firmy Madang  (ul. Świętego Piotra 2)
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Sandra Szwarc
 
Zamknięta, brukowana ulica, a na niej rozgrywa się rodzinne piekiełko. Historia samotności bohaterów, ich relacji pełnej niezrozumienia i wzajemnych zarzutów opowiedziana przez dwie kobiety. Bezsensowne trwanie, nieznośna, powtarzalna codzienność na tle krzykliwych nagłówków, prowokujących gestów i złudnej wiary. Stół nakryty tylko dla nich, jest kawa, chleb i ser wzdłuż poszarpanych ścian ulicy.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!