Pierwsza wizyta rumuńskiego żaglowca Mircea w Gdyni

To będzie nie lada wydarzenie dla Gdyni, jej mieszkańców i turystów. W środę 26 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim zacumował Mircea – żaglowiec szkoleniowy Rumuńskiej Marynarki Wojennej. Jest to jego pierwsza wizyta w Polsce i niepowtarzalna okazja do zwiedzenia jednostki. Tego samego dnia w imieniu władz miasta Gdyni kapitana żaglowca Mircea - Joana Gabriela Moise przywitała wiceprezydent miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka - Spychała.
Żaglowiec udostępniony zostanie pierwszym gościom już w środę w godz. 16.00-20.00. W kolejnych dniach, tj. w czwartek i piątek, osoby zainteresowane jednostką będą mogły ją zwiedzić w godz. 10.00-13.00 oraz 16.00-20.00. Ostatnią szansą na zobaczenie żaglowca będzie sobotni poranek, kiedy to o godz. 9.00 Mircea opuszczać będzie gdyński port.
Rumuński żaglowiec szkoleniowy Mircea to trójmasztowiec o długości całkowitej 82 m i szerokości 12 m. Jego maszty osiągają wysokość 44 m, a łączna powierzchnia 23 stawianych na nich żagli to 1800 m². Na pokładzie jednostka może pomieścić około 200 osób, w tym 98 osób należących do stałej załogi. Żaglowiec jest jedną z pięciu siostrzanych jednostek tego samego typu. Pozostałe to niemieckie Gorch Fock i Gorch Fock II, amerykański Eagle oraz portugalski Sagres.
Żaglowiec zbudowany został w Hamburgu w 1938 r. przez niemieckie przedsiębiorstwo-stocznię Blohm & Voss. Nazwa nadana została na cześć hospodara Wołoszczyzny, Mirczy Starego (Mircea cel Bătrân). Rządził on na przełomie XIV/XV wieku i na kartach historii Rumunii zapisał się m.in. dzięki znaczącemu wpływowi na rozwój lokalnej żeglugi.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi