Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai

24 lipca Gdynię odwiedziła oficjalna delegacja z miasta Zhuhai w Chinach. Samorządowcy spotkali się z gdyńskimi władzami i przedstawicielami Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy naszego miasta z chińskim partnerem. Gości przywitał wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Stępa, który podkreślił, że Gdynia może poszczycić się jednym z największych portów w Polsce i na Bałtyku. Tutaj produkowane są statki, istnieje port wojenny oraz rozwija się szkolnictwo morskie. Można powiedzieć, że Gdynia rzeczywiście powstała z morza - z różnych szans, które płyną z lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na to, że od dłuższego czasu staramy się też dywersyfikować naszą gospodarkę, aby nie była ona uzależniona tylko od jednego czynnika. Bardzo ważną rolę w mieście i dużą wagę przywiązujemy do rozwoju Parku Naukowo-Technologicznego i do tzw. inkubatorów dzięki którym rozwija się działalność gospodarcza także w zakresie nowych technologii.

O potencjale gospodarczym Gdyni i korzyściach płynących ze współpracy mówiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała: Chciałabym podkreślić, że nasze stosunki z Zhuhai mają charakter szczególny z uwagi na partnerstwo, które nas wiąże. Jednocześnie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem ogólnym we współpracy z Chinami. W naszych działaniach – zwłaszcza tych dotyczących projektów związanych z „Nowym Szlakiem Jedwabnym” - mamy silne wsparcie polskiego rządu. Korzyści dla miast i regionów leżących wzdłuż „Nowego Szlaku Jedwabnego" są oczywiste. Porty morskie - szczególnie Gdynia i Gdańsk - stoją przed szansą uzyskania statusu portów globalnych, najważniejszego hubu portowego na Bałtyku. Gdynia (port i miasto) intensywnie przygotowują się do takiego scenariusza.
 
Spotkanie miast siostrzanych zwieńczyła wizyta w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, w którym po krótkiej prezentacji goście mieli okazję odwiedzić gdyńskie start-upy.
 
Warto wspomnieć, że Gdynię i Zhuhai łączy umowa o współpracy na zasadzie miast zaprzyjaźnionych, która została podpisana 17 maja 2017 r.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!