Gdynia z kolejną dotacją na walkę z niską emisją

Gdynia dzięki udziałowi w konkursie o nazwie „Czyste powietrze Pomorza – edycja 2016” pozyskało I transzę dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 90 103 zł. Dzięki temu mieszkańcy już po raz trzeci otrzymują dofinansowanie na walkę ze smogiem i niską emisją. Ci mieszkańcy, którzy zdecydowali się na likwidację pieców i kotłów na paliwo stałe i podłączyli swoje domy do miejskiej sieci ciepłowniczej, otrzymają bardzo korzystne dofinansowania w wysokości nawet 11 tys. złotych.
Dobra informacja dla mieszkańców jest taka, że 14 lipca rozstrzygnięta została także tegoroczna edycja siostrzanego konkursu „Czyste powietrze Pomorza” tym razem pod nazwą – „Czyste powietrze Trójmiasta – edycja 2017”. Gdynia wystąpiła w imieniu swoich mieszkańców o maksymalną wysokość dofinansowania, czyli 300 tys. zł i właśnie otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Oznacza to, że mieszkańcy którzy zgłosili swoje inwestycje do dofinansowania w ramach tegorocznej edycji, mogą rozpocząć prace modernizacyjne, zaś po ich ukończeniu mogą liczyć na zwrot części udokumentowanych kosztów realizacji zadania.
 
Z niską emisją i smogiem jako zjawiskami niekorzystnymi dla zdrowia i życia ludzi boryka się ostatnio wiele dużych miast i aglomeracji w Polsce i Europie. Gdynia należy do jednych z nielicznych miast, w których problem smogu praktycznie nie występuje. Działając jednak zapobiegawczo w trosce o zdrowie mieszkańców i czystość powietrza, miasto regularnie bierze udział w konkursach, w których można pozyskać dofinansowanie na likwidację pieców opalanych węglem i koksem.
 
Poza środkami zewnętrznymi miasto od 18 lat wspiera mieszkańców finansowo w ramach gminnego programu dotacji na modernizację źródła ogrzewania, a także budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Gmina dotuje również mikroproducentów energii elektrycznej, dofinansowując budowę paneli fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych.
 
Wieloletnie działania z obszaru edukacji ekologicznej oraz systematyczne wspieranie finansowe likwidacji lokalnych palenisk sprawiają, że Gdynia może poszczycić się naprawdę dobrą jakością powietrza. 
Więcej informacji o dotacjach na zmianę sposobu ogrzewania i budowę odnawialnych źródeł energii można uzyskać od pracowników Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Na stronie internetowej kampanii www.cieplolubni.com.pl można znaleźć informacje na przebiegu kampanii, organizowanych warsztatów czy kalkulator dotacji.
fot. Marta Jaszczerska

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!