Pociąg do miasta

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na festiwal „Pociąg do miasta”. Dwanaście spektakli w sześć dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. I wszystko za darmo!  
Śpiewający karaluch, morze wódki, neonowa Matka Boska, nalot baniek mydlanych, wyzywająca powódka, kompania dzikich mniszek… Niezwykłe historie w plenerze rozgrywać się będą od poniedziałku 24 lipca do soboty 29 lipca zawszeo o godz. 21.00.  Scena w przypadku „Pociągu do miasta” to pojęcie umowne, tu wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Teatr Gdynia Główna gra na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach, a każde z tych miejsc wypełnia opowieścią. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co aktorzy chcą powiedzieć.
Program:
 

24 oraz 25 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21.00

POMIĘDZY wg Ślubu Witolda Gombrowicza
PLAC / Klub Muzyczny UCHO  (ul. Świętego Piotra 2)
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Marek Sadowski, Bartłomiej Sudak.
 
Łydka, Gęba, Ucho! Gombrowicz na klubowej scenie. Tym razem będzie wodzirejem na ślubie Henryka. Motywem przewodnim jest sen, który przenosi Henryka w rodzime strony, do karczmy prowadzonej przez jego rodziców. Zastany tam porządek jest jednak zgoła inny od tego, jaki Henryk zapamiętał. Narażonym na deformację, wypaczenie i wykoślawienie, na przyprawienie gęby, Henryk podejmuje walkę ze stereotypami i cechami typowymi dla naszego narodu, toczy samotną bitwę o swoje JA. To spektakl, w którym po raz pierwszy kojarzymy w związki tekst i przestrzeń tak, aby ciągle pozostawać poza przestrzenią.

VON BINGEN. HISTORIA PRAWDZIWA Sandry Szwarc
TARAS/ Szkoła Podstawowa nr 26  (ul. Tatrzańska 40)
scenariusz i reżyseria: Błażej Tachasiuk
obsada: Ida Bocian
 
Co wiemy o świętych z czasów, gdy byli jeszcze dziećmi? Jak brzmi głos Boga? Co zrobić, kiedy jesteś zamknięty w pustelni, a Twoją głowę wypełnia muzyka?  Posłuchajcie historii o świętej rewolucjonistce, pierwszej kompozytorce w średniowiecznej Europie! Charyzmatyczny Kronikarz, gorliwe mniszki i zautomatyzowana Jutta zapraszają do udziału w widowisku, ukazującym drogę do świętości Hildegardy z Bingen – kobiety, która uparcie pragnęła wyjść poza przypisaną sobie formę. 

26 oraz 27 lipca (środa, czwartek) godz. 21.00

BATSZEBA wg noweli "Bat Seba" Torgny'ego Lindgrena w tłum. Haliny Thylwe
TARAS/ 2 Piętro Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) OGRANICZONA LICZBA MIEJSC!
scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
wykonanie: Magdalena Płaneta, Iwo Bochat
 
Z wizyty w muzeum wyniesiemy nie tylko suche informacje o dziejach, lecz będziemy mogli współuczestniczyć w zmaganiach naszych przodków! Wszystkie eksponaty można obejrzeć z bliska, a nawet wziąć udział w sądzie nad Batszebą i poczuć się ławnikiem! Zainspirowana Biblią nowela Torgny'ego Lindgrena przedrze się do Muzeum Miasta Gdyni i poruszy nasze sumienie.
 
 
BURMISTRZ Małgorzata Sikorska - Miszczuk
TARAS/ Restauracja VINEGRE/ 3 piętro Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) OGRANICZONA LICZBA MIEJSC!
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk
 
W spektaklu „Burmistrz” wrzucono do jednego garnka wątki pieprzne i ostre, ale nie przekraczono granic dobrego smaku. To opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym, pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza, żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od "tamtych czasów", nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chcą uciec przed bolesną Prawdą.

28 oraz 29 lipca (piątek, sobota) godz. 21.00

EMIGRANTKA
ZIELONA STREFA POMIĘDZY BUDYNKAMI III I IV / Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (ul. Aleja Zwycięstwa 96/98)
Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek
Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl
 
Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek…
Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe... „Emigrantka” to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca. Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić…
KAWA, CHLEB I SER na podstawie Menueta Louisa Paula Boona
ULICA/ w bramie firmy MADANG  (ul. Świętego Piotra 2)
 reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Sandra Szwarc
 
Zamknięta, brukowana ulica a na niej rozgrywa się rodzinne piekiełko. Historia samotności bohaterów, ich relacji pełnej niezrozumienia i wzajemnych zarzutów opowiedziana przez dwie kobiety. Bezsensowne trwanie, nieznośna, powtarzalna codzienność na tle krzykliwych nagłówków, prowokujących gestów i złudnej wiary. Stół nakryty tylko dla nich, jest kawa, chleb i ser wzdłuż poszarpanych ścian ulicy.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!