Jak spędzić weekend w Gdyni

Globatica
Festiwal Kultur Świata Globaltica już po raz 13. zawitała do Gdyni. Tegoroczna odsłona festiwalu to aż 12 zespołów z 19 krajów, 5 dni spotkań z muzyką świata, a także pokazy filmowe, panel dyskusyjny, warsztaty, kuchnia świata, literatura podróżnicza i teatr dla najmłodszych. Wszystko to do niedzieli 23 lipca w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego parku Kolibki. Globaltica już od dwunastu lat prezentuje najciekawsze zjawiska muzyczne z całego świata. Program festiwalu jest pomyślany tak, by pojawiali się na nim artyści, którzy dokonania muzyczne swoich kultur przekazują w niezmienionej formie, jak i ci, którzy przekształcają tradycje, łącząc je z różnymi nurtami w muzyce czy elementami innych kultur. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zapraszają do skorzystania z pola namiotowego.
Szczegóły repertuaru oraz informacje o biletach i artystach dostępne są na stronie www.globaltica.pl
Volvo Gdynia Sailing Days 2017
Trwa 18. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days i jak zwykle obok rywalizacji na wodzie nie zabraknie atrakcji na lądzie.
W Żeglarskiej Stolicy Polski wystartuje ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. Przez trzy tygodnie zawodnicy rywalizować będą w 21 klasach regatowych. Na wodzie zobaczymy medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich, zawodników kadry narodowej seniorów i juniorów, żeglarzy niepełnosprawnych oraz amatorów, co udowadnia, że żeglarstwo jest sportem dla każdego. Na zwycięzców czeka 280 medali, 150 pucharów, nagród oraz wyróżnień.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Joga na plaży
W wakacje Centrum Joga i Pilates zaprasza na wspólną praktykę jogi i pilatesu w soboty do 26.08 w godz. 8.30-9.30, na plażę przy Polance Redłowskiej.

Zajęcia są bezpłatne. Prowadzić je będą Małgorzata Stanisławska (joga) i Beata Oganowska (pilates).
Bliższe informacje na stronie: www.jogapilates.pl.
Wakacje z modernizmem
W sobotę 22 lipca o godz. 14.00 odbędzie się kolejny z cyklu bezpłatnych spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu trasami obejmującymi głównie obszar Śródmieścia Gdyni oraz Wzgórza Świętego Maksymiliana.
Spacery prowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą „detalom” gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Spacery odbywają się w każdą sobotę wakacji o tej samej porze, startując z Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Więcej informacji: www.modernizmgdyni.pl oraz www.facebook.com/modernizmgdyni.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Spacery z przewodnikiem Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni
„Wakacje Morskie Gdyni” to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. Spacery startują w każdą letnią sobotę do 19 sierpnia o godz. 10.00 spod Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

W trakcie spacerów uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich. Wydarzenie jest przyjazne rodzinom.
Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska.
Więcej na www.facebook.com/legendamorskagdyni.
Śladami gdynian – gra miejska dla rodzin
Lubicie rywalizacje? Interesuje Was Gdynia? Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkie rodziny do udziału w grze miejskiej „Śladami gdynian”. Podczas zabawy uczestnicy zmierzą się z zadaniami, dzięki którym lepiej poznają miasto, jego historię i różne zakamarki.

Na uczestników gry miejskiej będą czekały nagrody. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w grze decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
Prowadzenie: Margareta Sobczak
Teatralne Lato w Centrum
Centrum Kultury, w ramach Teatralnego Lata w Centrum, zaprasza:
w sobotę 22 lipca o godz. 12.00 i 16.00 oraz 23 lipca o godz. 12.00 na spektakl „Rybki. Historia gdyńskiej miłości” w reż. Tomasza Podsiadłego (Gdyńskie Centrum Filmowe, Patio). Oglądając spektakl, przekonacie się, że słynne Rybki skrywają niesamowitą historię miłosną.
Bilety: 20 zł.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.
Wakacje w Experymencie
Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza m.in. do udziału w weekendowych warsztatach tematycznych poświęconych bezpieczeństwu nad wodą, pierwszej pomocy, botanice czy orientacji w terenie. Tym razem będzie to weekend botaniczny.
Dla spragnionych chwili odpoczynku przygotowana zostanie specjalna strefa relaksu z grami planszowymi.
Szczegóły na experyment.gdynia.pl.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
23 lipca - Ewelina Sobańska – „Ptasie Radio”. Rozpoznawanie głosów ptaków - warsztaty, Arkadiusz Gutowski „I co ja robię tu?..., czyli po co nam leśnik w lesie?”. Prelekcja i dyskusja o tym, dlaczego wycinamy zdrowe drzewa
Rodzinne czytanki nad morzem
W każdą niedzielę, od 2 lipca do 6 sierpnia, o godzinie 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku będą odbywały się RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM dedykowane dzieciom i dorosłym, którzy chcą radośnie i twórczo spędzić czas.
Spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami w 2017 roku odbywają się pod hasłem: Animals Wow! Odkryj z nami świat zwierząt! Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący:
23 lipca: Bogdan Smagacki i Agata Wianecka
Warsztaty tematyczne do czytanek poprowadzą: Anna Zalewska-Uberman (pomysłodawca akcji, pedagog teatru w Teatrze Miejskim w Gdyni) oraz Marta Fass (architektka, psycholog i miłośniczka teatru). Koordynator akcji: Marta Pałubicka.
Akcji towarzyszyć będzie plebiscyt na KULTOWĄ KSIĄŻKĘ MOJEGO DZIECIŃSTWA. Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane będą zaproszenia na spektakle dla dzieci znajdujące się w repertuarze Teatru Miejskiego.
Koncert na Kamiennej Górze
Centrum Kultury zaprasza w niedzielę 23 lipca o godz. 16.00 na Kamienną Górę na koncert z cyklu „Muzyka Promenadowa”.

Wystąpią: Karolina Klawitter, Krzysztof Bobrzecki, Amber String Quartet.
Szczegóły na www.ckgdynia.pl.
Wstęp wolny.
Zobacz to, co najlepsze na Scenie Letniej w Orłowie!
XXII Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza na spektakle z morzem w tle:
– 21, 22, 23 lipca o godz. 20.00 na „Komedię omyłek” Williama Szekspira w reż. Tadeusza Bradeckiego. Rozdzieleni w dzieciństwie bracia spotykają się po latach. Nieśmiertelna klasyka i zjawiskowe kostiumy.
Rezerwacja biletów: Biuro Promocji czynne w godz. 9.00-16.00, tel.: 58 660 59 22. Kasa w siedzibie Teatru Miejskiego (ul. Bema 26) we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 14.00-20.00; tel.: 58 660 59 46. Kasa w Orłowie: 14.00-20.00, we wtorki nieczynna; tel.: 507 714 599. Kup bilet on-line: www.teatrgombrowicza.art.pl – zakładka „kup bilet”.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
„Dunkierka”, „Paryż może poczekać”, „21 x Nowy Jork” i „Alibi.com” – aż cztery nowe filmy można już oglądać w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. W repertuarze są też ciekawe propozycje dla najmłodszych widzów oraz ostatnie bezpłatne projekcje w ramach Festiwalu Filmów Żeglarskich.

Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. W Kinie Studyjnym GCF przy Placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka FaBuła. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy).

Sale Warszawa i Morskie Oko
Sobota 21 lipca
Rock dog. Pies ma głos – 10.40, 15.10
Czerwony żółw – 12.40
Podarować życie – 13.10
Volta – 14.30
Cym chata bogata – 16.50
Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia – 17.00
Paryż może poczekać – 18.45
Mężczyzna imieniem Ove – 19.00
Dunkierka – 11.00, 20.40
21 x Nowy Jork – 21.20

Sala Goplana
Piątek, 21 lipca
Miś Bamse o miasto złodziei – 10.50
Alibi.com – 12.10, 21.10
Paryż może poczekać – 14.00
Dunkierka – 15.50, 19.10
Festiwal Filmów Żeglarskich: Zobaczyć wiatr – 18.00
Sobota, 22 lipca
Paryż może poczekać – 14.00
Dunkierka – 15.50, 19.45
Alibi.com – 21:45
Festiwal Filmów Żeglarskich:
Jessica Watson. Prawdziwa odwaga – 11.00
Na głęboką wodę – 18.00
Niedziela, 23 lipca
Miś Bamse i miasto złodziei – 11.20
Alibi.com – 13.00, 21.10
Dunkierka – 15.00, 19.00
Paryż może poczekać – 17.10
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!