Gdynianin mistrzowsko układa Rubika

Kostka Rubika, niejednemu dała… w kość. Ale nie im. Zagadkę rozwiązują z imponującą prędkością. Jedną z takich osób jest gdynianin Grzegorz Jałocha, który podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Paryżu w Dock de Paris ułożył kostkę w 24,86 sek. Z zamkniętymi oczami.  
 
Na czterodniowych mistrzostwach pojawiło się około 1100 uczestników z blisko 70 krajów, w tym 32 Polaków, z czego 4 wywodzi się w Pomorza. Są to: Marta Żywicka z Sopotu, Marek Pepke z Rumi, Maciej Czapiewski z Brusów i Grzegorz Jałocha z Gdyni. Uczestnicy zawodów rywalizowali w takich konkurencjach, jak: układanie kostki za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów, na czas, jedną ręką, a nawet stopami. Natomiast z ułożeniem kostki z zamkniętymi oczami najszybciej poradził sobie gdynianin.
 
 
Kostka Rubika powstała w 1974 roku, a jej pomysłodawca, czyli węgierski architekt Ernö Rubik, dzięki kubikowi chciał rozwinąć wyobraźnię przestrzenną u studentów. W porównaniu do obecnych rekordzistów (rekord świata należy do Australijczyka Feliksa Zemdegsa, który zrobił to w 4.73 sekundy), poszło mu raczej średnio. Autor łamigłówkę układał miesiąc. Do tej pory sprzedano ponad 450 milionów kostek, czyli układa ją 5,8% świata. Do najbardziej znanych fanów kostki Rubika należą: Justin Bieber, Will Smith, Chris Pratt i David Silva.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!