Konkurs na koncepcję budowy domu sąsiedzkiego na Witominie

Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza architektów do udziału w konkursie na koncepcję jednego z ważniejszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Gdyni. W strategicznym punkcie Witomina-Radiostacji powstanie dom sąsiedzki – salon z kuchnią i biblioteką dla wszystkich mieszkańców. Organizatorzy konkursu oczekują od projektantów stworzenia koncepcji domu otwartego. Miejsca, do którego można zawsze wpaść po drodze ze szkoły, umówić się z sąsiadami na planszówki, na wspólne oglądanie zawodów sportowych, skorzystać ze sporej kuchni i przygotować wspólnie wypieki, wypożyczyć książkę, poczytać prasę, czy wziąć udział w zorganizowanych zajęciach.

 
Obiekt pomieści dużą świetlicę, kuchnię dostępną dla mieszkańców osiedla, salę do zajęć ruchowych, studio warsztatów plastycznych, salę warsztatów rodzinnych i filię Miejskiej Biblioteki Publicznej. Połączy ona zbiory dwóch bibliotek funkcjonujących dzisiaj na Witominie. Powstający dom sąsiedzki będzie otwarty, przyjazny i dostępny dla wszystkich - bez względu na wiek i stopień sprawności.

Miejsce, które wybrano na lokalizację domu, nie jest przypadkowe – usytuowane jest w centrum osiedla, przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej. Łatwo dojechać tu autobusem czy rowerem, a najłatwiej dojść piechotą. Lokalizacja jest atrakcyjna, lecz - trzeba przyznać - niełatwa dla projektantów. Na wyznaczoym do budowy domu terenie występują spore różnice poziomów, a wokół stoją budynki mieszkalne. Architekci zmierzą się więc z wieloma wyzwaniami projektowymi.
Organizatorzy liczą jednak na spore zainteresowanie wśród pracowni, bo temat jest ciekawy, a i wygrana może zachęcać. Zdobywca I miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca przewidziano odpowiednio nagrody w wysokości 10 i 5 tysięcy złotych.
Projektanci mogą zgłaszać się do udziału w konkursie do 31 lipca do godziny 13.00 Wyniki kwalifikacji zgłoszeń zostaną opublikowane 21 sierpnia, a termin nadsyłania prac konkursowych upłynie 2 października. Szczegóły konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej