Ponowna wymiana dowodów osobistych

W tym roku wielu mieszkańcom kończy się ważność dowodu osobistego. Dotyczy to sporej grupy, ponieważ w 2007 roku posiadacze jeszcze starego, papierowego dokumentu tożsamości mieli obowiązek wymiany, na jego plastikowego następcę.  
– W pierwszym półroczu 2017 r. liczba złożonych wniosków o  wydanie dowodów osobistych wyniosła około 20 tysięcy i wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o około 3000 sztuk – tłumaczy Danuta Peplińska, kierownik Referatu dowodów osobistych gdyńskiego Urzędu Miasta i dodaje – Liczba mieszkańców Gdyni, którzy powinni jeszcze wymienić dowody osobiste tylko z powodu utraty ważności dowodu osobistego, wynosi blisko 18 tysięcy.
 
Zmiana ustawy, która pozwala na składanie wniosku w dowolnym miejscu na terenie kraju, a także fakt, że Referat Dowodów Osobistych pracuje dłużej, sprawia, że gdyński urząd jest chętniej odwiedzany. – W związku z nową ustawą oraz z przedłużonym dniem pracy Referatu Dowodów Osobistych w ciągu tygodnia i pracą w każdą sobotę, ok. 80% petentów ubiegających się o nowy dowód osobisty jest spoza Gdyni, a przyrost wniosków o wydanie dowodów osobistych w ostatnim okresie wynosi ok. 100 sztuk dziennie, w tym średnia przyjęć interesantów w soboty wynosi 110 osób – wylicza Danuta Peplińska.
 
Wniosek można wypełnić elektronicznie lub ściągnąć ze strony. Wypełniony dokument o wydanie dowodu osobistego, z dołączonym zdjęciem (o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli, 35x45 mm i wielkości do 2,5 MB), należy złożyć w urzędzie. Ile będziemy czekać na nowy dokument tożsamości? 30 dni od daty złożenia wniosku – w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin może zostać przedłużony.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ