Coltrane w Muzeum

John Coltrane dożył jedynie czterdziestki, ale pozostawił po sobie muzykę, która na stałe wpisała się w kanon światowego jazzu. Wyjątkowa osobowość Trane’a została przedstawiona w wydanej niedawno i przełożonej na język polski przez Filipa Łobodzińskiego, książce „Coltrane według Coltrane’a”. Spotkanie z autorem przekładu odbędzie się w sobotę 15 lipca o godz. 17.00, w Muzeum Miasta Gdyni.   
Spotkanie z książką odbędzie się w ramach Instrukcji Obsługi Awangardy. Postać Johna Coltrane’a idealnie wpasowuje się w awangardowy nurt, bo któż inny jak nie on zrewolucjonizował  świat jazzu, nadał stylowi nowy wydźwięk i wytyczył ścieżkę, po której kroczeniu marzyło i nadal marzy wielu muzyków. Wśród ważniejszych albumów Trane’a znalazły: „Coltrane”, „Blue Train”, „Favorite Things”, „Soultrane” czy „A Love Supreme”. To tylko niewielki ułamek jego przełomowej twórczości. Dlatego tym bardziej warto się pojawić w muzeum i posłuchać autora przekładu Filipa Łobodzińskiego, który nieco przybliży życie muzyka.
 
 
Autor opowie o „Coltrane według Coltrane’a”, zawierającym prawie wszystkie znane wywiady z Coltrane’em. Zbiór opracowany przez Chrisa DeVito zawiera również artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano legendarnego muzyka. Jest to próba zaprezentowania historii życia i kariery Coltrane’a poprzez jego własne wypowiedzi. Całość uszeregowana w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów, stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o najważniejszym saksofoniście w historii muzyki.
Spotkanie poprowadzi Jacek Friedrich.
 
Książka została wydana nakładem wydawnictwa Kosmos Kosmos i jest dostępna w muzealnym sklepie.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ