EURO U-21 w relacjach mediów

Za nami piłkarskie Mistrzostwa Europy U-21. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w historii Gdyni, która jako gospodarz gościła uczestników tej imprezy. Na Stadionie Miejskim kibice mogli zobaczyć trzy mecze, w tym hitowy pojedynek Hiszpania – Portugalia. Przypominamy relacje mediów z tego turnieju. Komentatorzy podkreślali, że odbywające się w Polsce Mistrzostwa Europy U-21 należały do najlepiej przygotowanych od strony organizacyjnej zawodów w historii tego rodzaju imprez. Obok znakomitych warunków do gry i treningów dopisała również frekwencja na poszczególnych meczach.
W Gdyni łączna frekwencja na trzech spotkaniach wyniosła 29 664 widzów. Kibice na Pomorzu mieli piłkarską ucztę, bo dwa mecze rozegrali tam Hiszpanie, a na koniec Portugalia zmierzyła się z Macedonią. Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i przewodniczący miejskiego zespołu ds. organizacji turnieju Marek Łucyk stwierdził, że na bieżąco docierały pozytywne opinie dotyczące organizacji. Dodał, że płyta główna boiska i nawierzchnie treningowe przygotowane na czas Euro U-21, będą służyć teraz m.in. piłkarzom Arki Gdynia. – pisał Łukasz Grzegorczyk na stronach internetowych tygodnika Wprost.
Gdynia razem z Bydgoszczą gościły drużyny z grupy B. Miłośnicy futbolu mogli zobaczyć w tych miastach reprezentacje Hiszpanii, Portugalii, Macedonii i Serbii. Obok piłkarzy, których cechowały niezwykłe umiejętności do Polski przyjechali także słynący z żywiołowości kibice.
To właśnie w tym mieście oraz Gdyni zapowiada się kibicowski karnawał z Macedończykami w roli głównej. Sympatycy piłki nożnej z tego kraju zapowiedzieli ponad 5-tysięczną frekwencję na meczach swojej reprezentacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszyscy mają być przebrani za hoplitów Aleksandra Macedońskiego – opisywał w swoim tekście macedońskich kibiców Adam Mauks z Dziennika Bałtyckiego.
Jednym z hitowych spotkań fazy grupowej był mecz Hiszpanii z Portugalią. Piłkarze obu reprezentacji stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali kibicom perfekcyjne widowisko. Jednak po ostatni gwizdku cieszyć mogli się sympatycy tylko jednej z drużyn.
Hiszpańscy fani rozpoczęli fiestę. Tańczyli, śpiewali, zapraszali nawet do zabawy pokonanych Portugalczyków, ale ci – co nie dziwi – nastrojów do wspólnej zabawy nie mieli. W taki sposób fani większej terytorialnie Hiszpanii pożegnali się z Gdynią. Efektownie i głośno. Raz jeszcze pojawią się tu Portugalczycy, którzy świętować mają zamiar po meczu z Macedończykami. – opisywał emocje po meczu Dawid Kowlaski z Gazety Wyborczej.
Nie tylko kibice na trybunach licznie dopingowali swoje drużyny narodowe. Turniej organizowany przez Polskę cieszył się olbrzymią popularnością wśród naszych zachodnich sąsiadów. Co więcej eksperci podkreślali, że odbywającym się w Polsce zawodom towarzyszyła atmosferą niczym nie różniącą się od tej, która jest udziałem seniorskich reprezentacji. Zwracał na to uwagę m.in. Marek Koźmiński wiceprezes ds. szkoleniowych PZPN cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Młodzieżowe mistrzostwa Europy biją rekordy popularności m.in. w Niemczech. Ostatni mecz fazy grupowej Niemiec z Włochami (0:1) obejrzało w tamtejszej telewizji 5,22 mln widzów. - UEFA jest zachwycona jakością turnieju, kibicami, frekwencją. Głosy zadowolenia płyną również od samych uczestników. Te mistrzostwa praktycznie w niczym nie przypominają młodzieżowych turniejów. Tu wszystko jest prawie jak na dorosłym Euro, pod każdym względem - przyznał Koźmiński.
Mistrzostwa Europy U-21 odbyły się w Polsce w dniach 16 – 30 czerwca. Wśród sześciu miast gospodarzy znalazła się Gdynia. Reprezentacja Polski podczas turnieju zmierzyła się w grupie A z Anglią, Szwecją i Słowacją. Mistrzostw Starego Kontynentu zostali Niemcy, którzy pokonali Hiszpanię 1:0 w finałowym meczu rozgrywanym w Krakowie.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!