Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na plaży

Czas wakacji sprzyja wypoczynkowi na plaży, korzystaniu z kąpieli wodnych i słonecznych. Niestety jest to też czas, gdy w ferworze zabawy najmłodsi plażowicze łatwo giną z oczu swoim opiekunom. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na plaży? Zaopatrzyć dziecko w specjalną opaskę.  
Słońce, plaża, morze, zasłużony odpoczynek od spraw codziennych, mnóstwo atrakcji i turystów. W takich okolicznościach zdarza się stracić z oczu pochłoniętych zabawą najmłodszych podopiecznych. Jak w takim razie zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na plaży?
 
Chociażby zaopatrując je w specjalne opaski rozdawane przez ratowników na gdyńskich kąpieliskach. Są one wodoodporne, można na nich umieścić numer telefonu opiekuna, a także posiadają przydatną funkcję indykatora promieniowania UV. Indykator, czyli wskaźnik, pokazuje natężenie promieniowania słonecznego poprzez zmianę koloru obrazka na tarczy opaski.
 
– Na 4 strzeżonych kąpieliskach morskich, tj. w Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie nasi ratownicy dysponują specjalnymi bezpłatnymi opaskami dla dzieci. Warto zaopatrzyć dziecko w taki gadżet, gdyż zwiększa on bezpieczeństwo na plaży, kontroluje ekspozycję dziecka na słońce, a w razie zagubienia pomaga szybko odnaleźć rodziców. Dlatego ważne jest, aby na opasce umieścić swój numer telefonu – mówi Bartłomiej Rutkowski, instruktor ratownictwa wodnego i koordynator gdyńskich kąpielisk morskich.
 
Ważna jest też wczesna i odpowiednia edukacja dzieci na temat tego, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, a przede wszystkim, jak do nich nie dopuścić.
 
– Warto edukować dzieci, że w razie zagubienia na plaży o pomoc należy poprosić osoby zaufania publicznego, czyli w tym przypadku ratowników lub policjantów, którzy patrolują okolice plaż – mówi Krzysztof Kuśmierczyk, rzecznik prasowego Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.
 
I dodaje: – Apeluję do rodziców, aby nie używali Policji jako narzędzia do dyscyplinowania dzieci. Uczenie najmłodszych, że policjantów należy się bać, może potęgować niebezpieczeństwo sytuacji i jednocześnie utrudnić pracę służb, chociażby w takim przypadku, o jakim teraz rozmawiamy, czyli zaginięcia dziecka na plaży.
 
Bezpieczeństwa na plażach pilnuje łącznie 38 ratowników, w tym 4 starszych ratowników. Ich zadanie to czuwanie nad poprawnym funkcjonowaniem kąpielisk. W zespole jest także 4 ratowników medycznych pełniących dyżury w punktach pomocy doraźnej. Zeszłego lata gdyńscy ratownicy zanotowali 208 zdarzeń, natomiast ekipa medyczna interweniowała 403 razy.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte