Jak spędzić weekend w Gdyni

Volvo Gdynia Sailing Days 2017
Sympatycy żeglarstwa powinni być usatysfakcjonowani. 18. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days potrwa trzy tygodnie, do 23 lipca, i jak zwykle obok rywalizacji na wodzie nie zabraknie atrakcji na lądzie. W Gdyni rywalizować będą dzieci, profesjonalni zawodnicy oraz starsi i niepełnosprawni żeglarze.
W programie 18. edycji VGSD znalazły się także: Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów YKP w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie 16, Formula Open, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650 i Micro, mistrzostwa Polski w klasie 505 oraz Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.
Organizatorzy spodziewają się około tysiąca żeglarzy.
Regaty Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku, a od 2012 roku ich partnerem i sponsorem tytularnym jest Volvo. I tak będzie co najmniej do 2019 roku, bowiem w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły tę umowę o trzy lata.
Te regaty można porównać do słynnego i starszego Kieler Woche. Niemieckie zawody rozgrywane są na większą skalę, ale gdyńskie mają nad nimi co najmniej jedną przewagę – kibice chcący obserwować wyścigi w Kilonii muszą wypłynąć statkami na środek Zatoki Kilońskiej, natomiast w Gdyni żeglarze są na wyciągnięcie ręki.
Ich zmagania świetnie widać z plaży, z falochronu Mariny Gdynia, z Bulwaru Nadmorskiego oraz z Kamiennej Góry.
Więcej na www.gdyniasailingdays.org
Gdynia Design Days
Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze.
Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny kolejny raz stanie się sercem festiwalowych wydarzeń. Bogaty program jubileuszowej, 10. edycji nie pozwoli się nudzić. Na każdym kroku będzie można spotkać dobrze zaprojektowane przedmioty, inspirujących twórców oraz kreatywne i zaskakujące idee. Organizatorzy Gdynia Design Days chcą pokazać, że projektowy #sztorm może być inspirujący i oddziałuje na wszystkie zmysły. W programie m.in. oglądanie, dotykanie, tworzenie, dyskutowanie, sprzedawanie, kupowanie, edukowanie i przyjemnie spędzony czas.
Gdynia Design Days to przede wszystkim mądre wystawy, pokazujące czym tak naprawdę jest projektowanie. Podczas festiwalu jego organizatorzy zaproszą na szereg ciekawych warsztatów i wykładów. Twórcy Gdynia Design Days nie zapominają o najmłodszych.
Program na gdyniadesigndays.eu.
Hardcore punk królem Ucha
Dwa lipcowe wieczory i blisko dwadzieścia kapel, w tym: Mob 47, Wolfbrigade, Total Chaos, Dissekerad czy Past. Przed nami 13 edycja D.I.Y. Hardcore Punk Fest, który tradycyjnie odbędzie się w klubie Ucho. Punkowe święto co roku przyciąga spore zainteresowanie fanów ciężkiego brzmienia.
Do Gdyni przyjadą kapele z całej Polski, ale również ze: Szwecji, USA, Australii, Włoch i Niemiec. Zespoły narzucą naprawdę szybkie tempo, bo średnia długość występu, to pół godziny. Goście wydarzenia tradycyjnie będą się mogli zaopatrzyć w winyle, koszulki i przypinki ulubionych kapel. Wydarzenie zakończy sobotnie afterparty.
D.I.Y. Hardcore Punk Fest vol. 13
7,8 lipca, godz. 18.00
Klub Ucho, ul. św. Piotra 2
Cena: 50 zł – dzień, 80 zł – dwa dni
Wieści z Centrum Kultury
Centrum Kultury, w ramach Teatralnego Lata w Centrum, zaprasza w piątek 7 i sobotę 8 lipca o godz. 19.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka (Centrum Kultury w Gdyni). Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta. Bilety: 35/30 zł.
W dniu każdego spektaklu w ramach Teatralnego Lata w Centrum organizatorzy oferują darmowy transport do Centrum Kultury. Rozkład jazdy: 18.10 i 18.35, odjazd spod Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc pod numerem: 721 210 375.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Koncert "Wileńszczyzny"
Centrum Kultury zaprasza w sobotę 8 lipca o godz. 18.00 na koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” (Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26). W programie koncertu: Wiązanka pieśni i tańców polskich oraz z Wileńszczyzny, Kiermasz wileński.
Bilety: 10 zł.
Teatr Czwarte Miasto dla dzieci i dorosłych
Teatr Czwarte Miasto zaprasza małych i dużych do muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim:
w weekend 8 i 9 lipca na bajkę „Pchła Szachrajka w Gdyni”, reż. Adam Dzieciniak.
Bajka o zawadiackich przygodach psotnej Pchły, które bawią dzieci od blisko 70 lat.
Cena biletu: 20 zł; bilety online: www.interticket.pl.
Bilety będzie można kupić w InfoBoksie, online interticket.pl lub godzinę przed spektaklem. Rezerwacja 531 587 829
Miejsce: plac Grunwaldzki, widownia jest zadaszona, więc nikt nie zmoknie.
Kontakt: info@teatr4miasto.com
Archi Spacer z prelekcją
W lipcu odbędzie się kolejna edycja cyklu „Archi Spacery z Prelekcją” Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacery poprowadzą doświadczeni eksperci oraz przewodnicy turystyczni. W sobotę 8 lipca o godz. 10.00, Via Modernizm Działek Leśnych, start ul. Wolności 1; prowadzenie Weronika Szerle.
Wakacje z modernizmem
W sobotę 8 lipca o godz. 14.00 startuje kolejny z cyklu bezpłatnych spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu trasami obejmującymi głównie obszar Śródmieścia Gdyni oraz Wzgórza Świętego Maksymiliana.
Spacery poprowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą „detalom” gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Spacery będą odbywały się w każdą sobotę wakacji (lipiec i sierpień) o tej samej porze, startując z Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).
Skazane na zapomnienie - spotkanie z Grzegorzem Rogowskim
Polskie kino okresu międzywojennego doczekało się wielu rozpoznawalnych aktorek. Co stało się z nimi po wojnie? Grzegorz Rogowski przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów − odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose − aby się tego dowiedzieć. W sobotę 8 lipca o godzinie 16.00 Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie z autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.
 
Wybuch II wojny światowej był końcem epoki w historii polskiego kina. Wielu artystów srebrnego ekranu na zawsze opuściło Polskę. Co stało się z artystkami występującymi w „Trędowatej”, „Dziewczętach z Nowolipek”, Doktorze Murku”? Autor „Skazanych na zapomnienie” odkrył nieznane fakty z życia m.in. Renaty Radojewskiej, Tamary Wiszniewskiej i Nory Ney.
 
W 2015 roku Grzegorz Rogowski w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Spędził również setki godzin w polskich i amerykańskich archiwach. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka „Skazane na zapomnienie” jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.
 
Muzeum Emigracji w Gdyni objęło książkę patronatem.
Mistrzostwa Europy młodych judoków
Przed kibicami sportów walki emocjonujący weekend. W Gdynia Arenie odbędą się zawody Junior European Judo Cup. Wśród zawodników, którzy pojawią się na macie w weekend 8 i 9 lipca, znajdą się najlepsi młodzi judocy Starego Kontynentu.
Dwa dni zmagań najlepszych młodych europejskich judoków będzie można zobaczyć w Gdynia Arenie. Wśród sportowców zobaczymy zawodników w wieku od 15 do 20 lat. Początek zawodów w sobotę o godz. 9.30. Pierwszego dnia zawodów kibice będą mogli emocjonować się występami kobiet w kategoriach wagowych: 44, 48, 52 i 57 kg. W tym samym czasie na matę wejdą mężczyźni - tu rywalizacja będzie odbywała się w kategorii: 55, 60, 66 i 73 kg. Na początku kibice zobaczą pojedynki eliminacyjne i repasaże, a następnie półfinały i finały.
W niedzielę w Gdynia Arenie sympatycy judo będą mogli zobaczyć sportowców występujących w ciężkiej kategorii wagowej. Od godz. 9.30 będzie trwała rywalizacja wśród mężczyzn i kobiet. Zobaczymy tu sportowców w następujących kategoriach wagowych: 63, 70, 78 i 78+ kg wśród pań, natomiast panowie będą walczyć w kategoriach: 81, 90, 100 i 100+ kg. Podobnie jak pierwszego dnia, zmagania rozpoczną się od eliminacji, po nich nastąpią repasaże, zaś na zakończenie tej sesji zawodów odbędą się półfinały i finały.
Wakacje w Experymentem
Przez cały lipiec i sierpień Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza m.in. do udziału w weekendowych warsztatach tematycznych poświęconych bezpieczeństwu nad wodą, pierwszej pomocy, botanice czy orientacji w terenie.
Weekend 8-9 lipca będzie poświęcony orientacji w terenie.
Dla spragnionych chwili odpoczynku przygotowana zostanie specjalna strefa relaksu z grami planszowymi.
Warsztaty "Zmień samochód w campera"
Podczas warsztatów uczestnicy będą projektować zabudowy kempingowe pozwalające przeistoczyć zwykły pojazd w komfortowy wakacyjny domek na kółkach. Wykonają także łatwo demontowane i proste w wykonaniu wyposażenia aut z możliwością spania i zapleczem kuchennym.

Jeśli masz mniejsze auto, albo chcesz wykonać jedynie mobilną kuchnię z systemem schowków którą można zabrać w plener te warsztaty również są dla Ciebie.

kiedy: weekend 8-9 lipca w godz. 10.00 - 17.00
Miejsce: tuBAZA, dawny budynek hipoterapii w parku Kolibki (na przeciwko stacji shell przy CH Klif, przystanek SKM - Gdynia Orłowo)
Koszt udziału: 150zł + koszt materiałów. Do udziału w warsztatach uprawnia bilet zakupiony na evenea.pl. Liczba uczestników ograniczona.
Warsztaty "Dzika kuchnia"
TuBaza zaprasza na kolejne spotkanie z Dziką Kuchnią. Tematem 5-godzinnego spotkania będzie dzikie pieczenie oraz kiszenie. Uczestnicy warsztatów odtworzą stary aborygeński sposób gotowania w dole ziemnym, czyli zakopią w ziemi dzikie rośliny, warzywa i dla chętnych również dzikie mięso, po to by je ugotować. Podczas spaceru uczestnicy poznają dzikie rośliny jadalne, rosnące w pobliżu i będą je kisić. 
Koszt udziału: bilet indywidualny - 80 zł, bilet rodzinny - 200 zł. Zapisy https://dzikakuchnia4.evenea.pl/

Prowadzący: Filip Malinowski - założyciel Fundacji Zdrowego Życia, pasjonat samowystarczalności, architekt kulinarny, organizator imprez promujących lokalnych producentów żywności oraz kulturę jedzenia, konsultant Young Living Esential Oil.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
W niedzielę 9 lipca  - Emilia Krawczyk - „Chronione rośliny vs. człowiek”, czyli opowieść o tym, gdzie można znaleźć chronione gatunki roślin oraz o sile ich przetrwania w siedliskach naturalnych, jak i tych ekstremalnych, przekształconych przez ingerencję człowieka. Dla chętnych nauka rozpoznawania krajowych gatunków storczyków.
Warsztaty z eko-chemii #1: łazienka
Odżywiamy się zdrowo, nosimy zakupy w ekologicznych torbach, aby czuć się lepiej, ale tak naprawdę cała tę przemianę powinniśmy zacząć od naszego domu - miejsca, w którym spędzamy większość czasu, jemy, bawimy się i odpoczywamy. Wiele toksycznych substancji zawartych w popularnych środkach czystości szkodzi środowisku. O tym wiemy. A czy jesteśmy świadomi jak niebezpieczne mogą one być dla naszego zdrowia?

TuBaza zaprasza na pierwsze zajęcia dotyczące środków czystości używanych w łazience. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakich składników unikać w komercyjnych produktach, porównają skuteczność sklepowej chemii i eko-chemii i samodzielnie wykonają ekologiczne dla środowiska, bezpieczne dla zdrowia, tanie, a przede wszystkim skuteczne środki czystości takie jak:
- płyn do dezynfekcji
- środki do czyszczenia luster i szyb
- proszek do prania.

W wielkim skrócie, podczas 5-godzinnego spotkania uczestnicy dowiedzą się jak zadbać o własne zdrowie i zaoszczędzić pieniądze. I każdy uczestnik wróci do domu z zapasem eko-chemii...

Uczestnicy proszeni są o zabranie na warsztaty kilku pustych słoiczków.

Koszt udziału: 40zł. Zapisy https://ekochemia1.evenea.pl/.
Rodzinne czytanki nad morzem
W każdą niedzielę, od 2 lipca do 6 sierpnia, o godzinie 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku będą odbywały się RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM dedykowane dzieciom i dorosłym, którzy chcą radośnie i twórczo spędzić czas.
Spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami w 2017 roku odbywają się pod hasłem: Animals Wow! Odkryj z nami świat zwierząt! Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący: w niedzielę 9 lipca: Agata Moszumańska
Warsztaty tematyczne do czytanek poprowadzą: Anna Zalewska-Uberman (pomysłodawca akcji, pedagog teatru w Teatrze Miejskim w Gdyni) oraz Marta Fass (architektka, psycholog i miłośniczka teatru). Koordynator akcji: Marta Pałubicka.
Akcji towarzyszyć będzie plebiscyt na KULTOWĄ KSIĄŻKĘ MOJEGO DZIECIŃSTWA. Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane będą zaproszenia na spektakle dla dzieci znajdujące się w repertuarze Teatru Miejskiego.
„Muzyka Promenadowa”
Centrum Kultury zaprasza w niedzielę 9 lipca o godz. 16.00 na koncert z cyklu „Muzyka Promenadowa”. Kolejne koncerty na Kamiennej Górze w każdą niedzielę lipca i sierpnia.
Wstęp wolny.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!