Dar Młodzieży ma już 35 lat

4 lipca 1982 roku żaglowiec Dar Młodzieży rozpoczął swoją służbę na morzu. W 35. rocznicę tego wydarzenia przy Nabrzeżu Pomorskim rozpoczęły się uroczystości, których pierwszym punktem było wzniesienie nowej, imponujących rozmiarów biało-czerwonej bandery. Obchody 35-lecia żaglowej jednostki szkolnej Akademii Morskiej rozpoczęło wzniesienie nowej, jednej z największych bander w Europie o powierzchni 40 m kw. Jest ona prezentem od miasta Bydgoszcz. Banderę na ręce komendanta żaglowca Ireneusza Lewandowskiego przekazał prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Przy Nabrzeżu Pomorskim odsłonięta została także pamiątkowa tablica pierwszego komendanta Daru Młodzieży – kpt. ż. w. Tadeusza Olechnowicza.
 
Wciąż można przyłączyć się do świętowania. Atrakcji jest sporo.
Jeszcze 4 lipca od godz. 16.00 będzie można poczuć prawdziwą morską atmosferę, kiedy to z burty trójmiasztowca zabrzmią szanty w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Z kolei w godz. 17.00-19.00 będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania otwartego pokładu żaglowca. Równolegle na budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej (od strony mariny, obok planetarium) odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca znakomitego żeglarza i wychowawcę kadr morskich kpt. Zbigniewa Szpetalskiego, nowego patrona Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej. Tym, którym mało będzie szant, od godz. 19.00 grupa Trzy Majtki umili wieczór śpiewem z pokładu Daru Młodzieży.
 
Dla wszystkich, którym nie uda się tego dnia odwiedzić Daru Młodzieży, mamy dobą wiadomość. Żaglowiec udostępniony będzie do zwiedzania także 5 i 6 lipca w godz. 14.00-20.00.
W środę 5 lipca o godz. 10.00 w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24), w ramach projektu Legenda Morska Gdyni, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Krzysztofa Kamińskiego „Od stępki do dziewiczego rejsu”. Zaś o godz. 17.30 rozpocznie się przegląd filmów poświęconych Darowi Młodzieży (Wydział Nawigacyjny, al. Jana Pawła 3).
W czwartek, 6 lipca o godz. 15.00 będzie miała miejsce prezentacja symulatorów i planetarium w ramach „Spotkania z nawigacją”, a o godz. 17.00 spotkanie z projektantem Daru Zygmuntem Choreniem i komendantem żaglowca kpt. ż. w. Ireneuszem Lewandowskim (Wydział Nawigacyjny, al. Jana Pawła 3). Natomiast w piątek 7 lipca od godz. 15.00 odbędzie się kiermasz pod burtą Daru Młodzieży, a o godz. 20.00 nastąpi pożegnanie żaglowca, który wyruszy w kolejną podróż szkoleniową.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ