Srebrni Hiszpanie

Przez dwa tygodnie mogliśmy emocjonować się rozgrywanymi w Polsce Mistrzostwami Europy w piłce nożnej U-21. Gdynia znalazła się w gronie miast-gospodarzy tej imprezy. To tu swoje spotkania podczas fazy grupowej rozgrywała reprezentacja Hiszpanii, Ostatecznie wywalczyła ona w turnieju wicemistrzostwo Europy. Dziś przypominamy sylwetkę srebrnych medalistów. Drużyna z południa Europy była stawiana w roli jednego z faworytów całego turnieju. Trener Albert Celades postanowił przyjechać do Polski w najsilniejszym składzie. Wśród powołanych graczy znaleźli się Hector Bellerin z Arsenalu, Saul Niguez z Atletico Madryt, Marco Asensio z Realu Madryt czy Gerard Deulofeu z AC Milan.
Hiszpanie jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw Europy wzbudzali olbrzymie zainteresowanie. Na otwartym treningu przeprowadzonym na stadionie przy ulicy Traugutta w Gdańsku licznie pojawili się kibice z całego Trójmiasta i nie tylko. Hiszpańscy piłkarze  chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.
Po raz pierwszy w akcji na Stadionie Miejskim w Gdyni kibice zobaczyli drużynę La Rojita w meczu z Macedonią 17 czerwca. Podopieczni Alberta Celadesa nie mogli lepiej przywitać się z gdyńską publicznością. Ekipa z półwyspu iberyjskiego pewnie wygrała 5:0, a hattrickiem popisał się Marco Asensio. Ale kibice mogli liczyć na moc atrakcji nie tylko na boisku. W dni meczowe sympatycy futbolu na plaży miejskiej mieli szansę wcielić się w piłkarzy drużyn grających swe mecze w Gdyni – Hiszpanii, Portugalii i Macedonii. Najlepsze drużyny walczące na piasku otrzymały nagrody. Można było również przejechać się specjalnym, „piłkarskim” trolejbusem.
W drugim meczu rozgrywanym w Gdyni kibice zobaczyli koncert gry dwóch najlepszych zespołów Starego Kontynentu. Na Stadionie Miejskim Hiszpania zmierzyła się Portugalią. Na trybunach najlepszych zawodników Europy oklaskiwał komplet publiczności. Ponownie geniuszem błysnął Saul Niguez, który zdobył jedną z bramek. Perfekcyjna gra przełożyła się na wynik (3:1 dla Hiszpanów), co dało La Rojita prawo gry w półfinale. Na trybunach panowała atmosfera piłkarskiego święta, którą uzupełniali ubrani w stroje drużyn kibice. Hiszpanie na zakończenie rywalizacji w fazie grupowej dołożyli jeszcze jedną wygraną – tym razem pokonali w Bydgoszczy Serbię 1:0.
W półfinałowym meczu Hiszpania zmierzyła się z Włochami w Krakowie. Ekipa z półwyspu iberyjskiego zwyciężyła 3:1 i tym samym zapewniła sobie awans do finału. Trzy bramki w spotkaniu zdobył Saul Niguez i był to jeden z najlepszych meczy gwiazdy Atletico w młodzieżówce. Co ciekawe młody zawodnik swoje pierwsze korki stawiał w drużynie rywala zza miedzy – Realu Madryt. Jednak, namówiony przez trenerów, zdecydował się przejść do Atletico Madryt.
W wielkim finale Mistrzostw Europy U-21 rozegranym w stolicy Małopolski 30 czerwca. La Rojita zmierzyła się z reprezentacją Niemiec. Drużyna z południa Europy musiała tym razem uznać wyższość zespołu Stefana Kuntza. Niemcy wygrali 1:0 po trafieniu Mitchella Weisera. Na otarcie łez ekipie Alberta Celadesa pozostały dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji strzelców. Najwięcej bramek zdobył Saul Niguez – 5 trafień, zaś drugi był Marco Asensio z trzema golami.
Hiszpanie zagrali w Gdyni dwukrotnie. Łącznie w obu spotkaniach na Stadionie Miejskim drużyna Alberta Celadesa zdobyła osiem bramek. Dziękujemy Hiszpanom za wspaniałe emocje i jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć drużynę wicemistrzów Europy.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!