Jak spędzić weekend w Gdyni

Open’er 2017
Tłumy młodych ludzi na ulicach, wakacyjny klimat unoszący się w powietrzu – to jasny znak, że do Gdyni zawitała kolejna edycja festiwalu Open’er – największego festiwalu muzycznego w naszym kraju. Czterodniowa impreza potrwa do soboty 1 lipca. Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Gdynia Open Stage
Mimo że centrum wydarzeń festiwalu Open’er są Babie Doły, openerowa scena stanie także w samym centrum Gdyni. Na czas festiwalu do soboty 1 lipca muszla koncertowa na placu Grunwaldzkim u stóp Kamiennej Góry zamieni się w tzw. Open Stage. Każdy chętny będzie mógł posłuchać tam muzyki na żywo – całkowicie bezpłatnie.
Na trawniku, rozciągającym się pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, wszyscy gdynianie i turyści będą mogli usłyszeć wybranych artystów występujących na tegorocznym festiwalu Open’er. Koncerty będą startować o godz. 11.30 i potrwają do 15.30 – we wszystkie festiwalowe dni, przed rozpoczęciem koncertów na lotnisku w Kosakowie. Na Open Stage wystapią m.in. Bownik, Mery Spolsky, Buslav czy Felix The Baker. Szczegółowy rozkład koncertów na plakacie poniżej. Oprócz muzyki, do dyspozycji wszystkich odwiedzających będą także leżaki i specjalnie przygotowana do wypoczynku murawa.
"Nietypowa baba jestem" - spotkanie z Anną Seniuk
Gdyńskie Centrum Filmowe i Agencja Artystyczna Nehrebeccy zapraszają na spotkanie z aktorką teatralną i filmową, Anną Seniuk, które odbędzie się w piątek 30 czerwca o godzinie 18.00 w Księgarni/Galerii GCF.
Anna Seniuk - aktorka w błyskotliwej i odważnej rozmowie z córką, Magdaleną Małecką Z artystką Teatru Narodowego w Warszawie, której sławę i ogromną popularność przyniosła rola w serialu telewizyjnym „Czterdziestolatek” - porozmawiamy m.in. o książce "Nietypowa baba jestem".
Z miłości porzuciła rolę, która trafia się aktorce raz na sto lat. O mały włos - aż trzykrotnie - nie straciła życia. Zwymyślała komisję egzaminacyjną krakowskiej szkoły teatralnej, uwiodła swą grą rosyjskiego dramaturga i jako pierwsza polska aktorka pokazała na dużym ekranie biust. A wszystko to - jak sama mówi - zaczęło się w dniu, w którym biegnąc przez krakowski rynek, "przeskoczyła Sukiennice".
Odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Marzenia zaczęła spełniać dopiero po sześćdziesiątce. Dziś nie boi się opowiedzieć o swoich życiowych zmaganiach. Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.
godz. 18.00 - Biesiada literacka
godz. 19.00 - Wieczór płytowy z Anną Seniuk
Gdynia Design Days 2017
Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już w piątek 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych,  które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Spacer po Kamiennej Górze
Rada Dzielnicy Kamienna Góra zaprasza w sobotę 1 lipca o godz. 20.00 na spacer z Elżbietą Zgołą pt. „Święto Morza – jak dawniej obchodzono i co nowego na Kamiennej Górze”. Zbiórka przy muszli na placu Grunwaldzkim. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Wakacje z modernizmem - wakacje z architekturą
Zapraszamy na cykl otwartych, bezpłatncyh spacerów architektonicznych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacery będą odbywały się w każdą sobotę wakacji (lipiec i sierpień). Start o godz. 12.00 z Gdynia InfoBox.
Termin najbliższego spaceru sobota 1 lipca.
Spacery poprowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Szlaku. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą "detalom" gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Wakacyjna przygoda z Centrum Nauki EXPERYMENT
Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę w godz. 12.00 - 16.00 na warsztaty tematyczne. Wstęp w ramach biletu na wystawę stałą. Udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
BEZPIECZNY WEEKEND NAD WODĄ 1 - 2 lipca
Udane wakacje to bezpieczne wakacje. Poprzez gry i zabawy zręcznościowe oraz w trakcie nauki udzielania pierwszej pomocy, pokażemy Wam, razem z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz jak reagować w sytuacjach zagrożenia.
Jesteśmy na wczasach - inauguracja Sceny Letniej w Orłowie
Akcja dzieje się „na wczasach”, bo gdzieżby indziej, jeśli nie na naszej scenie w Orłowie. Są wakacje, plażowy entourage, Mewka, Szprota, Ratownik i Kierownik turnusu. A wśród nich nasz bohater, polski everyman, ten, który szuka miłości, przyjaźni, sensu. Spotykamy go, gdy jest „w wędrówce życia, na połowie czasu”. Ze znakomitych utworów Wojciecha Młynarskiego wyłania się świat, który znamy, który nas zaskakuje, ale który kochamy, bo przecież „jeszcze w zielone gramy”…
Szczegóły: http://www.teatrgombrowicza.art.pl
Bezpłatne treningi kolarskie dla triathlonistów
Cykl bezpłatnych treningów kolarskich, przygotowujących do startu w Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife, odbędzie się w Gdyni. Zajęcia będą odbywały się pod okiem byłego trenera kadry narodowej Piotra Nettera. Spotkania odbywać się będą co 2 tygodnie, w niedzielę o godzinie 8:00. Najbliższy termin: niedziela 2 lipca.
Treningi pod względem tempa będą dopasowane do uczestników. Na miejscu zbiórki nastąpi podział na maksymalnie 20-osobowe grupy, podzielone według poziomu zaawansowania. Trasa: ok. 65 km, w tym 58 km po trasie kolarskiej Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife, zgodnie z kierunkiem jazdy podczas wyścigu.
Miejsce zbiórki: Gdynia, parking przy ul. Kartuskiej, w pobliżu skrzyżowania Morskiej z Kartuską (10,1 km trasy wyścigu)
Godzina wyjazdu: 8:00, zakończenie po ok. 2:10-2:30
Treningi są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Obowiązkowa wcześniejsza rejestracja na stronie www.slotmarket.pl.
Enea IRONMAN® 70.3® Gdynia powered by Herbalife to największe zawody triathlonowe w Europie Środkowo – Wschodniej. W zawodach startuje co roku około 4 tysięcy sportowców z kilkudziesięciu krajów świata.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. W niedzielę 2 lipca  - Zbigniew Klawikowski - „Niesamowite przypadki Straży Leśnej”.
Rodzinne czytanki nad morzem
W każdą niedzielę, od 2 lipca do 6 sierpnia, o godzinie 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku będą odbywały się RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM dedykowane dzieciom i dorosłym, którzy chcą radośnie i twórczo spędzić czas.
Spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami w 2017 roku odbywają się pod hasłem: Animals Wow! Odkryj z nami świat zwierząt! Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący:
2 lipca: Beata Buczek –Żarnecka i Mariusz Żarnecki Warsztaty tematyczne do czytanek poprowadzą: Anna Zalewska-Uberman (pomysłodawca akcji, pedagog teatru w Teatrze Miejskim w Gdyni) oraz Marta Fass (architektka, psycholog i miłośniczka teatru). Koordynator akcji: Marta Pałubicka.
Akcji towarzyszyć będzie plebiscyt na KULTOWĄ KSIĄŻKĘ MOJEGO DZIECIŃSTWA. Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane będą zaproszenia na spektakle dla dzieci znajdujące się w repertuarze Teatru Miejskiego.
Parada na Chyloni
W niedzielę 2 lipca ulicami Chyloni przejdzie barwna parada teatralna, która zainauguruje projekt Gdynia ReAktywacja w tej właśnie dzielnicy. Mieszkańców czeka widowisko uliczne łączące w sobie teatr, magię i cyrk. W korowodzie przejdą pierroci, szczudlarze, wróżki, zombiaki, rytm nadadzą tancerze, bębniarze i akordeon. Będzie kolorowo i głośno, tak jak trzeba!  To kroczące dziwowisko przygotuje i poprowadzi Teatr Korkoro! Wszystkich mieszkańców zapraszamy do przyłączenia się do akcji! Będzie można śpiewać, tańczyć, podskakiwać, puszczać bańki mydlane - kto co lubi – gwarantujemy, że będzie wesoło i przyjemnie.
 
Początek o godz. 14.30 przy Centrum Aktywnego Mieszkańca – Klub Osiedlowy „APTEKA” przy ul. Opata Hackiego 17 A, skąd malowniczy korowód przeparaduje ulicami Chyloni: Ludwika Zamenhofa, Jana Komierowskiego, Kaspra Geskiego, Opata Hackiego, Młyńska, Chylońska, Park Kiloński, Lubawska, Chylońska, Ludwika Zamenhofa. Parada zakończy się przy Obiekcie Sportowym CHECZ GDYNIA.
Koncerty Muzyki Promenadowej
Nieco na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, w uroczej scenerii Kamiennej Góry, w wakacyjne niedzielne popołudnia odbywają się wyjątkowe koncerty - Koncerty Muzyki Promenadowej. W każde popołudnie lipca i sierpnia o godzinie 16.00, prezentowane jest szerokie spektrum brzmień, pochodzących z różnych stron świata - w najbliższe odbędzie się koncert „All That Jazz.... i nie tylko" z udziałem zespołu Rama 111. Wstęp wolny.
w niedzielę 2 lipca
Joanna Knitter (wokal), Darek Herbasz (saksofon), Artur Jurek (piano)
Janusz Mackiewicz (bas), Roman Ślefarski (perkusja)
Nieznane zakątki Orłowa – spacer na Górę Kapliczną
Rada Dzielnicy Orłowo i Inne Szlaki zapraszają w niedzielę, 2 lipca na spacer po nieznanych zakątkach Orłowa, który poprowadzi Michał Miegoń, wielki miłośnik Gdyni.
 
Tematem spaceru będzie Góra Kapliczna, przez którą przebiegał dawny szlak prowadzący na Kalwarię Wejherowską, gdzie przy tajemniczej mitycznej kapliczce modlił się m.in. autor hymnu Polski - Józef Wybicki.
Fascynujące historie Góry Kaplicznej połączone zostaną z niespotykanymi walorami wizualnymi okolicznych wzgórz.
Tematem spaceru będzie Góra Kapliczna, przez którą przebiegał dawny szlak prowadzący na Kalwarię Wejherowską, gdzie przy tajemniczej mitycznej kapliczce modlił się m.in. autor hymnu Polski – Józef Wybicki.
 
Podczas spaceru poznamy odpowiedzi na pytania:
o      Jak Józef Wybicki znalazł się za młodu w okolicach obecnej ulicy Spółdzielczej?
o      Dlaczego Kapliczna Góra zdobyła w latach 70-tych ubiegłego wieku miano ‘Cygańskiej górki’?
o      Gdzie swoje łupy krył słynny lokalny gangster ‘Goryl’?
o      Kogo grób mieści się na rozstaju dróg?
o      Gdzie przez krótki czas mieściło się tu szybowisko?
o      Dlaczego powstała tu Łaźnia i co mają ze wzgórzem wspólnego repatrianci zza Buga?

Fascynujące historie Góry Kaplicznej połączone zostaną z niespotykanymi walorami wizualnymi okolicznych wzgórz, a na koniec spaceru będzie można obejrzeć całą górę z widokowej wieży w Kolibkach.
 
Zbiórka o godz. 12:00 przy Restauracji „Mariaszek” obok CH „Klif”.
Wernisaż w Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Przedstawia Oskara Ziętę zarówno jako projektanta produktów i marek produkcyjnych, jak i projektanta technologii oraz innowatora.
Wernisaż 1 lipca o godz. 18.00.
Wernisaż w Muzeum Emigracji
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza na wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. Historia 150 lat obecności Polaków w Kanadzie zostanie opowiedziana w miejscu, skąd w latach 30. XX wieku do kanadyjskich portów zaczęły odpływać transatlantyki pod polską banderą Ekspozycja czynna do 15 grudnia 2017 roku.
Wernisaż 1 lipca o godz. 12.00.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!