Open’er 2017 czas start!

Tłumy młodych ludzi na ulicach, wakacyjny klimat unoszący się w powietrzu – to jasny znak, że do Gdyni zawitała kolejna edycja festiwalu Open’er – największego festiwalu muzycznego w naszym kraju. Czterodniowa impreza rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 1 lipca. Co czeka w tym roku na jej uczestników? Po pierwsze szereg koncertów światowej sławy gwiazd – m.in. Radiohead, Foo Fighters, The XX czy The Weekend – ale nie tylko. Festiwal Open’er to prawdziwe święto muzyki, jedna z wizytówek naszego miasta i jego znaków rozpoznawczych. Co roku, w pierwszy weekend lipca, do Gdynia zjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki z całego niemal świata, aby w ciągu czterech festiwalowych dni rzucić się w wir muzycznego i imprezowego maratonu.
 
Festiwal już po raz 12. odbędzie się na terenie lotniska Kosakowo. Zamieni się ono na ten czas w festiwalowe miasteczko ze wszystkimi udogodnieniami – pięcioma scenami muzycznymi, galerią sztuki, strefami z jedzeniem, miejscami relaksu, rozrywki, sklepami, polem namiotowym czy parkingami. Oprócz muzyki czas będzie można spędzać więc na wiele sposobów. Ale to właśnie strona muzyczna tej imprezy jest najważniejsza.
 
 
Dzień 1 – 28.06
Niekwestionowaną gwiazdą otwierającego dnia festiwalu, a możliwe, że nawet całej imprezy, będzie brytyjski zespół Radiohead. Występ na Open’erze będzie ich długo wyczekiwanym debiutem na scenach polskich festiwali. Ich muzyki nie da się łatwo sklasyfikować – meandruje ona luźno między alternatywnym gitarowym graniem, jedyną w swoim rodzaju elektroniką i psychodelą. Zespół wypuścił w zeszłym roku nowy album, a niedawno, w 20-lecie wydania, ukazała się reedycja ich kultowej płyty „OK Computer”. Oprócz Radiohead, w środę na openerowych scenach usłyszymy m.in. Solange – siostrę słynnej Beyonce, która serwuje ciekawe soulowe widowiska, rockowy żywioł w wykonaniu The Rogal Blood czy elektroniczno-lirycznego Jamesa Blake’a.
 
 
Dzień 2 – 29 czerwca
Tak zwanym czwartkowym headlinerem jest amerykański zespół rockowy Foo Fighters. Jego lider, Dave Grohl, to były członek słynnej Nirvany. Panowie z Foo Fighters znani są z solidnej dawki rockowego grania, koncertów na dużych stadionach i dobrego kontaktu z publicznością. Tego dnia na główną scenę powróci także grający już wcześniej na Open’erze rockowy duet The Kills, łamiącą wszelkie muzyczne stereotypy M.I.A. oraz rapera G-Eazy.
 
 
Dzień 3 – 30 czerwca
Trzeci dzień festiwalu stać będzie pod znakiem mocnych polskich akcentów – na scenach usłyszymy reaktywowany hip-hopowy skład Grammatik, Brodkę promującą swoją zeszłoroczną płytę, młodych i zdolnych, serwujących taneczne numery z The Dumplings czy debiutującą Darię Zawiałow, zbierającą oklaski za swoją pierwszą płytę. Piątkową gwiazdą będzie Kanadyjczyk występujący pod pseudonimem The Weeknd, grający popowo-elektroniczno-soulowy repertuar, autor jednej z najlepiej sprzedających się płyt zeszłego roku „Starboy”. Fani elektroniki na pewno ucieszą się także z zamykającego główną scenę koncertu niemieckiego kolektywu Moderat czy ostatniego koncertu w tzw. namiocie – Islandczyków z Kiasmos.
 
Dzień 4 – 1 lipca
Ostatni festiwalowy dzień należeć będzie do reprezentantów młodego, nowoczesnego popu pomieszanego z elektroniką. Głównymi gwiazdami na dużej scenie będą powracający na Open’era Brytyjczycy z The XX i amerykanka Lorde – z pierwszym jej koncertem w Polsce. Oprócz tego warto wybrać się na akustyczno-folkowe popisy Georga Ezry i Julii Pietruchy, posłuchać „wyjadacza” i rewolucjonistę polskiej sceny hip-hopowej O.S.T.R-a oraz jego młodszego, ale równie zdolnego kolegę po fachu – Taco Hemingwaya.
 
 
Festiwal Open’er nie zapomina także o miłośnikach sztuki. Specjalnie dla nich na terenie imprezy pojawi się po raz kolejny już Muzeum, a w nim wystawa „Chuliganki” przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Będzie też teatr, AlterKino, Fashion Stage, stoiska organizacji pozarządowych, strefa dla dzieci, sportu i relaksu, Strefa Gdynia, a w niej wystawa „Atlas Emigranta” oraz wiele, wiele innych atrakcji. Jednym słowem – nie sposób się będzie nudzić. Open’er Festival – witaj ponownie!

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!