Kanadyjskie historie Polaków w Muzeum Emigracji

Kanadyjczycy 1 lipca będą obchodzili wyjątkowe święto - 150 lat istnienia swojej państwowości. Z tej okazji Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z ambasadą Kanady w Warszawie przygotowało wystawę czasową poświęconą Polakom w Kraju Klonowego Liścia. Od 1 lipca Muzeum Emigracji zaprosi do odwiedzin nowej ekspozycji poświęconej Polakom, którzy żyli i pracowali w Kanadzie. Tworząc wystawę chcieliśmy, aby wiedza na temat emigracji do Kanady stała się bardziej powszechna. Fale imigrantów napływały do Kanady przez cały XIX i XX wiek, dlatego pod wieloma względami historia tego kraju jest historią imigracji, jest też mocno związana z naszym narodem – mówi Aleksandra Sosnowska-Serek, rzeczniczka prasowa Muzeum Emigracji w Gdyni.
Odwiedzający Muzeum Emigracji będą mogli zapoznać się z historiami takich postaci, jak Kazimierz Gzowski, który nadzorował budowę mostu kolejowego na rzece Niagara czy pianisty Jana Lisieckiego oraz wokalistki Basi Bułat. Ponadto w gablotach znajdą się oryginalne obiekty związane z Polakami w Kanadzie, na przykład moneta z wizerunkiem Janusza Żurakowskiego, który samolotem CF-100 Cannuck jako pierwszy człowiek w Kanadzie pokonał barierę dźwięku.
Obok wystawy na odwiedzających będzie czekał szereg dodatkowych atrakcji. Wśród propozycji znajdą się warsztaty, podczas, których uczestnicy poznają symbole Kanady, takie jak syrop klonowy czy hokej. Na gości czeka także wakacyjna strefa twórcza dla całej rodziny. Wystawie będą towarzyszyć także koncerty - 13 lipca na tarasie Muzeum wystąpi śląsko-londyński duet KDMS, a 20 lipca przedstawiciel łagodnej elektroniki – Buslav.
Ekspozycję zobaczą również Kanadyjczycy w Ontario (m.in. w Hamilton Central Library, London Central Library czy na Polskim Festiwalu Roncesvalles w Toronto).
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 1 lipca o godz. 12.00, wstęp jest wolny. Ekspozycję w Muzeum Emigracji w Gdyni przy ulicy Polskiej 1 będzie można podziwiać od 1 lipca do 15 grudnia 2017.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej