Nowy mural na Oksywiu już jest

Zapraszamy mieszkańców Oksywia do ogrodu przy powstającym Domu Sąsiedzkim, przy ul. Śmidowicza 49. We wtorek (27 czerwca) zaprezentowane zostanie tam… Społeczne Graffiti. Mural zaprojektował i wykonał Michał Tubielewicz – grafik, laureat konkursu pn. „Inna Perspektywa”. Wydarzeniu będzie towarzyszył dzielnicowy piknik z wieloma atrakcjami, m.in. warsztatami plastycznymi. Charakter Oksywia ujęty w kilku symbolach, połączenie morskiego żywiołu z tradycjami mieszkańców dzielnicy, pozytywny przekaz wyciągniętych ku sobie otwartych dłoni. Takie właśnie jest Społeczne Graffiti, które już można podziwiać w ogrodzie Domu Sąsiedzkiego powstającego przy ul. Śmidowicza 49.
Od poniedziałkowego popołudnia (26.06) na ścianie w ogrodzie przy powstającym na Oksywiu Domu Sąsiedzkim (ul. Śmidowicza 49) można podziwiać efekt pracy wrocławskiego grafika Michała Tubielewicza. Stworzył on mural o historii tej dzielnicy. Autor Społecznego Graffiti swój projekt zgłosił do konkursu „Inna Perspektywa”.
– Bardzo często zaglądam na różne strony internetowe poszukując informacji o konkursach na tworzenie murali – opowiada o swojej pasji Michał Tubielewicz, który stworzył na terenie Polski wiele okazałych obrazów w miejskich przestrzeniach. - Konkurs na Społeczne Graffiti przy Domu Sąsiedzkim na Oksywiu był dla mnie pewnym wyzwaniem, ponieważ projekt musiał spełniać kilka istotnych warunków. W jednym obrazie musiałem połączyć cechy charakterystyczne dla tej części Gdyni, odnieść się do tradycji mieszkańców, ująć pozytywny przekaz ludzkiej życzliwości i międzysąsiedzkiej integracji. Oczywiście liczyła się także estetyka i poziom artystyczny proponowanego projektu.
Konkurs „Inna Perspektywa” to pomysł uczniów X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. Młodzież włączyła się w ten sposób w działania rewitalizujące część Oksywia, zdobywając przy okazji – dzięki współpracy z pracownikami Laboratorium Innowacji Społecznych oraz mieszkańcami Oksywia – wiele cennych doświadczeń. Licealiści z gdyńskiej „dziesiątki” są laureatami tegorocznego konkursu Junior Biznes, a nagrodę w wysokości 1000 złotych przeznaczyli między innymi na zakup kilkunastu puszek farb oraz narzędzi dla twórcy muralu.
Na stworzenie Społecznego Graffiti Michał Tubielewicz poświęcił ponad 10 godzin. Zaczął w niedzielę późnym wieczorem – wyświetlił swój projekt na ścianie i przygotował zarys przyszłego muralu. W poniedziałek o godzinie 9 rano rozpoczął wypełnienie obrazu kolorami. Używał farb w sprayu, część elementów malował przy pomocy tradycyjnego pędzla. O godzinie 16 złożył na gotowym obrazie swój podpis i natychmiast wyruszył w drogę powrotną do Wrocławia.
Oficjalna prezentacja Społecznego Graffiti będzie miała miejsce we wtorek (27.06) o godzinie 15.00.
Do ogrodu przy powstającym Domu Sąsiedzkim na Oksywiu (ul. Śmidowicza 49) zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz gości z całej Gdyni. Warto dziś zobaczyć oksywski mural, a przy okazji miło spędzić czas w piknikowej atmosferze. Do godziny 18 na terenie ogrodu pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych zorganizują warsztaty plastyczne dla małych i dużych, zabawy i gry na świeżym powietrzu. Przybliżą też ideę samego Domu Sąsiedzkiego, który powstaje z myślą o wszystkich mieszkańcach rewitalizowanego Oksywia.
źróło: Laboratorium Innowacji Społecznych

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte