Uwaga! Open’er Festival i zmiany w organizacji ruchu

Uwaga! Od 28 czerwca do 2 lipca, w związku z tegoroczną edycją Open’er Festival, przewidujemy wzmożony ruch na drogach w Gdyni. Prosimy, jeśli to możliwe, o korzystanie z komunikacji miejskiej. Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość! Już za moment na lotnisku na Babich Dołach odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu Open’er, największego festiwalu muzycznego w Polsce. W ciągu wielu lat współorganizacji tej imprezy udało się wypracować optymalne rozwiązania, dzięki którym dotarcie na Babie Doły z centrum miasta i z powrotem jest wygodne i sprawne. Wiąże się to jednak ze zmianami w organizacji ruchu.
Z uwagi na szeroki zakres planowanych zmian, wszystkich mieszkańców Gdyni oraz osoby uczestniczące w imprezie – w miarę możliwości – zachęcamy do korzystania ze środków komunikacji zbiorowej. 
 
 
Zamknięcie ulicy Zielonej
 
Najważniejsza zmiana dla kierowców to zamknięcie dla ruchu ulicy Zielonej. Obowiązywać będzie od skrzyżowania z ul. Płk. Dąbka w stronę dzielnicy Babie Doły od 28 czerwca w godz. 13.00-5.30. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona 2 lipca (niedziela) po godz. 6 rano.
 
Podobnie jak w latach ubiegłych, na ww. odcinku ulicy, dopuszczony będzie wyłącznie ruch pojazdów należących do mieszkańców dzielnicy, przedsiębiorców prowadzących działalność na jej terenie i ich klientów, działkowiczów, żołnierzy i pracowników wojska, służb komunalnych, a także ruch pojazdów ZKM. Wymienione osoby powinny mieć przy sobie dokument potwierdzający uprawnienie do wjazdu (np. dowód osobisty, legitymację wojskową, prawo jazdy, kartę działkowca) lub kartę wjazdową.
 
Wjazdówki na ulicę Zieloną dla osób uprawnionych już są wydawane – 26 czerwca w punkcie zlokalizowanym przy bramie papieskiej (w godz. 10.00-20.00), a w kolejnych dniach w punkcie kontrolnym przy ulicy Zielonej (w godz. 13.00-3.00 w nocy).
 
 
Dojazd autem na teren festiwalu
 
Dla osób, które zamierzają na teren festiwalu dojechać autem wyznaczono płatny parking od strony ulicy Wiejskiej w Kosakowie.
 
 
Bezpłatne autobusy dla uczestników festiwalu
 
Jak co roku z okolic gdyńskiego dworca Gdynia Główna pod bramę wejściową na teren festiwalu kursować będą bezpłatne autobusy. Przystanek autobusowy festiwalowej linii specjalnej OF będzie zlokalizowany przy ulicy Janka Wiśniewskiego w pobliżu dworca Gdynia Główna. Linia OF jest darmowa i przeznaczona tylko dla uczestników festiwalu (na podstawie biletu wstępu na imprezę lub festiwalowej opaski). Na pozostałych, stałych liniach ZKM, niezbędne jest wykupienie biletu.
 
Od mostu na wysokości przystanku SKM Gdynia Stocznia do dworca Gdynia Główna wyznaczony będzie bus pas dla autobusów linii OF.
 
Autobusy OF kursują wahadłowo co kilka minut. Godziny funkcjonowania linii:
-  27 czerwca – od 8.00 do ok. 2.00 dnia następnego,
-  28 czerwca – od 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
-  29 czerwca – od 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
-  30 czerwca – od 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
-  1 lipca – od 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
-  2 lipca – od 6.00 do 14.00
 
Ponadto planowane jest zamknięcie chodnika po prawej stronie ul. J. Wiśniewskiego od przejścia dla pieszych przy SKM Gdynia Stocznia w kierunku Placu Konstytucji. Ruch pieszy odbywać się będzie lewą stroną ul. J. Wiśniewskiego w kierunku centrum. 

Ulicą Janka Wiśniewskiego ruch odbywać się będzie dwoma pasami ruchu. Ze względu na dużą częstotliwość kursowania autobusów OF, zachęcamy kierowców do podróżowania w kierunku Estakady Kwiatkowskiego ulicą Morską.
 
 
Płatna komunikacja ZKM
 
Na teren Open’er Festiwal i do okolicznych dzielnic możliwy będzie również dojazd autobusami miejskimi (obowiązują bilety ZKM Gdynia):

Linie 163, 196, 309,  N10 – przystanek Wąwóz Ostrowicki (na żądanie) – od strony wejścia dla pieszych od ul. Zielonej
Linia 309 – funkcjonuje między Obłużem i Babimi Dołami
Linie 105, 146, 165, 173, N65 – od strony Kosakowa – przystanek Kosakowo – Urząd Gminy

 
Przystanek Wąwóz Ostrowicki w kierunku Babich Dołów jest zamknięty w momencie największego ruchu festiwalowiczów w kierunku miasta – po zakończeniu koncertów na głównej festiwalowej scenie (godz. 23.30-4.00). 
 
W dniach 1 i 2 lipca zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 146, łączącej centrum Gdyni z gminą Kosakowo (Pogórzem, Kosakowem, Pierwoszynem, Mostami, Mechelinkami i Rewą).
 
W noce festiwalowe uruchomione będą dodatkowe kursy linii nocnych: spod dworca Gdynia Główna w kierunku poszczególnych gdyńskich dzielnic (zależnie od potrzeb) oraz linii nocnej N65 z pętli Pogórze Górne do Rewy (przez Pogórze, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty).
 
 
Karnet festiwalowy SKM
 
Jak co roku, w sprzedaży dostępny jest karnet festiwalowy SKM. Obowiązuje on od 27 czerwca od godz. 00.01 do 2 lipca do godz. 23.59. Jego koszt to 40 zł. Karnet umożliwia wielokrotne przejazdy na obszarze ograniczonym stacjami Gdańsk Śródmieście – Żukowo – Wejherowo.
 
Karnet jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych zakupem, nie tylko dla uczestników festiwalu. Bilet dostępny jest wyłącznie na stronie PKP SKM: www.karnetfestiwalowy.pl.
 
Karnet należy zapisać w formacie PDF w telefonie/ urządzeniu mobilnym lub wydrukować. Bilet jest imienny i wymaga posiadania przy sobie dokumentu ze zdjęciem. Duplikaty karnetów nie będą wydawane.
 
Rozkład jazdy pociągów SKM: www.skm.pkp.pl.
 
 
Dojazd na lotnisko
 
Podróż na odcinku Port Lotniczy – dworzec Gdynia Główna jest możliwa pociągami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Pociągi zapewniają częstotliwość średnio co godzinę, w pewnych porach częściej. Rozkład: www.pkm-sa.pl/glowna/rozkladjazdy/.
 
Ponadto z Portu Lotniczego w Gdańsku do Centrum Gdyni można dojechać również linią autobusową 4A. Więcej informacji: www.zkmgdynia.pl.
 
 
Za wszelkie niedogodności i utrudnienia przepraszamy. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości festiwalu oraz mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do wskazań i zaleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz przedstawicieli organizatora zabezpieczających trasy dojazdowe.
Szczegóły organizacji ruchu w czasie festiwalu Open’er na stronach www.zdiz.gdynia.pl, www.zkmgdynia.pl, www.opener.pl oraz na terenie Gdyni w miejscach, których dotyczyć będą zmiany.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!