Wyjątkowy dar dla Daru Młodzieży

4 lipca Dar Młodzieży obchodzić będzie 35-lecie służby. Tego dnia zostanie też podniesiona nowa, biało-czerwona bandera o powierzchni 40 metrów kwadratowych, będąca prezentem od miasta Bydgoszcz. Wodowanie żaglowca, który jest jednostką szkolną Akademii Morskiej w Gdyni, odbyło się 12 listopada 1981 roku w Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną została Helena Jurkiewicz, żona kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza, który najdłużej pełnił funkcję komendanta Daru Pomorza. Była to pierwsza jednostka, zbudowana od podstaw w polskiej stoczni, jako żaglowa jednostka szkolna wg projektu inż. Zygmunta Chorenia, żeglarza i młodego projektanta. W 1982 roku trójmasztowiec rozpoczął służbę.
4 lipca minie dokładnie 35 lat od tego wydarzenia. Z tej też okazji żaglowiec otrzyma wyjątkowy prezent w postaci nowej, biało-czerwonej bandery. Wyjątkowy tym bardziej, że imponujących rozmiarów. Wysokość wynosić będzie 5, a szerokość 8 metrów, co w sumie daje 40 metrów kwadratowych powierzchni tkaniny. Dzięki temu Dar Młodzieży będzie jednym z niewielu żaglowców w Europie mogącym pochwalić się tak ogromną banderą. Okazałe flagi jednostek szkolnych największą popularnością cieszą się w Ameryce Południowej, gdzie powiewając na wietrze pięknie prezentują się w odwiedzanych portach, a także podczas parad żagli i uroczystości państwowych. Dla przykładu, peruwiański żaglowiec szkolny Union posiada banderę o rozmiarach 18 na 27 metrów.

Prezent wyjątkowy jest też z innego względu. Jego ofiarodawcą jest miasto Bydgoszcz, którego prezydent Rafał Bruski jest absolwentem gdyńskiej uczelni:
 
- Morze i tradycje marynistyczne są szczególnie bliskie prezydentowi Bydgoszczy. Jest on absolwentem Szkoły Morskiej w Gdyni, przez kilkanaście lat pracował na statkach jako nawigator. Dlatego prezydent pozytywnie odniósł się do propozycji organizatorów uroczystości 35-lecia podniesienia bandery na żaglowcu Dar Młodzieży. Będzie to kolejna bandera przekazana dla Daru, gdyż pierwszą 35 lat temu podarowały hafciarki ówczesnej ziemi bydgoskiej – mówi Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszcz.

Uroczystość odbędzie się 4 lipca o godzinie 13:00 przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!