Dziesiątki pomysłów na Park Centralny. Opowiedz o swoim

Gdzie dokładnie powinno być boisko? Czy fontanna jest trafniejszym pomysłem od stawu? Czy mury oporowe można zastąpić lekką skarpą, która zimą przyciągałaby amatorów jazdy na sankach? To zaledwie część z wielu tematów poruszonych podczas pierwszego spaceru badawczego w ramach konsultacji dotyczących Parku Centralnego. Kolejna okazja do podzielenia się swoimi pomysłami na tę przestrzeń, już w sobotę (24 czerwca). Rekreacyjne serce miasta
Spacer badawczy, który poprowadzili przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych, był okazją do skonfrontowania projektu z opiniami mieszkańców, bezpośrednio w miejscach, w których miałyby zostać zrealizowane. Łącznie udział wzięło kilkunastu mieszkańców. Spotkanie pod hasłem „Porozmawiajmy o Parku Centralnym” odbył się w czwartek, 22 czerwca.
Park Centralny zlokalizowany ma być wzdłuż al. Marszałka Piłsudskiego, między ul. Świętojańską a Legionów. To powierzchnia około 3 ha. Wstępny projekt zakłada podzielenie tego terenu na dwie strefy: cichą oraz aktywną. W tej pierwszej, zlokalizowanej bliżej ul. Świętojańskiej, znaleźć by się mogły m.in. miejsca do piknikowania, gry w kometkę i boule. Strefa aktywna, która zaproponowana została bliżej ul. Legionów, przyciągać miałaby nowym boiskiem z możliwością adaptacji pod ślizgawkę dla łyżwiarzy zimą, a także skateparkiem dla dzieci. W propozycji zawarto także m.in. parking podziemny, trasę dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne i informację turystyczną. Inwestycja kosztować będzie około 35 mln złotych, a gotowa ma być w 2020 roku.
Rozmawiamy o Parku
- Chcemy dowiedzieć się, co mieszkańcy myślą o tej przestrzeni. Jak dziś funkcjonuje, jakie ma mocne i słabe strony. Chcemy też poznać opinię dotyczącą zaproponowanych już rozwiązań oraz poznać pomysły, które na ten teren mają sami mieszkańcy – mówiła Joanna Jaczewska z Działu Badań i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych.
Podczas spaceru rozmawiano więc o każdym z charakterystycznych miejsc tego terenu – od placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przez Skwer Plymouth, obecnym boisku i lodowisku Młodzieżowego Domu Kultury, okolicach siłowni zewnętrznej i placu zabaw, a także przed placem naprzeciw pomnika ofiar Grudnia 70.
- Moim zdaniem pomysł stworzenia w tym miejscu otwartej ślizgawki jest świetny, zdecydowanie brakuje w Gdyni takiego miejsca. Jeżdżę dużo na łyżwach, nie mieszkam w okolicy, ale z pewnością bym tu przyjeżdżała pojeździć – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
Mieszkańcy zastanawiali się jednak, czy budowa nowego boiska z funkcją ślizgawki jest niezbędna, czy nie lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę: - Gruntowny remont wystarczy. Zimą nowe boisko mogłoby służyć jako tafla ślizgawki, a okalająca je bieżnia np. jako tor do szybkiej jazdy na łyżwach. Nie trzeba też burzyć budynku MDK, a znaleźć dla niego nowe funkcje - zgłaszał jeden z mieszkańców, a kolejny dodawał: - Może bibliotekę albo dom sąsiedzki, w którym odbywałyby się różnego rodzaju bezpłatne i otwarte zajęcia?

Uczestnicy zaznaczali również, że takie rozwiązanie złagodziłoby podział parku na wyraźne strefy: - Nie dzielmy Parku Centralnego na strefę cichą i aktywną, nich te funkcje się przenikają. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła spędzać czas razem, a nie w skrajnych miejscach parku – mówiła uczestniczka spaceru.
Uczestnicy zwrócili także uwagę, że skwer Plymouth w przyszłości byłby dobrym miejscem do lokalizacji pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego, który mógłby zostać przeniesiony z ul. 10 Lutego, a także czerwonej budki telefonicznej, która wiele lat stała w tej okolicy. W miejscu naprzeciwko wejścia do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie dziś zlokalizowany jest parking, mogłaby stanąć fontanna i ławeczki.
- Byłoby to miejsce, gdzie można by się np. przygotować przed wejściem do urzędu. To powinno być także ładne miejsce, w którym nowożeńcy mogliby sobie robić pamiątkowe zdjęcia. Może by ustawić tam altankę? – mówił uczestnik spaceru badawczego.
Kolejny spacer już w sobotę
Pomysłów i opinii dotyczących Parku Centralnego, podczas czwartkowego spaceru pojawiło się jeszcze wiele. Wszystkie zostaną spisane i umieszczone w specjalnym raporcie z konsultacji społecznych. - Zebrane sugestie mieszkańców zostaną przeanalizowane. Te możliwe do realizacji i jednocześnie atrakcyjne dla szerokiego grona mieszkańców, mogą zostać uwzględnione w docelowym projekcie Parku Centralnego – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Następny spacer badawczy odbędzie się już w sobotę, 24 czerwca. Chętni powinni przyjść o godz. 10.00 przed wejście główne do Urzędu Miasta (przy al. Marszałka Piłsudskiego). Osoby, które nie mogą osobiście przyjść na konsultacje społeczne, a chcą podzielić się swoją opinią, mogą wypełnić i przekazać specjalny formularz konsultacyjny. Dokument jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej gdynia.pl oraz w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Gdyni, przy al. Marszałka Piłsudskiego 52/54.
Formularz można dostarczyć:
• pocztą elektroniczną, na adres: konsultacje@lis.gdynia.pl
• drogą elektroniczną: https://parkcentralny.webankieta.pl/
• pocztą tradycyjną, na adres: Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Gdyni, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia, z dopiskiem: „Konsultacje społeczne: Park Centralny”
• osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 (okienko po prawej stronie, na parterze po wejściu do budynku UM), z dopiskiem: „Konsultacje społeczne: Park Centralny”.
Uwagi, które wpłyną lub zostaną dostarczone po godz. 14.00 w dniu 7 lipca lub będą pozbawione czytelnych danych osoby wypełniającej (imię i nazwisko) nie będą rozpatrywane.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku