Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie? Już za chwilę!

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu na Chwarznie-Wiczlinie na pewno zwrócili uwagę na prace prowadzone w dzielnicy. Siłownia zewnętrzna już jest gotowa, a budowa łącznie około 1,3 kilometra ścieżek rowerowych zbliża się do końca. Te inwestycje to nic innego jak realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2015. W mocno poszerzonym zakresie! BO razy osiem
Projekt „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” pierwotnie zakładał budowę siłowni zewnętrznej przy ul. Okrężnej oraz ciągu pieszo-rowerowego od ulicy Mokrej. Ostatecznie jednak został rozszerzony także o rozbudowę ulic poprzez budowę trasy dla pieszych i rowerzystów od Szkoły Podstawowej nr 37 do ul. Zaruskiego. I tak, z projektu BO wycenianego na trochę ponad 540 tysięcy złotych, realizowana jest inwestycja warta łącznie blisko 4,5 miliona zł! Realizacja jest zatem aż osiem razy większa.
- Rozmowy z mieszkańcami, ich zaangażowanie w opracowanie i promocję projektu, poparcie radnych dzielnicy, a przede wszystkim gorący odbiór i udział gdynian w głosowaniu były żywym dowodem na to, że „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” to potrzebny projekt. Niejednokrotnie słyszeliśmy od mieszkańców, że mógłby zostać zrealizowany w większej skali, ponieważ w dzielnicy brakuje ścieżek rowerowych. Zdecydowaliśmy się więc poszerzyć projekt mieszkańców o ponad kilometr nowej trasy dla cyklistów. Cieszy mnie, że mieliśmy taką możliwość - mówi Paweł Brutel, przewodniczący Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa Rady Miasta Gdyni.
Niezbędne kroki
Uzgodnienia dotyczące realizacji inwestycji na wskazanej przez mieszkańców działce trwały do kwietnia 2016 roku. Przygotowano m.in. dokumentację projektową, a w sierpniu podpisano umowę z wykonawcą. Siłownię przy ul. Okrężnej do użytku oddano na przełomie października i listopada 2016. Plac wyposażono m.in. w popularne w całym mieście orbitreki, pylony czy wyciąg górny.
W przypadku projektów dotyczących remontów czy przebudowy ulic uzgodnienia trwają dłużej. Umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej trasy od ul. Mokrej podpisano w styczniu 2016, a do połowy sierpnia trwało skompletowanie uzgodnień niezbędnych do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, badań geologicznych gruntu, inwentaryzacji zieleni i gospodarki drzewostanem. Zgody zostały wydane w lutym 2017 roku.
Następnie na plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Pod koniec lipca prace mają zostać zakończone. Inwestycja, wraz z m.in. montażem ławek i tzw. przysiadaków oraz przebudową oświetlenia ulicznego, to koszt ponad 860 tysięcy złotych.
Ostatnia część tej inwestycji - blisko 1,2-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa od SP 37 do ul. Zaruskiego wraz z małą architekturą - realizowana ma być mniej więcej do końca października. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą, a po tym zostanie przekazany plac budowy. Koszt tej części inwestycji to ponad 3,5 miliona złotych.  
Mieszkańcy wskazują

Na projekt „Aktywnie na Chwarznie i Wiczlinie” zagłosowało dokładnie 1611 mieszkańców. Wybrali go spośród 11 zgłoszonych propozycji.
 
- Mieszkańcy Gdyni są po prostu aktywni i widać to w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Stąd wprowadziliśmy także premię „+1” dla tej dzielnicy, w której oddanych jest najwięcej głosów w ramach BO. Poprzednią edycję zdominowali głosujący na projekty Pustek Cisowskich-Demptowa i to w tej dzielnicy realizowany jest dodatkowy projekt. Z niecierpliwością czekam na wyniki tegorocznej edycji – dodaje Paweł Brutel.
Pod koniec lipca na Chwarznie-Wiczlinie rozpocznie się także realizacja innego projektu Budżetu Obywatelskiego – budowa nowoczesnego boiska ze sztuczną murawą przy Zespole Szkół nr 15, przy ul. Jowisza. Będzie to teren dostępny dla wszystkich mieszkańców dzielnicy.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej