Mistrzostwa Polski w kolarstwie już w ten weekend

W najbliższy weekend Pomorze zamieni się w niekwestionowaną stolicę polskiego kolarstwa. Gdynia i gmina Krokowa są w tym roku gospodarzami Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. 5-dniowe zawody rozpoczęła się 21 czerwca w Krokowej, jednak ich dwa kluczowe dni i wyścigi startować będą z Gdyni (24 i 25 czerwca). Miasto szykuje się na wielkie sportowe święto, ale i duże wyzwanie organizacyjne. Najbardziej prestiżowa rywalizacja, tzw. „Elita”, będzie miała miejsce podczas wyścigu ze startu wspólnego na skwerze Kościuszki na dystansach 125 km (panie) i 260 km (panowie). Zobaczymy tam takie gwiazdy peletonu, jak mistrza świata z 2014 r. Michała Kwiatkowskiego, zwycięzcę Tour de Pologne oraz brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafała Majkę czy Katarzynę Niewiadomą, aktualną wicemistrzynię Europy.
 
Trasa obu wyścigów „Elity” rozpocznie się w Gdyni. Później zawodniczki i zawodnicy ruszą w stronę Kartuz. Runda będzie miała początek w Koleczkowie, a po drodze kolarki i kolarze przejadą przez: Kielno, Czeczewo, Kłosowo, Hopy, Pomieczyńską Hutę, Sianowo, Staniszewo, Mirachowo, Nową Hutę, Miłoszewo, Strzepcz, Pobłocie, Smażyno, Częstkowo, Przetoczyno, Sopieszyno i Bieszkowice, aby na najważniejsze rozstrzygnięcia znów wrócić na gdyński skwer Kościuszki. Z kolei start wyścigów jazdy indywidualnej na czas zaplanowany jest w Krokowej. Kolarze pojadą przez Jeldzino, Glinki, Sobieńczyce i Kartoszyno nad brzegiem jeziora Żarnowieckiego.
Wszystkie szczegóły na temat tras przejazdów, wyścigów i zawodników można zaleźć na oficjalnej stronie Mistrzostw.
 
- Mistrzostwa Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w kolarskim kalendarzu. Cieszę się, że w tym roku ich gospodarzem będzie Gdynia. Jesteśmy gotowi, by sprostać kolejnemu wyzwaniu i wykorzystać doświadczenie zdobyte przy organizacji dużych imprez sportowych. Dla kibiców i fanów kolarstwa zawody będą okazją, by zobaczyć najlepszych polskich zawodników, prezentujących światowy poziom – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
- Zapoznałem się z trasą i bardzo mi się podoba. Premiuje zawodników wszechstronnych. Szanse mają dobrze radzący sobie na podjazdach sprinterzy, jak i zawodnicy specjalizujący się w cięższym terenie, jeśli tylko tempo wyścigu będzie odpowiednie – cieszy się na nadchodzącą rywalizację Dariusz Banaszek, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.
 
Za odpowiednią otoczkę zawodów zadba organizator, Czesław Lang i jego Lang Team: – Chcemy, aby ten wyścig pokazany był tak samo jak Tour de Pologne. Kibice obejrzą dwie godziny transmisji telewizyjnej na żywo. W tym roku – dzięki kamerom bezprzewodowym na motocyklach – zajrzymy do środka peletonu. Ale nie tylko. Pokażemy także walkę na trasie z góry, z helikopterów. Wszystko to ma spowodować, że to będzie wyjątkowa rywalizacja i pokazanie siły kolarstwa w naszym kraju. Chcemy z roku na rok wzmacniać rangę tych zawodów, bo w przyszłości marzy nam się organizacja mistrzostw Europy i świata – tłumaczy.
 
 
Zmiany w organizacji ruchu
Organizacja zawodów o tej randze i trasie o tak niebagatelnej długości (pętla o długości 260 km) będzie wymagać zaangażowania wielu okolicznych gmin i miast. Aby umożliwić sportowcom przejazd, niezbędne będzie czasowe wyłączenie z ruchu niektórych ulic. Zamknięcia ulic w dniach 24 i 25 czerwca dotyczyć będą głównie: skweru Kościuszki, ul. Świętojańskiej, Waszyngtona, Pułaskiego, oraz trasy przejazdu peletonu: alei Zwycięstwa – Stryjskiej – Małokackiej – Chwarznieńskiej – Wiczlińskiej – Marszewskiej (w godz. od 9.00 do ok. 16.30 (z ok. godzinną przerwą w środku).
 
Szczegółowe informacje na ten zmian w organizacji ruchu można znaleźć TUTAJ.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!