Gdyńscy uczniowie wśród „Zdolnych z Pomorza”

Wybitnie uzdolnieni uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Pomorza we wtorek 20 czerwca obchodzili swoje święto. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala laureatów konkursów regionalnych, podczas której nagrodzono młode umysły – również te z gdyńskich szkół – oraz podsumowano tegoroczną edycję projektu „Zdolni z Pomorza”. W tym roku w etapie wojewódzkim konkursu programu „Zdolni z Pomorza" wzięło udział 300 uczniów pomorskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się sukcesami w olimpiadach i konkursach z różnych dziedzin nauki. Uzdolniona młodzież została objęta specjalnym wsparciem programowym, a także otrzymała szansę rozwoju swoich uzdolnień oraz okazję do nawiązania kontaktów z rówieśnikami i możliwość dzielenia się z nimi swoimi zainteresowaniami i pasjami.
Podczas kończącego się roku szkolnego uczestnicy programu „Zdolni z Pomorza" uczestniczyli m.in. w zajęciach pozalekcyjnych z matematyki, fizyki i informatyki, rozwijali talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak: język polski, historia i filozofia.
 
Swoją wiedzą najzdolniejsi uczniowie mogli pochwalić się, biorąc udział w konkursie i zdobywając nagrody. Wśród najzdolniejszych umysłów z Pomorza znaleźli się młodzi przedstawiciele gdyńskich szkół. W zakresie wiedzy biologicznej na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej najlepszy okazał się Mateusz Duszyński z III Liceum Ogólnokształcącego. Do tejże placówki powędrowała także trzecia nagroda przyznana Julii Wendt oraz wyróżnienie dla Aleksandry Warzochy za wyjątkową wiedzę z zakresu chemii.
 
Przypomnijmy, że program „Zdolni z Pomorza" to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów, który został wypracowany w innowacyjnym projekcie realizowanym w latach 2010-2014 przez samorząd województwa pomorskiego. Obecnie – ponownie korzystając z dostępnych środków unijnych – samorząd, wspólnie z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami, realizuje 26 projektów. W ich ramach wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni z matematyki, fizyki i informatyki, jak i ci, którzy posiadają talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak: język polski, historia i filozofia.
 
Lista wszystkich nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej: http://zdolnizpomorza.pomorskie.eu/index.aspx

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!