Jak spędzić weekend w Gdyni

Festiwal Gdynia OPEN 2017
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej GDYNIA OPEN 2017 odbędzie się od czwartku 15 do niedzieli 18 czerwca w Gdyni.  W tegorocznej edycji weźmie udział rekordowa liczba uczestników! Koncert Laureatów festiwalu GDYNIA OPEN odbędzie się w niedzielę 18 czerwca w godz. 12.00 -15.00 na placu Grunwaldzkim. O tym, kogo usłyszymy podczas tego rozśpiewanego wydarzenia zadecyduje jury. Koncert finałowy poprzedzać będą bowiem przesłuchania konkursowe, w których udział wezmą dzieci z całej Polski oraz z zagranicy. O miejsce na scenie rywalizować będą dzieciaki i młodzież w czterech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat, 17-25 lat. Wystąpią soliści, duety oraz grupy wokalne. Będzie kogo słuchać!
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Pieszy Rajd Kaszubski
42 km pieszo, poszukiwanie białej broni, łamanie szyfrów, zadania kulinarne, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników Pieszego Rajdu Kaszubskiego, który odbędzie się w sobotę 17 czerwca.
„Mogą boleć nie tylko nogi, ale i szare komórki” to motto przyświecające Pieszemu Rajdowi Kaszubskiemu. Uczestnicy będą mieli do pokonania 42 km przez 3 powiaty: Gdynię, powiat wejherowski oraz pucki, gdzie czekać ich będzie sporo wyzwań - pokonanie podziemnych tuneli, licznych schodów, maszerowanie z kompasem czy zadania na strzelnicy.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Gdyński Tydzień Pozarządowy
W sobotę 17 czerwca w godz. 10.00 - 16.00 na pl. Grunwaldzkim (obok Muszli Koncertowej) będzie można świętować z gdyńskimi organizacjami pozarządowymi.
Wśród atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie w strefie dzieci, zdrowia, kultury, sportu, seniorów i społecznej, a wszystko przygotowane będzie przez przedstawicieli gdyńskiego III sektora. Oprócz atrakcji będą również niespodzianki, które będzie można otrzymać za uczestnictwo w wydarzeniu.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz/
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Mecze na piasku
17, 20 i 23 czerwca na Stadionie Miejskim w Gdyni młodzieżowi reprezentanci Portugalii, Hiszpanii oraz Macedonii walczyć będą o punkty Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017. Jednym z najważniejszych punktów na mapie Gdyni podczas dni meczowych, niemal równie ważnym jak Stadion Miejski, będzie Plaża Śródmieście. To właśnie tam ulokowana zostanie strefa, w której do dyspozycji kibiców będą boisko do piłki nożnej plażowej, dwa do mini beach soccera i cztery boiska do siatkówki. Nie zabraknie kącika dla dzieci oraz konkursów, w których przydadzą się umiejętności piłkarskie. Swój talent do piłki nożnej zaprezentują również przedstawiciele gdyńskich klubów na co dzień trenujący inne dyscypliny. Strefa będzie czynna w dni meczowe od godz. 10.00.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Niebieskie Miasteczko
Niebieskie Miasteczko, w którym każdy mieszkaniec Gdyni będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia,  czynne będzie:
- w sobotę 17 czerwca od godz. 10.00 do 14.00 na Placu Grunwaldzkim
- w niedzielę 18 czerwca od godz. 10.00 do 15.00 na Skwerze Kościuszki
Bezpłatne: 
·     pomiar glukozy we krwi
·     pomiar ciśnienia krwi
·     pomiar poziomu cholesterolu (przy wskazaniu specjalisty)
·     sprawdzenie składu ciała (zawartość tkanki tłuszczowej, wody i masy mięśniowej w organizmie)
·     porady dietetyczne, stomatologiczne, dermatologiczne, fizjoterapeutyczne oraz farmaceutyczne
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Fotospacer: Chylonia
Weź aparat i poznaj Gdynię podczas 2 godzinnego, fotograficznego spaceru, który odbędzie się w sobotę 17 czerwca. Początek o godz. 11.00 przed wejściem do budynku Dworca Chylonia (pl. Dworcowy 2). Obowiązują zapisy.
W trakcie spaceru uczestnicy poznają dwa z wielu oblicz dzielnicy Chylonia. Pierwsze z nich to dzisiejsze „centrum” dzielnicy (okolice Placu Dworcowego) związane zarówno z zabytkowymi zabudowaniami dworca (XIX w.), poczty (1935 r.) czy dworu (lata 30-te XX w.), jak i oddolnie rozwijającym się handlem używającym zamiast witryn sklepowych namiotów czy łóżek polowych. Okolice Dworca Chylonia to tygiel kilku światów, które chaotycznie przeplatają się w przestrzeni.
Oddzielnym (dosłownie i w przenośni) jest świat po drugiej stronie torów – osiedle Meksyk – w przemysłowej części dzielnicy. Niepozorna zabudowa jednorodzinna, która wyrosła na terenie dawnych ogrodów działkowych, to na dzień dzisiejszy jeden z sześciu obszarów poddawanych w Gdyni rewitalizacji. Warto poczuć i utrwalić wyjątkowy klimat miejsca, które w najbliższych latach będzie stopniowo poddawane zmianom.
 
Zabierz ze sobą: aparat. Jeżeli nie masz aparatu – weź komórkę.

Liczba miejsc jest ograniczona (w spacerze może wziąć udział tylko 20 osób). Zapisy: https://chylonia.evenea.pl/. 
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Spacer śladami gdyńskich legend - Śródmieście
W ramach projektu "Korzenie Kultury" odbędą się 4 spacery po wybranych gdyńskich dzielnicach. Na pierwszy ogień - Śródmieście. Zbiórka o 12:00 pod pomnikiem Abrahama na Placu Kaszubskim. Spacer poprowadzi Katarzyna Gajewska.
Uczestnicy proszeni są o punktualne przybycie oraz zabranie wygodnego obuwia i wody do picia.
UEFA EURO U21 2017 - mecz Hiszpania Macedonia
Gdynia jest gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które w 2017 roku odbędą się w 6 miastach Polski. Młode piłkarskie talenty wystąpią także w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Lublinie oraz Tychach.
Drużyny do lat 21 stanowią bezpośrednie zaplecze pierwszych reprezentacji, stąd na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy zawsze można zobaczyć aktualne i przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Według opinii ekspertów, turnieje U-21 można określić mianem okna wystawowego dla najbardziej utalentowanych zawodników. Na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy rozbłysły gwiazdy między innymi takich piłkarzy jak Cristiano Ronaldo, Manuel Neuer czy Wayne Rooney.
W Gdyni odbędą się następujące mecze fazy grupowej w ramach grupy B. Pierwszy mecz rozegrany zostanie między Hiszpanią, a Macedonią, w sobotę 17 czerwca o godz. 20.45.
Festyn Motoryzacyjny Automobilklubu Morskiego
Automobilklub Morski zaprasza w niedzielę 18 czerwca w godzinach 10.00 - 17.00 na Festyn Motoryzacyjny.
W programie m.in pokaz pojazdów zabytkowych, sportowych, pokazy ratownictwa drogowego oraz rekonstrukcje historyczne.
Festyn odbędzie się na parkingu przy Akwarium Gdyńskim.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 

18 czerwca - Anna Wierzbicka – „Kleszcze pod lupą”. Na zajęciach będziemy szukać kleszczy tak, jak to robią naukowcy, sprawdzać czy mają w sobie choroby i oglądać je pod mikroskopem. Aktywności dla dzieci i rodziców przybliżą zasady właściwej profilaktyki chorób odkleszczowych.
Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza w piątek 16, sobotę 17 i niedzielę 18 czerwca na ostatnie przedstawienia „Piaf” Pam Gems w reż. Jana Szurmieja. Po 12 latach od premiery, 156. spektaklem żegnamy spektakl „Piaf” – z brawurową rolą Doroty Lulki.
Wieści z Centrum Kultury
Centrum Kultury zaprasza:
– w piątek 16 czerwca o godz. 18.00 i 20.00 na spektakl „O miłości... absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” w reż. Krystiana Nehrebeckiego. Żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru. Bilety: 35/30 zł.
– w sobotę 17 czerwca o godz. 19.00 i 18 czerwca o godz. 17.00 na spektakl „Psiunio” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Tragikomedia pełna humorystycznych dialogów i brawurowej gry aktorów.
Bilety: 35/30 zł.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– w sobotę 17 czerwca godz. 19.00 na sztukę „Pan Kot” wg „Kota w butach” Angeli Carter w reż. Idy Bocian. Alternatywna, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie... Bilety: 30/35 zł.
– w niedzielę 18 czerwca o godz. 12.00 na „Bajkę o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Opowieść o księciu, który przemierza świat w poszukiwaniu prawdziwych rodziców. Bilety: 20 zł.
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Z okazji obchodów 100-lecia awangardy i wystawy „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński” Centrum Kultury zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2):
w sobotę 17 czerwca w godz. 12.00-14.00 – „TYPO-widok” – warsztaty z projektowania liter dla dzieci od 5. roku życia.
Umiejętność pisania nie jest wymagana.
Wstęp na warsztaty jest wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy mailowe: sekretariat@ckgdynia.pl.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!