Seniorzy rozpoczynają wakacje

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zgromadziło w sali koncertowej Cechu Rzemiosła i Handlu pełną widownię. Gdyńscy seniorzy – studenci kończą kolejny, XIII rok nauki w bardzo dobrych humorach. Przez ostatnie 10 miesięcy brali udział w dziesiątkach zajęć, wykładów, warsztatów, spacerów i wycieczek krajoznawczych. Dla wielu starszych mieszkańców Gdyni to sposób na życie. – Czy są Państwo przesądni? – zapytał seniorów – studentów Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Kończymy dziś zajęcia w XIII edycji roku akademickiego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który, wbrew przesądom, był bardzo udany i obfitował w wiele wydarzeń. Mamy coraz więcej studentów i wykładowców, wzrasta liczba przeróżnych zajęć, to bardzo cieszy. Zachęcam, aby wakacyjną przerwę także spędzić aktywnie, a na rozpoczęcie XIV roku akademickiego na uniwersytet przyprowadzić kogoś znajomego, by nasza studencka brać była jeszcze liczniejsza.

 
Michał Guć zaprosił też seniorów do aktywnego udziału w rozpoczynających się w piątek konsultacjach społecznych związanych z koncepcją budowy Parku Centralnego wzdłuż ulicy Piłsudskiego. – Chciałbym, aby Państwo byli obecni podczas spotkań i spacerów poświęconych tematyce powstawania tego atrakcyjnego miejsca w Gdyni. Powiedzcie o własnych oczekiwaniach i zaproponujcie, jak ostatecznie to miejsce powinno wyglądać, aby w przyszłości każdy gdyński senior czuł się tam komfortowo i chętnie je odwiedzał – namawiał wiceprezydent Gdyni.
 
Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, mijający rok akademicki GUTW podsumowała w bardzo oryginalny sposób. – Przez ostatnie 10 miesięcy studiów na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku gdyńscy seniorzy odwiedzili kawiarenkę ponad 48 tysięcy razy! To chyba najlepsze posumowanie aktywności naszych studentów. Bardzo cieszę się, że bez nas nie możecie wytrzymać nawet jednego dnia! Obiecuję, że nadal będziemy robić wszystko, aby studia były dla was atrakcyjne, by uczyły i bawiły jednocześnie – mówiła z radością dyrektor Zglińska.
 
A jaki był XIII rok akademicki Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w liczbach? 10 bloków tematycznych, 47 przedmiotów, 101 grup spotykających się w klubach seniora na terenie całej Gdyni. W zajęciach na obu semestrach wzięło udział 2077 studentów. W zajęciach pozauniwersyteckich na przestrzeni roku dla seniorów zorganizowano 41 przedmiotów oraz 61 grup uczestników, które skupiły łącznie 1315 osób. W zajęciach sportowych systematycznie brało udział 645 seniorów. W ręce gdyńskich seniorów trafiły 6074 bilety - w atrakcyjnych cenach - na wydarzenia kulturalne (teatr, wystawy, koncerty). 1189 osób brało łącznie udział w 30 wycieczkach krajoznawczych.
 
Bożena Zglińska podsumowała także projekty dla osób w wieku „55 +”, którzy formalnie nie są jeszcze seniorami, ale swoją aktywnością pretendują do kolejnych edycji Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – W ciągu ostatnich dwóch lat w zajęciach oferowanych przez organizacje pozarządowe brało udział ponad 5000 osób – poinformowała Bożena Zglińska.
 
Uroczyste podsumowanie XIII edycji roku akademickiego 2016/2017 GUTW uświetniły koncerty Chóru Kamerton pod dyrekcją Sebastiana Ślusarskiego oraz duetu „Harmonia dźwięku”. Na scenie zaprezentowały się też uczestniczki zajęć „Stylizacja-szycie-pasja” z pokazem mody pod opieką Teresy Sokołowskiej.
 
Wakacyjna przerwa zapowiada się także niezwykle atrakcyjnie i aktywnie. Już w poniedziałek, 19.06, rozpoczyna się Tydzień Seniora organizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi