Osiemdziesiąt lat Szkoły Podstawowej nr 16

Gdyńskie szkoły świętują w ostatnim czasie okrągłe jubileusze. Pod koniec maja Szkoła Podstawowa nr 35 obchodziła 50 lat istnienia, zaś 9 czerwca swoje osiemdziesięciolecie świętuje Szkoła Podstawowa nr 16. To doskonała okazja, by przybliżyć sylwetkę tej jednej z najstarszych gdyńskich szkół. Pierwsze zajęcia w SP nr 16 odbyły się we wrześniu 1937 roku. Ówczesna siedziba szkoły mieściła się przy ulicy Kartuskiej w Chyloni. Warto przypomnieć, że w trakcie wojny szkoła prowadziła tajne nauczanie pod kierunkiem Haliny Kosik. W latach 60. SP nr 16 przeniosła się do swojej obecnej siedziby przy ulicy Chabrowej. Od 1992 roku szkoła nosi imię Orła Białego, a jej święto obchodzone jest 10 listopada.
Uroczystość jubileuszu 80 lat istnienia szkoły będzie wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Po zakończeniu aktualnego roku szkolnego na emeryturę przejdzie dyrektor szkoły Regina Bzyl, która swoją funkcję pełni od 26 lat, zaś ze szkołą jest związana od 1984 roku.
Uczniowie szkoły nr 16 są niezwykle aktywni w projektach edukacyjnych i wolontariacie. Szczególnie chętnie angażują się w akcję „Góra Grosza”, czy wspierają schronisko dla zwierząt Ciapkowo. Ponadto, młodzież z sukcesami uczestniczy w konkursach międzyszkolnych. W minionym roku uczniowie zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur, szkoła uplasowała się również na trzecim miejscu w Gdyni podczas sprawdzianu szóstoklasisty.
Obok osiągnięć naukowych, uczniowie ze szkoły przy ulicy Chabrowej mogą pochwalić się licznymi sukcesami sportowymi. Prężnie działa tam Uczniowski Klub Sportowy Orka Gdynia, który zdobywa nagrody w biegach na orientację. Świetnie radzą sobie także szkolni koszykarze, którzy w zeszłym roku zajęli pierwsze miejsce w zawodach rejonowych. Ponadto, w minionym roku sztafeta dziewcząt zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Gdyni.
Gratulujemy sukcesów uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły i życzymy, by dalej z taką pasją i zaangażowaniem tworzyli historię tego miejsca.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte