Koncert z okazji 30. rocznicy wizyty papieża w Gdyni

W najbliższą niedzielę na placu przy Akwarium Gdyńskim odbędzie się koncert upamiętniający 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Gdyni. Wystąpią Natalia Szroeder, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz, Mieczysław Szcześniak oraz Elbląska Orkiestra Kameralna i Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego. 30 lat temu podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Gdynię. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, które zgromadziło kilkaset tysięcy wiernych. Dla upamiętnienia tego niezwykłego spotkania w Gdyni, niedaleko miejsca gdzie 30 lat temu wznosił się ołtarz, odbędzie się widowisko multimedialno-muzyczne „Wciąż tak blisko…” .

W koncercie, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wystąpią: Elbląska Orkiestra Kameralna i Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego, a także gwiazdy polskiej piosenki Natalia Szroeder, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz i po raz pierwszy w towarzystwie orkiestry Muniek Staszczyk. Pomiędzy występami artystów na ekranach prezentowane będą krótkie unikalne filmy z wizyty Ojca Świętego 30 lat temu, niezwykłe ujęcia ówczesnej Gdyni i atmosfery towarzyszącej pobytowi papieża.

Wydarzenie odbędzie się na placu przy Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II 1), w niedzielę 11 czerwca o godzinie 16:00. Wstęp wolny.
Po wizycie apostolskiej w Gdyni, Jan Paweł II w dalszą pielgrzymkę udał się na pokładzie okrętu ORP Mewa. Ta wyjątkowa jednostka, wciąż będąca w służbie w dniach 10 - 11 czerwca, w godz. 10.00-12.00 oraz 13.00-15.00 zostanie udostępniona zwiedzającym. Okręt zacumowany będzie przy Nabrzeżu Prezydenta.
11 czerwca dotrze do Gdyni sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej. Biegacze od 1998 roku organizują „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”. W sumie pokonali już 20 tys. kilometrów. Tym razem do przebiegnięcia mają 570 kilometrów. Startują 9 czerwca o godz. 9.00, a do Gdyni na Skwer Kościuszki dotrą 11 czerwca około godz. 14.00. W ramach dotychczasowych pokojowych sztafet biegli już między innymi trzykrotnie do  Watykanu, Aten, Brukseli, Fatimy i Gdańska. Po śmierci Jana Pawła II  biegacze postanowili co roku 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pokonywać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic. Ten sposób pielgrzymowania pozwala sportowcom zachować pamięć o Janie Pawle II.
11 czerwca wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu kołowym na al. Jana Pawła II (od restauracji Róża Wiatrów do Akwarium Gdyńskiego) w godzinach 6.00 - 18.00.
fot. Halina Wasielke-Cieślak

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku