Gdyński street art na światowym poziomie

San Francisco, Londyn, Melbourne, …Gdynia. Lonely Planet, jedno z najbardziej poważanych wydawnictw podróżniczych na świecie, opublikowało właśnie album, który prezentuje najlepsze przykłady sztuki ulicznej i imprez poświęconych tej tematyce z całego globu. W tym szacownym gronie znalazł się również gdyński festiwal Traffic Design! Gdyńskie Stowarzyszenie Traffic Design może być naprawdę dumne! Dzięki organizowanemu przez nie festiwalowi pod tą samą nazwą, w naszym mieście powstają murale i inne realizacje, które po raz kolejny dostrzeżone zostały nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Słynne wydawnictwo Lonely Planet umieściło gdyński festiwal w gronie 15 najciekawszych imprez „street-artowych” z całego świata.
 
Wydany w kwietniu album pełni rolę przewodnika po miastach i wydarzeniach, gdzie zobaczymy najciekawsze realizacje z kręgu sztuki ulicznej. Są wśród nich „pewniaki”, takie jak Nowy Jork czy Paryż, gdzie odszukać można chociażby kultowe już prace Banksy’ego, czy mozaiki podpisywane pseudonimem Invader. Ale w podsumowaniu znalazło się też miejsce dla mniej oczywistych miejscowości i imprez. Jedną z nich jest właśnie gdyński festiwal Traffic Design.
 
Wydarzenie to – jeden z największych w Europie festiwali sztuki miejskiej – odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Co roku wśród festiwalowych aktywności znajdziemy malowanie murali, działania rewitalizacyjne, partycypacyjne i edukacyjne. Dzięki Traffic Design powstają w Gdyni spektakularne, rozpoznawalne w Polsce i na świecie murale autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Owocem festiwalu są także piękne elementy metaloplastyczne – np. bramy lub szyldy, czy płaskorzeźby. Wszystkie one upiększają i ożywiają nasze miasto. Podczas imprezy organizowane są także rozmaite aktywności – pokazy filmów, koncerty, spotkania z artystami, warsztaty.
 
W albumie przygotowanym przez Lonely Planet znajdziemy opisy 15 festiwali sztuki ulicznej, w tym Traffic Design właśnie, wraz z pięknymi zdjęciami przedstawiającymi niektóre jego realizacje. Przewodnik wyposaży także wszystkich zainteresowanych w szczegółowe mapy i instrukcje, które pomogą odnaleźć – często ukryte – skarby sztuki ulicznej na siatce takich miast jak Los Angeles, Amsterdam, Stambuł czy Kijów.
 
Album „Street Art” Wydawnictwa Lonely Planet można kupić tutaj.

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW