Gdyński street art na światowym poziomie

San Francisco, Londyn, Melbourne, …Gdynia. Lonely Planet, jedno z najbardziej poważanych wydawnictw podróżniczych na świecie, opublikowało właśnie album, który prezentuje najlepsze przykłady sztuki ulicznej i imprez poświęconych tej tematyce z całego globu. W tym szacownym gronie znalazł się również gdyński festiwal Traffic Design! Gdyńskie Stowarzyszenie Traffic Design może być naprawdę dumne! Dzięki organizowanemu przez nie festiwalowi pod tą samą nazwą, w naszym mieście powstają murale i inne realizacje, które po raz kolejny dostrzeżone zostały nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Słynne wydawnictwo Lonely Planet umieściło gdyński festiwal w gronie 15 najciekawszych imprez „street-artowych” z całego świata.
 
Wydany w kwietniu album pełni rolę przewodnika po miastach i wydarzeniach, gdzie zobaczymy najciekawsze realizacje z kręgu sztuki ulicznej. Są wśród nich „pewniaki”, takie jak Nowy Jork czy Paryż, gdzie odszukać można chociażby kultowe już prace Banksy’ego, czy mozaiki podpisywane pseudonimem Invader. Ale w podsumowaniu znalazło się też miejsce dla mniej oczywistych miejscowości i imprez. Jedną z nich jest właśnie gdyński festiwal Traffic Design.
 
Wydarzenie to – jeden z największych w Europie festiwali sztuki miejskiej – odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Co roku wśród festiwalowych aktywności znajdziemy malowanie murali, działania rewitalizacyjne, partycypacyjne i edukacyjne. Dzięki Traffic Design powstają w Gdyni spektakularne, rozpoznawalne w Polsce i na świecie murale autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Owocem festiwalu są także piękne elementy metaloplastyczne – np. bramy lub szyldy, czy płaskorzeźby. Wszystkie one upiększają i ożywiają nasze miasto. Podczas imprezy organizowane są także rozmaite aktywności – pokazy filmów, koncerty, spotkania z artystami, warsztaty.
 
W albumie przygotowanym przez Lonely Planet znajdziemy opisy 15 festiwali sztuki ulicznej, w tym Traffic Design właśnie, wraz z pięknymi zdjęciami przedstawiającymi niektóre jego realizacje. Przewodnik wyposaży także wszystkich zainteresowanych w szczegółowe mapy i instrukcje, które pomogą odnaleźć – często ukryte – skarby sztuki ulicznej na siatce takich miast jak Los Angeles, Amsterdam, Stambuł czy Kijów.
 
Album „Street Art” Wydawnictwa Lonely Planet można kupić tutaj.

Wiecha na budynku w programie Mieszkanie Plus
Zatonął zabytkowy jacht w gdyńskiej marinie
Jak spędzić weekend w Gdyni
"Romeo i Julia” na deskach Teatru Miejskiego
„Spleśniały chleb to dla nich wyrok śmierci"