Wystawa MMG „Wydarzeniem Historycznym Roku 2016”!

Ekspozycja Muzeum Miasta Gdyni „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” zdobyła nagrodę główną w kategorii „Wystawa" 10. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”. Zwycięzcy konkursu zostali ogłoszeni w środę 7 czerwca, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. W walce o główną nagrodę Muzeum Miasta Gdyni musiało pokonać dużą konkurencję. Spośród 250 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski i zagranicy m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Irlandii, komisja konkursowa wybrała 15 projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.
W drugim etapie, to już internauci poprzez głosowanie zdecydowali - o ich zdaniem - najciekawszym wydarzeniu w każdej z wymienionych kategorii. I tak główna nagroda w kategorii „Wystawa” została przyznana Muzeum Miasta Gdyni za wystawę „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”. Tym samym MMG wyprzedziło między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W kategorii „Edukacja i multimedia” wyróżnione zostało Muzeum Emigracji w Gdyni za projekt „Muzeum. Udostępnij!”.
Ekspozycja „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” przygotowana została z myślą o popularyzacji wiedzy o gdyńskiej architekturze. Wystawa prezentowała ponad 150 unikalnych obiektów, które mieszkańcy modernistycznych, zabytkowych gdyńskich kamienic zdołali uchronić od zapomnienia. Wśród nich znalazły się: detale architektoniczne, elementy wyposażenia, okładziny podłogowe i ścienne, stolarka okienna i drzwiowa, które można było obejrzeć z bliska i zwrócić uwagę na właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Projekt wzbogacały liczne wydarzenia towarzyszące m.in.: warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów, prelekcje, prezentacje, konkurs kreatywny oraz liczne oprowadzania kuratorskie. Ponadto w dniach 3 kwietnia – 3 maja 2017 r. wystawę można było oglądać w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie.
Warto wspomnieć, że w maju tego roku Muzeum Miasta Gdyni za projekt edukacyjny „Pokaż się Seniorze!" i publikację „Pan Nowoczesny. Barwne życie w białej Gdyni" otrzymało wyróżnienia w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016.
Komisja konkursowa 10. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016” przyznała także wyróżnienia, w tym dla Muzeum Emigracji za projekt „Muzeum. Udostępnij!”. Skierowany do podopiecznych i pracowników pięciu gdyńskich placówek socjoterapeutycznych, miał na celu rozwój kompetencji medialnych i informacyjnych oraz umiejętności społecznych dzieci i młodzieży, a także integrację społeczności lokalnej.
Przypomnijmy, że organizatorem plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” jest Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Jest to pierwszy tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłaszane przez muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego, szkoły oraz organizacje polonijne za granicą, wydarzenia są bardzo różnorodne. Wśród inicjatyw znajdują się: wystawy, akcje edukacyjne, spektakle teatralne, festiwale, rekonstrukcje historyczne, strony internetowe, aplikacje mobilne, książki, gry planszowe oraz filmy dokumentalne.

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim
Miasta szczęśliwe? Gdynia mówi, jak to się robi
Zakłócenia w dostawie zimnej wody
159 tysięcy z puszki dla gdyńskich hospicjów
Miasto wspiera mieszkańców Pekinu