Wystawa MMG „Wydarzeniem Historycznym Roku 2016”!

Ekspozycja Muzeum Miasta Gdyni „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” zdobyła nagrodę główną w kategorii „Wystawa" 10. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”. Zwycięzcy konkursu zostali ogłoszeni w środę 7 czerwca, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. W walce o główną nagrodę Muzeum Miasta Gdyni musiało pokonać dużą konkurencję. Spośród 250 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski i zagranicy m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Irlandii, komisja konkursowa wybrała 15 projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.
W drugim etapie, to już internauci poprzez głosowanie zdecydowali - o ich zdaniem - najciekawszym wydarzeniu w każdej z wymienionych kategorii. I tak główna nagroda w kategorii „Wystawa” została przyznana Muzeum Miasta Gdyni za wystawę „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”. Tym samym MMG wyprzedziło między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W kategorii „Edukacja i multimedia” wyróżnione zostało Muzeum Emigracji w Gdyni za projekt „Muzeum. Udostępnij!”.
Ekspozycja „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” przygotowana została z myślą o popularyzacji wiedzy o gdyńskiej architekturze. Wystawa prezentowała ponad 150 unikalnych obiektów, które mieszkańcy modernistycznych, zabytkowych gdyńskich kamienic zdołali uchronić od zapomnienia. Wśród nich znalazły się: detale architektoniczne, elementy wyposażenia, okładziny podłogowe i ścienne, stolarka okienna i drzwiowa, które można było obejrzeć z bliska i zwrócić uwagę na właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Projekt wzbogacały liczne wydarzenia towarzyszące m.in.: warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów, prelekcje, prezentacje, konkurs kreatywny oraz liczne oprowadzania kuratorskie. Ponadto w dniach 3 kwietnia – 3 maja 2017 r. wystawę można było oglądać w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie.
Warto wspomnieć, że w maju tego roku Muzeum Miasta Gdyni za projekt edukacyjny „Pokaż się Seniorze!" i publikację „Pan Nowoczesny. Barwne życie w białej Gdyni" otrzymało wyróżnienia w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016.
Komisja konkursowa 10. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016” przyznała także wyróżnienia, w tym dla Muzeum Emigracji za projekt „Muzeum. Udostępnij!”. Skierowany do podopiecznych i pracowników pięciu gdyńskich placówek socjoterapeutycznych, miał na celu rozwój kompetencji medialnych i informacyjnych oraz umiejętności społecznych dzieci i młodzieży, a także integrację społeczności lokalnej.
Przypomnijmy, że organizatorem plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” jest Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Jest to pierwszy tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłaszane przez muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego, szkoły oraz organizacje polonijne za granicą, wydarzenia są bardzo różnorodne. Wśród inicjatyw znajdują się: wystawy, akcje edukacyjne, spektakle teatralne, festiwale, rekonstrukcje historyczne, strony internetowe, aplikacje mobilne, książki, gry planszowe oraz filmy dokumentalne.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!