Statek współtworzony w Gdyni nagrodzony

NKT Victoria został wybrany statkiem roku 2017 w Norwegii. Jednostka ta służyć będzie jako kablowiec. Nagrodzony statek został częściowo wyprodukowany w Gdyni. Współtworzony w gdyńskiej stoczni Crist statek należy do jednych z najnowocześniejszych na świecie. Jego przeznaczeniem będzie układanie kabli podmorskich dla przemysłu energii elektrycznej. Jednostka ta posiada specjalne urządzenia do układania kabli na dnie morskim, które znajduje się na rufie statku. Na śródokręciu umieszczono także  karuzelę do magazynowania kabli. Na pokładzie znajduje się również łazik do prac podwodnych – wyjaśnia Tomasz Wrzask ze stoczni Crist w Gdyni.
W Gdyni powstał szereg elementów, które znalazły swoje zastosowanie na kablowcu. Do zadań stoczni Crist należała prefabrykacja 91 sekcji, budowa 8 bloków oraz składanie bloków w kadłub pływający. Zakres wyposażenia to prefabrykacja i montaż typowego wyposażenia okrętowego – dodaje Tomasz Wrzask.
Norweski statek jest jednym z najnowocześniejszych kablowców na świecie i będzie służył do układania kabli światłowodowych. NKT Victoria może operować zarówno na płytkich wodach przybrzeżnych, jak i na głębokich wodach, z dala od brzegu.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!