Spacerem przez modernistyczną Gdynię

Foto Spacery, Spacery z Prelekcją, spacery z cyklu Wakacje z Architekturą oraz Architektura z Umiarem, to możliwości zwiedzenia niezwykłych zakątków Gdyni i poznania historii jej wyjątkowej modernistycznej architektury w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Entuzjastów spacerów nie brakuje. Gdyński Szlak Modernizmu to projekt mający na celu promowanie wyjątkowej gdyńskiej architektury. Pełni też rolę edukacyjną. Gdynia nazywana  „białym miastem” w latach 30. XX wieku była ewenementem na skalę europejską. To tu powstawały budynki, których bryły przywodziły na myśl architekturę okrętową z okrągłymi oknami nawiązującymi do bulajów, owalnymi lub ostrymi bryłami budynków, przypominającymi kadłuby statków. Charakterystyczne dla gdyńskich kamienic były wielkie przeszklone powierzchnie, nadające im lekkość i jasność. To wtedy też ukształtowało się wpisane na listę zabytków Śródmieście miasta.
Nie dziwi więc, że spacery cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Ostatni Foto Spacer, który odbył się 23 maja zgromadził wielu entuzjastów fotografii. Autorska trasa przewodnika prowadziła z 5. piętra budynku przy ul.10 Lutego 24, przez wejście do kamienicy przy ul. 3 Maja 14 na klatkę schodową „ z duszą” oraz jej podwórko i podwórka kamienic sąsiednich, a następnie przez ul.Wójta Radtkego 42 aż do placu Konstytucji 53, gdzie uczestnicy spaceru mieli możliwość wejścia na wieżyczkę widokową.

Kolejną okazją, tym razem aby poznać historię dzielnicy Witomino, będzie spacer z cyklu Archi Spacery z prelekcją organizowany w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer odbędzie się 3 czerwca o godz. 11.00. Będzie to szansa na to, by poznać walory architektoniczne dzielnicy, w tym znikające dziedzictwo Towarzystwa Budowy Osiedli. W ramach wydarzenia, zostanie przeprowadzona także krótka prelekcja, z wykorzystaniem m.in. archiwalnych fotografii, map oraz planów Witomina oraz wybranych budynków. Spacer oraz prelekcję poprowadzi Weronika Szerle. Start spod Centrum Witawa, ul. Wielkokacka 2. Wydarzenie jest bezpłatne.
Jest jeszcze dobra wiadomość dla wszystkich miłośników fotografowania Gdyni. Już wkrótce ruszy 7. edycja konkursu „Gdyński Modernizm w Obiektywie”. Bądźcie czujni.

Więcej informacji o kolejnych spacerach na www.modernizmgdyni.pl.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!