Zbyszek Cybulski kulturalnie inspiruje - konkurs filmowy

„Film jest wciąż potrzebny jak chleb.” Zainspiruj się słowami Zbyszka Cybulskiego i nakręć spot o uczciwości w kulturze. Fundacja Legalna Kultura i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłaszają konkurs na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury jako jeden z fundamentów funkcjonowania w cyberświecie.  
Inspiracją dla tegorocznej edycji konkursu są słowa ikony polskiego kina, Zbyszka Cybulskiego.
 – Film to sztuka najbardziej popularna, bo dla milionów ludzi jest wciąż potrzebna jak chleb – przez swoją atmosferę, a także przez to, że każdy z widzów szuka poprzez swój film swej własnej twarzy, własnego życia, problemów, które wzruszają go osobiście. Wypowiedź Zbigniewa Cybulskiego podkreśla, że emocje i refleksje, które widzowie zawdzięczają X Muzie, mają dla ludzi fundamentalne znaczenie. Co więcej, kino daje możliwość zbiorowych przeżyć i szansę na oderwanie się od codziennych problemów, ale film to też trudna do opisania magia, wzbogacająca życie i pomagająca w rozumieniu świata, ludzi i samych siebie. – Widz jest zaproszony do kina, i to my, ludzie filmu, go zapraszamy – mówił wybitny aktor w jednym z wywiadów.
 
Przywołanie słów Cybulskiego zwraca uwagę na ważną rolę kina w dobie kultury cyfrowej – Internet bez wątpienia zmienił świat, relacje międzyludzkie, dostęp do kultury i sposób obcowania z filmami. Żyjemy w rzeczywistości ruchomych obrazów, które towarzyszą nam na każdym kroku. W tym potoku informacji nie powinniśmy jednak tracić z oczu najważniejszego: kino, a szerzej kultura stanowi wspólnotę twórców i odbiorców – jedni bez drugich nie istnieją. Dlatego tak ważne jest korzystanie z legalnych źródeł, dających dostęp do filmów, do kultury zgodnie z wolą twórców i z prawem. Przesłanie jest tylko pozornie oczywiste, ponieważ zazwyczaj uczciwi w realnym życiu często nie przenosimy właściwych postaw do sieci, a przecież w Internecie nie stajemy się kimś innym. Obowiązują tam te same zasady – deklarują organizatorzy konkursu Legalnej Kultury.
 
By wziąć udział w konkursie, nie trzeba być profesjonalnym twórcą. Realizację można przeprowadzić za pomocą kamery, smartfona lub przygotować animację. Organizatorzy liczą na kreatywność, umiejętność dotarcia z przekazem do odbiorcy i skłonienia go do refleksji. Jest jedno ograniczenie – czas. Spot może trwać maksymalnie jedną minutę. Termin zgłaszania filmów upływa 6 września 2017 roku. Uczestnicy konkursu o Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury mają szansę zobaczyć swoje dzieło podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nadesłane prace będzie oceniać jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które przyzna następujące nagrody:
• I nagroda: 8 000 zł
• II nagroda: 4 000 zł
• III nagroda: 2 000 zł
Dodatkowo zwycięzcy Konkursu odbędą praktyki na planie filmowym u najlepszych polskich producentów. Szczegółowe założenia merytoryczne konkursu, tryb składania prac, wymogi techniczne zawarto w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronach www.legalnakultura.pl i www.festiwalgdynia.pl.
Dodajmy, że 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!