Znamy ostatnią gwiazdę Cudawianków 2017!

Cudawianki – impreza która otwiera lato w Gdyni, właśnie obchodzi 10 lat. Jubileusz musi mieć wyjątkową oprawę, dlatego zadbano o ciekawych artystów, odpowiednie efekty i wydarzenia dzienne, które za każdym razem przyciągają zarówno gdynian, jak i mieszkańców całego Trójmiasta. Wieczorem 24 czerwca podczas inauguracji lata, na głównej scenie Cudawianków pojawi się Smolik z Kev Foxem i Kamp. Właśnie ogłoszono ostatnią gwiazdę imprezy, brytyjski zespół Crystal Fighters! W 2007 roku w ramach imprezy Lato zaczyna się w Gdynia: Świętojańska Carnival powstało wydarzenie o nazwie Cudawianki. Wtedy na scenie na plaży wystąpiła Maria Peszek, a wydarzeniu towarzyszyła Armia Kupały, Rytualna Bitwa Bębnów i Fireshow czy Płonący Kwiat Paproci. I machina ruszyła. W kolejnych latach do Gdyni zawitał reżyser Emir Kusturica z The No Smoking Orchestra, Morcheeba ze Skye, Matthew Herbert, Tricky, Herkules and The Love Affair, Voo Voo, Taco Hemingway i Organek. Od początku było ważne to, żeby Cudawianki nie były typowym miejskim wydarzeniem koncertowym. Byłam zaskoczona otwartością Gdyni związaną z wprowadzeniem innowacji, by zapraszać alternatywnych artystów. Co roku, udaje się też  budować fantastyczny program warsztatowy – tłumaczy Lena Dula, producentka wydarzenia i dodaje – 10. edycja nie może się obyć bez spektakularnej sceny, która będzie grała swoją rolę tego wieczoru. W tym roku będzie miała nieco innych charakter. Będzie to scena bardziej multimedialna, z artystycznymi akcentami. Odbiorcy, którzy są z nami od lat, nie zawiodą się. 
 
Gości, którzy odwiedzają Cudawianki, jeszcze za dnia czeka sporo atrakcji. Na przestrzeni lat popularność zyskały gry miejskie, Cudapikniki, Aleja Cudów, w której można upleść legendarne już eko- i Etnowianki. Cudawianki jak zwykle ruszają w samo południe. Po raz kolejny Park Rady Europy, zamieni się tego dnia w Park Cudów. Tym razem wracamy do dzieciństwa. Park Rady Europy chcemy zmienić w wielkie podwórko wspomnień, żeby oprócz stałych elementów, jak wyplatanie wianków, pojawiły się zabawy w chowanego. Chcemy też, żeby dzieci połączyły swoje siły z rodzicami na przykład podczas nauki salsy, hula i body art – tłumaczy Agata Braun odpowiedzialna za sekcję dzienną Cudawianków.
 
Wieczorem na scenie zagra Smolik i Kev Fox, czyli przedstawiciele polskiej muzyki elektronicznej. Gdyńska publiczność miała okazję już polubić i pokochać zespół Kamp, który bezpośrednio supportuje Brytyjczyków z Crystal Fighters. Cudawianki są imprezą, która nie tylko otwiera lato w Gdyni, ale także w całym Trójmieście. Cieszymy się, że jest to impreza cykliczna uznawana przez mieszkańców Trójmiasta i małego Trójmiasta – podsumowuje Maja Wagner pełnomocnik prezydenta do spraw kultury.
 

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!