Jak spędzić weekend w Gdyni

10 urodziny Centrum Nauki EXPERYMENT
Pierwsze na Pomorzu centrum nauki obchodzi w 2017 roku okrągłe urodziny! Z tej okazji EXPERYMENT przygotował dla swoich gości szereg atrakcji - od wystrzałowych pokazów przed budynkiem po prezentacje małych i dużych naukowców. Wielkie świętowanie potrwa od 1 do 4 czerwca. Mija 10 lat od czerwca 2007 roku, kiedy otwarto pierwszą interaktywną wystawę EXPERYMENTu. Od tego czasu Centrum odwiedziło już ponad milion gości z Polski i zagranicy, a z roku na rok zainteresowanie wystawą nieustannie rośnie. W ciągu 10 lat w EXPERYMENCIE zorganizowano też tysiące warsztatów, pokazów, zajęć i wykładów popularnonaukowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W przełomowym 2013 roku ponad 5 tysięcy osób wzięło udział
w uroczystym otwarciu wystawy w nowej, siedem razy większej odsłonie, która dziś jest wizytówką Gdyni i Pomorza.

Jak co roku, wielkie świętowanie urodzin EXPERYMENT połączy z obchodami Dnia Dziecka. Od 1 do 4 czerwca przed budynkiem CNE na najmłodszych i ich rodziców będą czekały ... wystrzałowe niespodzianki!

Z kolei w weekend 3 i 4 czerwca EXPERYMENT przygotował dla swoich gości szereg wyjątkowych atrakcji.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
XIV Gdynia Blues Festival
Od czwartku do niedzieli 1 - 4 czerwca na Skwerze Arki i w Blues Clubie odbędzie się Gdynia Blues Festiwal. Nadmorski piknik muzyczny to nie tylko piękne brzmienie dźwięków gitary połączone z szumem morza, to także przyjazna atmosfera, świetna zabawa i atrakcyjne widowisko.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
2 Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa 2017
Po raz drugi w 2017 roku zapraszamy do Miasta Słowa – festiwalu literackiego, którego głównymi bohaterami pozostają czytelnicy. W programie warsztaty, akcje miejskie, dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami. Gośćmi festiwalu będą: Stefan Chwin, Ryszard Koziołek, Angelika Kuźniak, Grzegorz Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Wojciech Miłoszewski, Wit Szostak i Adam Wajrak. W roli prowadzącej wystąpi m.in. pisarka i blogerka Anna Dziewit-Meller, która zrealizuje też warsztaty: „O książkach w mediach społecznościowych”. 
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Festyn "Od przedszkola do seniora"

W sobotę 3 czerwca w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni (ul. Ściegiennego 8) odbędzie się festyn rodzinno-sportowy.
W ramach wydarzenia organizowanego dzięki środkom uzyskanym przez Radę Dzielnicy Gdynia Leszczynki w konkursie "Przyjazna dzielnica" zaplanowano:
- ogromne, dmuchane zjeżdzalnie
- gry i zabawy dla młodych i dużych
- Impreza na Orientację dzielnicy Leszczynki
- mecze piłki siatkowej
- stoiska z poradami dietytycznymi
- punkty pomiaru ciśnienia i krwi
- pokaz ratownictwa
i wiele, wiele innych!
Festyn "Kaszubski Ogród Rozrywki"
Szkoła Podstawowa nr 11 w Gdyni na ul. Wrocławskiej 52 zaprasza serdecznie wszystkich mieszkańców na Festyn Rodzinno-Sportowy pod hasłem „Kaszubski Ogród Rozmaitości”, który odbędzie się w sobotę 3 czerwca w godzinach od 10:00 do 13:00.
W programie festynu m.in. gry i zabawy dla dzieci, kuchnia kaszubska połączona z degustacją, nauka haftu kaszubskiego, zdrowa kawiarenka oraz występ Zespołu Tańca Ludowego NEPTUN.
Dzień Dziecka w „Bałtyku”
W sobotę 3 czerwca o godz. 10.00 Osiedlowy Klub Kultury SM „Bałtyk” (ul. Narcyzowa 1) zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
Anna Jetkowska – autorka książki pt. „Sówa”, mocno zwariowanej, zrodzonej z czystej sympatii do dzieci, poprowadzi warsztaty literackie.
Wstęp wolny.
Fotospacer: Działki Leśne
Weź aparat i poznaj Gdynię podczas 2 godzinnego spaceru. Podczas spaceru uczestnicy przejdą przez piękną dzielnicę Gdyni – Działki Leśne, położoną blisko centrum miasta, a jednak otoczoną lasami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z prowadzącym Maurycym Śmierzchalskim – fotografem, mieszkańcem tej części Gdyni od urodzenia, uczestnicy odkryją tajniki fotografowania architektury na przykładzie typowych dla modernizmu gdyńskiego przedwojennych willi i kamienic.

Liczba miejsc jest ograniczona (w spacerze może wziąć udział tylko 25 osób). Udział w Fotospacerze jest bezpłatny. Konieczna rezerwacja https://dzialkilesne.evenea.pl/
Spacer architektoniczny po Witominie
Miasto Gdynia zaprasza na sobotnie wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. "Archi Spacery z prelekcją" organizowane w ramach projektu Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, mają na celu przybliżenie historii dzielnicy oraz jej walorów architektonicznych, w tym znikającego dziedzictwa Towarzystwa Budowy Osiedli. Parcelowało ono i zabudowywało Działki Leśne, Redłowo i właśnie Witomino, które projektowano jako osiedle "ogrodniczo-hodowlane", z przydomowymi ogródkami służącymi drobnym uprawom. Ten ważny społecznie aspekt budownictwa szedł w parze z interesującymi projektami budowlanymi, wykonywanymi przez kilku świetnych gdyńskich architektów. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania charakterystycznych realizacji TBO w terenie, w stanie obecnym, jak również porównać je z planami ujętymi w materiałach archiwalnych, udostępnionych w formie krótkiej prezentacji na trasie. W ramach wydarzenia, zostanie przeprowadzona także krótka prelekcja (ok. 30-40 min), z wykorzystaniem m.in. archiwalnych fotografii, map oraz planów dzielnicy oraz wybranych budynków.
Uczestnicy otrzymają bezpłatnie mapki z trasą spaceru oraz pamiątkę Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Prowadzenie spaceru oraz prelekcja Weronika Szerle (historyk sztuki, badaczka modernizmu oraz historii TBS w Gdyni)
Zbiórka przy Centrum Witawa (ul. Wielkokacka 2) w sobotę 3 czerwca o godz. 11:00.
Spacerkiem po Kamiennej i nie tylko...
Rada Dzielnicy Kamienna Góra serdecznie zaprasza na spacer z przewodnikiem Panią Elżbietą Zgoła, który odbędzie sięw sobotę 3 czerwca. Początek o godzinie 12.00. Zbiórka uczestników przy fontannie na Skwerze Kościuszki, zakończenie wycieczki około godz.14.00 przy krzyżu na szczycie Kamiennej Góry.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Noc Bibliotek
Hasłem III edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek jest „Czytanie porusza”. Gościem specjalnym wydarzeń w Gdyni w sobotę 3 czerwca będzie Małgorzata Strękowska-Zaremba – autorka książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych i podręczników, laureatka wielu nagród i wyróżnień, w swoim dorobku ma m.in. Detektywa Kefirka, Okropnego Maciusia i Filipka. W trakcie spotkań dzieci wysłuchają fragmentów książek pisarki, zastanowią się jaką rolę odgrywają książki w życiu człowieka oraz wezmą udział w zabawach ruchowych i detektywistycznych.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Wielki Festyn Rodzinny
Różnorodne zajęcia warsztatowe, pokaz wielkich baniek mydlanych, wyczekiwane przez najmłodszych zabawki dmuchane, moc atrakcji przygotowanych przez aktorów Sceny 138 z Centrum Kultury w Gdyni, w tym spotkanie z Pippi Pończoszanką i jej przyjaciółmi – to wszystko czeka na najmłodszych mieszkańców i ich rodziny w niedzielę 4 czerwca w godz. 11.00-16.00 w Parku Rady Europy.
Wszystkie przygotowane przez partnerów Gdyni Rodzinnej atrakcje dla dzieci są bezpłatne. Wśród nich w tym roku znalazły się między innymi: warsztaty plastyczne, warsztaty robotyki, ścianka wspinaczkowa, kręgle, trampoliny, gry planszowe, warsztaty gry na kotłach karaibskich, ogólnorozwojowy tor przeszkód, pokazy i nauka układów tańca gdyńskiej grupy cheerleaderek juniorek, gry i zabawy sportowe (przeciąganie liny dla dzieci i rodziców, gra w boule, frisbee, ringo), warsztaty konstruktorskie, chemiczne i majsterkowania, malowanie twarzy, animacje i gry dla dzieci, ekspozycja wozów strażackich, policyjnych oraz samochodów Straży Miejskiej, test „małego policjanta”, pokazy sekcji karate i sekcji Capoeira.
Chrzest na Błyskawicy
Z okazji Dnia Dziecka Klub Marynarki Wojennej zaprasza w niedzielę 4 czerwca w godz. 11.00-13.00 na Chrzest Morski na pokładzie okrętu – muzeum ORP „Błyskawica”.
Najmłodsi będą mogli zostać przyjęci w poczet poddanych Króla Neptuna. Kandydaci na wilki morskie będą musieli wykazać się sprawnością fizyczną, odwagą oraz sprostać wszelkim wymyślnym próbom, którym zostaną poddani przez świtę króla mórz i oceanów. Każde dziecko, które dzielnie pokona własne słabości, otrzyma z rąk Neptuna dyplom wilka morskiego.
W tym dniu na pokład wchodzą tylko dzieci, rodzice mogą obserwować swoje pociechy z nabrzeża. Wstęp wolny.
Wielki Finał Energa Basket Cup 2017
Energa Basket Cup to największy w Polsce turniej koszykówki dla uczniów szkół podstawowych. Do tej pory w ośmiu edycjach programu wzięło udział łącznie prawie 530 tysięcy młodych zawodników i zawodniczek. Każdego roku do zawodów zgłaszają się drużyny reprezentujące ponad 6500 szkół podstawowych.

Mistrzynie i Mistrzowie Polski wyłaniani są w wielostopniowych rozgrywkach, rozpoczynających się od meczów dzielnicowych i miejskich. Następnie rozgrywane są spotkania gminne, powiatowe, rejonowe oraz finały wojewódzkie. W tym ostatnim etapie od marca do końca maja we wszystkich regionach zostaną rozegrane 32 finały. Zwieńczeniem rozgrywek jest finał krajowy, w którym udział biorą najlepsze drużyny z każdego województwa (łącznie 32 zespoły - po 16 dziewcząt i chłopców). Wielki Finał odbędzie się w niedzielę 4 czerwca w hali Gdynia Arena.
Wiosenny spacer po Śródmieściu z cyklu "Zwiedzamy Gdynię"
Rada Dzielnicy Śródmieście i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na kolejną edycję wiosennych spacerów po Śródmieściu z cyklu "Zwiedzamy Gdynię" , które tym razem prowadzi p. Arkadiusz Brzęczek. Spacery odbywają się w niedziele w godz. 11.00 - 14.00. Początek zawsze o godz. 11.00 przy Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian (ul. Świętojańska 30).
Temat spaceru w niedzielę 4 czerwca - „Centrum Gdyni - jednorodny kształt modernistycznego zespołu mieszkalnego tego wyjątkowego miasta w międzywojennej Polsce”.
„Gotuj się dla Mariusza” charytatywnie
W niedzielę 4 czerwca szykuje się niezwykła akcja charytatywna pod hasłem „Gotuj się dla Mariusza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc w walce z ciężką chorobą nowotworową. Wydarzenie połączone będzie z próbą bicia kulinarnego rekordu Polski.
Akcja „Gotuj się dla Mariusza" zorganizowana jest dla Mariusza Judyckiego – aktywnego kibica Arki Gdynia, który walczy z glejakiem mózgu. Zebrane fundusze w całości zostaną przekazane na jego leczenie.  Wolontariuszy kwestujących na rzecz Mariusza będzie można spotkać w okolicach muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim w godz. 11.00-18.00. Ci zaś, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, mogą okazać pomoc, wpłacając cegiełki na konto PKO BP 94 1020 1853 0000 9102 0056 2371 w tytule wpisując hasło: Gotuj się dla Mariusza.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Gdyńskie Centrum Filmowe
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza dzieci na nowy film pt. „Nazywam się Cukinia”.
Jest to wielokrotnie nagradzana animacja produkcji szwajcarsko-francuskiej w reżyserii Claude’a Barrasa. Film trwa 66 minut. Skierowany jest do dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Natomiast 3 czerwca o godz. 10.00 na najmłodszych widzów i ich opiekunów czeka kolejne spotkanie z polską animacją dla dzieci, czyli poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum”. Tym razem widzowie Kina Studyjnego GCF zobaczą cztery klasyczne polskie animacje, prezentujące polskie baśnie i legendy. Po seansie swoją ulubioną bajkę przeczyta młodym widzom aktorka, Katarzyna Figura.
Więcej informacji na www.gcf.org.pl.

Centrum Kultury w Gdyni
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51) przygotowało spektakl „Superświetnie” Szymona Jachimka w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek. To bajka dla dzieci i opowieść dla dorosłych. Mała Oliwia wciąż dostaje nowe prezenty. Odłożone na półkę zabawki postanawiają zawalczyć o uwagę Oliwii… Spektakle: piątek 2 czerwca o godz. 19.00, sobota 3 czerwca o godz. 16.00 i niedziela 4 czerwca o godz. 12.00.

Młodzieżowy Dom Kultury
Rodzinny Festyn na Sportowo Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Grabowo 2) odbędzie się w sobotę 3 czerwca w godz. 11.00-13.00.
Jest kolejną propozycją czynnego świętowania Dnia Dziecka. Na przybyłych gości czekać będą występy wokalno-taneczne, konkursy plastyczne, gry i zabawy sportowe oraz pokazy cyrkowe. Swoje umiejętności zaprezentują także strażacy z OSP PKM Gdynia. Na zakończenie zabawy będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie w Foto-Budce.

Muzeum Miasta Gdyni
Warsztaty, rodzinne oprowadzania i wiele innych przyjemności. To wszystko czeka na dzieci i ich opiekunów w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) w sobotę 3 czerwca.

W programie:
11.00-13.00 Rodzinne warsztaty projektowania małych przedmiotów „Świat w pudełku po zapałkach”
13:00-13.45 Rodzinne oprowadzanie z przygodami „Na tropie złodzieja krzeseł”
14.00-14.45 Spotkanie z Jackiem Friedrichem „Książki i dzieci”
15.00-17.00 Rodzinne warsztaty projektowania miniatury wnętrz – „W pracowni miniatury”
Bilety: 10 zł od uczestnika/ 5 zł za każde kolejne dziecko / opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny. Z powodu ograniczonej liczby miejsc konieczna wcześniejsza rezerwacja: edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.

Teatr Miejski
Z okazji takiego święta bajek nigdy dość, a zwłaszcza baśni. Dlatego Teatr Miejski (ul. Bema 26) zaprasza na „Śnieżkę i krasnoludki” braci Grimm w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Jedna z najpiękniejszych baśni świata, niosąca przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości. Muzyczna opowieść o pięknej księżniczce, okrutnej macosze, siedmiu krasnoludkach i lustereczku mówiącym prawdę! Ogromna dawka humoru i przewrotnego komizmu na długo wprawi całe rodziny w wyśmienity nastrój.
Spektakle: piątek 2 czerwca o godz.10.00, i weekend 3 i 4 czerwca o godz.16.00.
Szczegóły: www.teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Gdynia Główna
Dla wszystkich tych, którzy lubią być zaskakiwani przez dobrze znane historie Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) przygotował spektakl „Czerwony Kapturek” (trochę inna historia) w reż. Piotra Srebrowskiego.
To historia o Czerwonym Kapturku, który nie był do końca zwykłą dziewczynką, Wilku, Gajowym oraz bardzo mądrej Babci. Ich losy połączyła niesamowita, zabawna i bardzo ważna przygoda.
Spektakl będzie grany w niedzielę 4 czerwca o godz. 12.00 w ramach „Stacji Bajek”.
Więcej informacji na www.teatrgdyniaglowna.pl.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku