Z Toronto do Gdyni, by opowiedzieć o Poli Negri

Kto interesuje się teatrem, kinem lub polską sztuką na emigracji, koniecznie musi pojawić się w Muzeum Emigracji 8 czerwca. Tego dnia na Polskiej 1 będzie można obejrzeć przedstawienie o Poli Negri, hollywoodzkiej gwieździe filmowej, ikonie popkultury pierwszych dekad XX wieku. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji z Toronto to zapowiedź wystawy o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.  Pola Negri (wł. Apolonia Chałupiec pochodząca z Lipna pod Toruniem) to trzecia wielka Polka-emigrantka, która została bohaterką monodramu Kazimierza Brauna – po Helenie Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Autor „Opowieści Poli Negri” rysuje w niej portret nie tylko artystki i bohaterki skandali, ale przede wszystkim nietuzinkowej osobowości.
Sztuka napisana przez reżysera-emigranta o Polce-emigrantce jest grana przez aktorkę-emigrantkę. Agata Pilitowska, odtwórczyni roli Poli Negri, od 1986 roku mieszka w kanadyjskim Toronto. Od roku 1992 związana jest z założonym tam przez Marię Nowotarską Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Do najważniejszych z nich należą dramaty napisane specjalnie dla niej i Marii Nowotarskiej: „American Dreams”, „Tamara L.”, „Promieniowanie” i właśnie „Opowieści Poli Negri”. Spektakle te grane były w wielu miastach Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz w Europie. 8 czerwca o godz. 19.00 „Opowieści Poli Negri” będzie można obejrzeć w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Bilety na spektakl w cenie 10 zł będą dostępne od 1 czerwca w kasie Muzeum, w gdyńskim CultureBoxie (ul. Świętojańska 30) oraz na interticket.pl.
Wizyta artystów z Kanady zapowiada przygotowywaną przez Muzeum Emigracji wystawę pt. „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. W 150. rocznicę narodzin Kanady Muzeum, we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie, przygotowuje ekspozycję ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności Kanady. Wernisaż 1 lipca. Więcej informacji o wystawie wkrótce na www.polska1.pl.
Teatr Polski w Toronto, czyli w pełnym brzmieniu Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego przy Polsko-Kanadyjskim Towarzystwie Muzycznym, powstał w 1990 roku z inicjatywy Jerzego Pilitowskiego i Marii Nowotarskej, aktorki mającej w swoim dorobku współpracę m.in. z Erwinem Axerem i Kazimierzem Dejmkiem. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi twórców Teatr z roku na rok umacniał swoją pozycję artystyczną. Obecnie jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, który od ponad 20 lat rokrocznie wystawia kilka premier. Wyprodukował już ponad 100 spektakli i odbył ponad 250 międzynarodowych podróży, promując w ten sposób kulturę polską na świecie. Strona teatru: www.teatrpolskitoronto.com.
„Opowieści Poli Negri” | spektakl Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto
8 czerwca, czwartek | godz. 19.00
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Bilety: 10 zł | kasa Muzeum Emigracji, CultureBox Gdynia, interticket.pl
Tekst i reżyseria: Kazimierz Braun
Obsada: Agata Pilitowska, Maria Nowotarska
Opracowanie muzyczne: Jerzy Boski
Scenografia: Ewa i Michał Monka

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!