To dzięki nim w mieście znikają bariery

Znamy zwycięzców XVIII edycji konkursu „Gdynia bez barier” za 2017 rok. 29 maja, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym, poznaliśmy laureatów plebiscytu, który nagradza działania na rzecz usuwania trudności w codziennym życiu osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu „Gdynia bez barier” jest wyróżnienie autorów pomysłów i udogodnień pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Mogą być to instytucje, organizacje lub osoby prywatne. W konkursie nagradzane są rozwiązania i inicjatywy (istniejące lub w fazie projektu), które likwidują różnego rodzaju przeszkody: architektoniczne, komunikacyjne i społeczne – utrudniające codzienne życie osobom niepełnosprawnym.
Kapituła XVIII edycji konkursu „Gdynia bez barier” przyznała:


Medal Gdynia bez barier państwu Beacie i Dariuszowi Podlasek prowadzącym Rodzinny Dom Dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej – za przełamywanie stereotypów myślenia o dzieciach niepełnosprawnych oraz podejmowanie działań promujących rodzicielstwo zastępcze dla dzieci niepełnosprawnych.

Medal Gdynia bez barier Fundacji na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju ADAPA – za wieloletnie aktywne działania na rzecz osób z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, w szczególności za pomysł i realizację nowatorskiego projektu „Gdyńska Rybka”. 

Wyróżnienie pani Urszuli Mordze – za piękną bajkę „Panda Bonia” z mądrym przesłaniem motywującym dzieci do pokonywania wszelkich życiowych wyzwań.

Wyróżnienie Muzeum Emigracji w Gdyni oraz projektowi „Muzeum bez wyjątku” – za otwartość, kreatywność i wrażliwość pracowników, którzy wyznaczają nowatorskie standardy dostępności dla wszystkich.

Wyróżnienie Soni Zając, koordynatorce projektów w Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni – za wrażliwość, efektywność działań oraz pełne zaangażowanie w integrację osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni miasta.Gdynia od wielu lat realizuje politykę społeczną, która zakłada pełne i aktywne uczestnictwo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życiu miasta. Podstawą tych działań jest uchwalony w listopadzie 2000 roku przez Radę Miasta Gdyni „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych". Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw w jego ramach jest właśnie cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”. Nagrody w nim przyznawane są od 2000 roku.
Tegoroczną, uroczystą galę w Teatrze Muzycznym, uświetnił swoją obecnością prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także występ Magdy Umer oraz gdyńskiego zespołu wokalnego LUZ.
Dotychczasowi laureaci konkursu.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!