Wręczono nagrody imienia Macieja Płażyńskiego

W sobotę w Muzeum Emigracji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród imienia Macieja Płażyńskiego. To ukoronowanie pracy dziennikarzy i mediów służących Polonii. W tegorocznej edycji nagrody otrzymali dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury konkursu w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Patrona), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Antoni Szymański (senator RP) oraz Sebastian Tyrakowski (zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury) wybrali laureatów w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę otrzymał Tadeusz Nowakowski, założyciel i redaktor naczelny wydawanej w Szwecji „Nowej Gazety Polskiej”. Jury doceniło odwagę podejmowania bardzo trudnych i kontrowersyjnych tematów oraz wszechstronną działalność dziennikarską i publicystyczną, także w języku szwedzkim. W tej kategorii przyznano również wyróżnienie Larisie Korenets za jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie za angażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia.
Nagrodzonym dziennikarzem krajowym publikującym na tematy polonijne została Agata Konarska z Telewizji Polskiej, uhonorowana za wprowadzenie nowego typu komunikacji medialnej z Polonią na całym świecie i konsekwentne budowanie z nią więzi. Wyróżnienie otrzymał Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, za dokumentowanie najistotniejszych i najtrudniejszych problemów, z którymi stykają się Polacy mieszkający za granicą.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii nagrodę przyznano amerykańskiej dziennikarce Ricie Cosby za stałe prezentowanie odbiorcom najpoważniejszych amerykańskich mediów polskiej współczesności i historii.
 
„Polish Express” z Wielkiej Brytanii został uhonorowany w kategorii redakcja medium polonijnego. Nagrodę przyznano za podejmowanie ważnych i cennych inicjatyw w interesie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także za stałe doskonalenie i optymalne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w docieraniu do odbiorców.
Przypomnijmy, że nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. W zeszłym roku nagrody zostały przyznane: Iness Todryk-Pisalnik, dziennikarce Głosu znad Niemna na uchodźstwie, Edycie Poźniak z Polskiego Radia oraz przyznano wyróżnienie Jolancie Reisch-Klose z portalu MyPolacy.de. Ponadto nagrodzono portal wilnoteka.lt.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!