Miejskie Hale Targowe odzyskują przedwojenny blask

W najbliższych tygodniach rozpocznie się kolejny etap modernizacji Zespołu Miejskich Hal Targowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków w Gdyni. Zespół hal od kilku lat poddawany jest renowacji i sukcesywnie odzyskuje swój przedwojenny wygląd. Do tej pory wyremontowany został dach, podziemia i poszczególne fragmenty elewacji budynków. Oprócz odświeżenia ścian m.in. została zamontowana nowa rampa, specjalne okna oddymiające, pojawiło się oświetlenie oraz nowe zadaszenie wejścia podziemnego. Wymieniona została instalacja odgromowa, a także działanie rozpoczął nowy system odprowadzania wody z dachu. Najbardziej charakterystyczna hala łukowa przed dwoma laty została przemalowana na kolor piaskowy, pojawił się też zegar oraz szyld stylizowany na lata trzydzieste XX wieku.
Tym razem działania remontowe prowadzone będą w hali płaskiej. W przetargu na wykonanie piątego etapu elewacji budynków Zespołu Miejskich Hal Targowych w Gdyni została wybrana oferta firmy KD Northpol z Redy. Modernizacja przewiduje wymianę szklenia ścian na południowej elewacji hali płaskiej na szklenie dwuszybowe, a także demontaż, konserwację oraz ponowny montaż istniejących klap dymowych w nowych przeszkleniach. Zostanie też uzupełniony tynk i pomalowane ściany oraz zrekonstruowana zabytkowa elewacja ramy hali. Ten etap modernizacji kosztować będzie 375 tys. złotych.

- Zespół hal targowych to bardzo ważny gdyński zabytek do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany 15 grudnia 1983 roku. Decyzję tę argumentowano śmiałymi, bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi hali, która w okresie swojego powstania stanowiła jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Również w literaturze wielokrotnie opisywana była jako dzieło architektoniczne lat 30. XX wieku – mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków.

Hale targowe przy ul. Wójta Radtkego zostały zbudowane w latach 1935-38 wg projektu inż. Jerzego Mullera. Wówczas był to jeden z najciekawszych przykładów konstruktywizmu z Europie, a dziś jeden z nielicznych przykładów tego stylu w polskiej architekturze. W okresie międzywojennym hala była miejscem, gdzie sprzedawano produkty rolne i ryby, natomiast w okresie PRL-u towary deficytowe pochodzące z importu. Do dziś cieszy się dobrą opinią mieszkańców, oferując m.in. świeże produkty spożywcze lub rzemieślnicze najwyższej jakości. 

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim
Miasta szczęśliwe? Gdynia mówi, jak to się robi
Zakłócenia w dostawie zimnej wody
159 tysięcy z puszki dla gdyńskich hospicjów
Miasto wspiera mieszkańców Pekinu