Jak spędzić weekend w Gdyni

Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Równolegle w Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu trwa 14. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Piątek 26 maja jest ostatnim dniem festiwalu. Festiwal od początku swojego istnienia stawiał na kino dokumentalne najwyższej próby oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata. Świadczą o tym liczne debaty po filmach oraz goście – wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Ulrich Seidl, Siergiej Loznitsa i James Marsh.
Festiwal współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi i środkami przekazu. Jest laureatem nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „Najważniejsze wydarzenie filmowe roku” w 2008. Był również dwukrotnie do tej nagrody nominowany (w 2010 i 2012).
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
12. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port
W Gdyni trwa dwunasta edycja festiwalu R@port. Na koniec poznamy zwycięskie sztuki w najważniejszych kategoriach i laureata 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Organizatorom festiwalu, zależało na tym, żeby każdy widz znalazł coś dla siebie. 12. W programie festiwalu znalazło się osiem przedstawień konkursowych. Dopełnieniem konkursu są trzy konteksty. Zobaczymy Kontekst Familijny, czyli „Piekło-Niebo” z Wrocławskiego Teatru Lalek. Kontekst Widz reprezentuje „Triatlon” z Teatru Ochota. A pod Kontekstem Polityka kryje się ”Hymn narodowy”.
Ważnym punktem kulturalnego tygodnia będzie czytanie tekstów nominowanych do 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
W niedzielę 27 maja poznamy zwycięzców konkursu głównego 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych i laureatów 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz/
XIV Bałtycki Festiwal Nauki
Nauka rozbudza ciekawość, poszerza horyzonty, wywołuje poczucie satysfakcji i radości. Co jednak ważniejsze, jest coraz bardziej popularna i chętniej pogłębiana. Na co dowodem jest Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 maja, już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.
Bałtycki Festiwal Nauki jest największym festiwalem tego typu w kraju i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Impreza skierowana jest do wszystkich ciekawych świata, bez względu na wykształcenie czy wiek. Każdy znajdzie coś dla siebie, a będzie w czym wybierać. W ramach najbliższej edycji zaplanowano bowiem ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę. Odbędą się one m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w konferencjach i piknikach naukowych, wykładach, warsztatach, prezentacjach, zwiedzaniu laboratoriów czy naukowych wycieczkach plenerowych. Które z tych wydarzeń odbędą się w Gdyni?
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Gdyński Festiwal Muzyczny Delfinalia 2017
Od piątku 25 do niedzieli 27 maja na gdyńskim Molo Południowym odbędzie się Gdyński Festiwal Muzyczny Delfinalia 2017. Nie zabraknie dobrej zabawy, koncertów, food trucków, aktywności sportowych oraz wielu innych atrakcji, nie tylko dla studentów.
Już po raz dziesiąty gdyńscy żacy bawić się będą na Delfinaliach. Impreza co roku przyciąga rzesze studentów i entuzjastów studenckich klimatów. Tym razem Molo Południowe na 3 dni zamieni się w imprezową przestrzeń, gdzie nie tylko będzie można poszaleć w rytm muzyki Enej, Mesajah, Kękę czy oszaleć „Przez twe oczy zielone” Zenka Martyniuka, ale także wziąć udział w grze miejskiej, biegu, turnieju piłki halowej czy regatach łodzi wiosłowych.
Sympatycy morskich kadrów również znajdą coś dla siebie. Podczas juwenaliów będzie można obejrzeć wystawę zdjęć wyłonionych w konkursie „Moja morska przygoda”.
Wejście na koncerty będzie możliwe od godz. 18.00. Natomiast codziennie w godzinach 11.00–17.00 oraz 18.00–0.00, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbywać się będzie Festiwal Food Trucków.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Gdyńskie warsztaty podróżnicze - traktorem przez Andy
W piątek 26 maja w godz. 17.00 - 20.00 odbędą się kolejne Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat”, na których podróżnik Marcin Obałek opowie m.in. o swojej podróży traktorem przez Andy.
W roku 2001 kwiat polskiej myśli technicznej Ursus 6014 przyprawił o ból głowy Katedrę Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. Rozpoczęta w 2002 roku ekspedycja doczekała się kolejnych 6 etapów, podczas których Ursus pokonał blisko 20 000 km dróg, łąk, pól i nieużytków Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile i Peru.

Niewątpliwym sukcesem, a z drugiej strony przyczyną zawieszenia działalności szalonych traktorzystów, jest doprowadzenie do obfitujących w znaleziska prac archeologicznych w Amazonii boliwijskiej w ramach projektu "Polska Ekspedycja Amazońska" o którym również dowiemy się więcej na prelekcji.
Spotkanie odbędzie się w Sali Morskiej PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). Istnieje możliwość bezpłatnej opieki nad dziećmi powyżej 3. roku życia (zgłoszenie najpóźniej na dzień przed spotkaniem na adres warsztatypodroznicze@gmail.com).
Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
Archi Prelekcja + Archi Spacer
Zapraszamy na specjalne, podwójne wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu: Archi Prelekcja + Archi Spacer.
Prelekcja "Mieszkać lepiej - modernistyczne wnętrza mieszkalne" odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 17.00 w Muzeum Miasta Gdyni (sala multimedialna). Natomiast spacer "Modernistyczna architektura mieszkaniowa dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana" rozpocznie się o godz. 19:00 przy ul. Świętojańskiej 122. Prowadzenie obu Grzegorz Mika.
W okresie rozwoju awangardy modernistycznej, problematyka projektowania wnętrz mieszkalnych stała się jednym z głównych zagadnień architektury i wzornictwa przemysłowego. Podobnie jak w przypadku całych miast i osiedli, projektanci wierzyli w możliwość uporządkowania i całkowite zorganizowania przestrzeni życiowej, najbliższej człowiekowi. Wpłynęło to na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, wspartych przez postęp techniczny pierwszych dekad XX wieku. Dzięki temu, przed wojną w Polsce realizowane były nowoczesne wnętrza i apartamenty, nie odbiegające od europejskich standardów. Choć wiele pomysłów nie weszło do masowego użytku, były to rozwiązania niezwykle ciekawe i postępowe, nierzadko funkcjonujące również do dnia dzisiejszego.
Tajemnice Generała Orlicz-Dreszera
Na uczestników zabawy czeka 7 niesamowitych zadań dotyczących jednego z najbardziej barwnych oficerów II Rzeczypospolitej - gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - kawalerzysty, wykonawcy przewrotu majowego, prezesa Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej nad Orłowem...

Zapisy gra@MalaAgencjaKulturalna.pl. W zgłoszeniu należy podać:
- imię i nazwisko Kapitana Drużyny, którym może być wyłącznie osoba pełnoletnia,
- imiona i nazwiska pozostałych członków Drużyny (maksymalnie 4)
- kontakt telefoniczny i e-mailowy do Kapitana Drużyny
- proponowaną nazwę Drużyny.

Ilość miejsc ograniczona!
Odjazdowy bibliotekarz
W sobotę 27 maja o godz. 10.00 spod siedziby PPNT na rowerach wyruszą bibliotekarze i czytelnicy biorący udział w tegorocznej edycji imprezy „Odjazdowy bibliotekarz”. Impreza zakończy się piknikiem czytelniczym. Biblioteka zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek.
Szczegóły: www.facebook.com/OdjazdowyBibliotekarz

Festyn Rodzinny na Witominie
Rodzice, nauczyciele i uczniowie ZS nr 7 (ul. Stawna 4-6) zapraszają w sobotę 27 maja w godz. 10.00  - 13.00 do wspólnej zabawy na corocznym Festynie Rodzinnym, który odbędzie się na terenach Zespołu Szkół nr 7 (ul. Stawna 4/6).
Szczególną atrakcją festynu będzie występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” propagującego tradycje morskie.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Open House Gdynia 2017
Hasłem trzeciej edycji Open House, która odbywać się będzie od soboty 27 do niedzieli 28 maja 2017 r., jest „zieleń i beton”. W programie zaplanowano wiele atrakcji, w tym: zwiedzanie, spacery, prelekcje, warsztaty i wystawy fotografii europejskich twórców.
„Open House Gdynia" to polska odsłona międzynarodowego festiwalu „Open House Worldwide", który otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Nasze miasto jest pierwszym w Polsce, w którym odbywa się ta impreza. W tym roku miłośnicy architektury będą mieli okazję zobaczyć 60. niezwykłych lokalizacji na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Wśród obiektów znajdą się instytucje publiczne, mieszkania prywatne, gdyńskie ogrody skupione wokół architektury.
Na odkrycie czekają takie miejsca jak m.in.: Urząd Morski z wieżą zegarową po raz pierwszy w historii dostępną dla zwiedzających, Kapitanat Portu, Urząd Miasta z lokalizacją-niespodzianką, taras Hotelu Courtyard by Marriott, prywatny dom na ulicy Korzeniowskiego 25, Kościół Serca Jezusowego z relikwiami i niesamowitymi podziemiami, Planetarium ze specjalnym pokazem. Uczestnicy poznają też tajemnice Teatru Muzycznego oraz strychów, piwnic i schronu kamienicy na Kilińskiego 1 czy historię gorsecików odkrytych pod podłogą w Instytucie Urody Marzena Olszewska w Kamienicy Krenskich.
Dzień Otwarty Elektrociepłowni w Gdyni
W sobotę 27 maja Elektrociepłownia w Gdyni zaprasza na Drzwi Otwarte. W najbliższą sobotę w godzinach 10:30-17:00 chętni będą mogli zobaczyć, w jaki sposób produkowana jest energia elektryczna i ciepło oraz dowiedzieć się więcej o nowej inwestycji prośrodowiskowej – instalacji oczyszczania spalin.
W tym dniu na gości czekać będzie wiele atrakcji, przede wszystkim zwiedzanie obiektu produkcyjnego z przewodnikiem, ale także animacje dla dzieci, energorower z produkcją świeżych koktajli, symulator szybowca, spotkanie z sokolnikiem i prawdziwym sokołem wędrownym, pokazy eksperymentów chemicznych, wspólne budowanie z klocków komina elektrociepłowni, fotobudka z pamiątkowymi zdjęciami i wiele innych. Można skorzystać z bezpłatnego dojazdu.
Szczegóły: www.cieplolubni.com.pl
Filmowa majówka w dzielnicy
Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa zapraszają na „Filmową majówkę w dzielnicy”. Na zakończenie sobotę 27 maja o godzinie 21.00 na Karwinach na boisku Zespołu Szkół nr 10 ul. Staffa 10, odbędzie się pokaz „Marsjanina”.
Arka Gdynia - Ruch Chorzów
W sobotę 27 maja o godzinie 18.00 czeka nas kolejne piłkarskie widowisko na Stadionie Miejskim w Gdyni. W ostatnim ligowym meczu w Gdyni Arka Gdynia walczyć będzie z drużyną Ruch Chorzów.
Puchar Gdyni w biegach młodzieżowych - Babie Doły
Integracja najmłodszej społeczności gdyńskiej, spędzenie czasu na sportowo w atmosferze dobrej zabawy oraz zachęta do bliższego poznania dzielnic Gdyni - to cele cyklu imprez "Puchar Gdyni". 
Od 2015 roku Puchar Gdyni skierowany jest do najmłodszych biegaczy. Podczas zawodów Biegów Młodzieżowych, każdy uczestnik zbiera punkty do klasyfikacji generalnej. Każdy uczestnik kończący dany etap dostaje medal upominkowy, a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych - puchary.
Wieści z Centrum Kultury
Centrum Kultury zaprasza:
– w piątek 26 maja o godz. 19.00 na premierę „Sonaty Belzebuba” Witkacego w reż. Tomasza Podsiadłego. Historia o tych i dla tych, którzy tworzą i nie zawahają się nawet wtedy, gdy sam diabeł upomni się o ich duszę. Kolejne pokazy: w sobotę 27 maja o godz. 19.00 i 28 maja o godz. 17.00. Bilety: 20 zł.
– w niedzielę 28 maja o godz. 12.00 na 5. Teatrzyk Młodego Artysty. Organizatorzy zapraszają do czynnego uczestnictwa, ale również kibicowania na widowni. Wstęp wolny.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.
Teatr Gdynia Główna zaprasza na „Stację Bajek”
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza w niedzielę 28 maja o godz. 12.00 na bajkę „Śpiąca Królewna” na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta, w reż. Luby Zarembińskiej. Spektakl, który rozbudzi najbardziej wybrednego smakosza małych form teatralnych. Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. Bilety 20 zł.
Koncerty
Gdyńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza 27 maja o godz. 18.30 na koncert pt. „Majowe muzykowanie z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną”, który zawierać będzie przeróżne utwory o lekkim, zwiewnym charakterze (m.in. Suita I Peer Gynt, E.Grieg, Odgłosy Wiosny J. Straussa czy też Koncert C-dur, Vivaldiego).
Wydarzenie odbędzie się w sali Cechu Rzemiosła (ul. 10 Lutego 33). Koncert jest organizowany przy wsparciu miasta.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Stowarzyszenie Per musica ad astra zaprasza na koncert z cyklu „Muzyczna Gdynia”, który odbędzie się w niedzielę 28 maja o godz. 13.15 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46). Wykonawcami będą uczniowie Szkoły Muzycznej II st. w Gdyni: Zuzanna Kalinowska (obój), Marta Tryzna (skrzypce), Michał Skowronek (organy) oraz Żeński Chór Kameralny pod dyrekcją Małgorzaty Bednarek.
Wstęp wolny.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
„Nazywam się cukinia”, francusko-szwajcarski film wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej animacji roku, jest już w repertuarze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Widzowie Kina Studyjnego GCF mogą również zobaczyć film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pt. „Moja walka. Mamed Khalidov”.
Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. W Kinie Studyjnym GCF (pl. Grunwaldzki 2) na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych.
Repertuar
Sala Warszawa
Sobota-niedziela, 27-28 maja
Song to song – 11,00, 20.00
Dudi. Cała naprzód – 13.30
Gwiazdy – 15.30
Jutro będziemy szczęśliwi – 17.40

Sala Goplana
Sobota-niedziela, 27-28 maja
Zwyczajna dziewczyna – 11.30, 20.30
Riko. Prawie bocian – 13.50
Pożegnanie z Europą – 15.50
Martwe wody – 18.00
Sala Morskie Oko
Sobota-niedziela, 27-28 maja
Martwe wody – 11.45
Jutro będziemy szczęśliwi – 14.10
Moja walka. Mamed Khalidov – 16.40
Song to song – 18.15
24 tygodnie – 20.45
Klub Filmowy
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
26-31 maja o godz. 18.00 – „Jutro będziemy szczęśliwi”
26-31 maja, godz. 20.15 – „Zwyczajna dziewczyna
Wstęp: 10 zł.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi