Bursztynowe Serca na Dłoni przyznane rodzinom zastępczym

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć wręczył specjalne wyróżnienia dla rodzin wyjątkowo zaangażowanych w propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego.  25 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się seminarium w ramach kampanii "Zwyczajna rodzina" krzewiącej ideę rodzicielstwa zastępczego.
Jednym z punktów spotkania był wykład dr Agaty Cichoń-Lenart „Prostowanie krętych ścieżek czyli codzienność rodzica zastępczego”, która przekonywała, że podjęcie się takiej odpowiedzialności to pomysł tylko dla wybrańców.
Zostały również zaprezentowane promujące kampanię trzy krótkie filmy, które stworzyli młodzi reżyserzy, absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Elżbieta Benkowska i Adrian Apanel.
– Nie chciałam, aby filmy pokazywały, że stworzenie rodziny zastępczej jest super. Z drugiej strony chciałam także odczarować kojarzący się z tym tematem smutek. Wyszłam z założenia, że gdy bierze się pod opiekę dziecko, to trzeba mu stworzyć szczęsliwą codzienność. Po prostu zwyczajną rodzinę. Mam nadzieję, że to mi się udało – mówiła Elżbieta Benkowska.
Najbardziej zaangażowanym w propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego rodzinom wiceprezydent Gdyni, Michał Guć wręczył specjalne wyróżnienia Bursztynowego Serca na Dłoni.
– Bursztynowe Serce na Dłoni – tak wiele symboliki mieści się w tej nagrodzie. Bursztyn znaleziony na plaży jest szary. Można nie zwrócić na niego uwagi. Dopiero po oszlifowaniu widać, jak wiele piękna się w nim kryje. Podobnie jest z dziećmi, którym tak wiele Państwo dajecie, po to by wydobyć z nich to, co najlepsze. Tym wyróżnieniem chcieliśmy uhonorować osoby, które oprócz tego, że pracują w pieczy zastępczej, opiekują się dzieciakami, to również promują i wspierają rodzicielstwo zastępcze, uczestnicząc w seminariach, organizując wyjazdy integracyjne, tworząc grupy wsparcia czy wspierając materialnie inne rodziny. Takim zachowaniem budują i wysyłają mądry komunikat, że warto. Za to chcieliśmy Państwu podziękować – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Wyróżnieniami zostało nagrodzonych pięć rodzin, wyjątkowo zaangażowanych w propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego.
22 maja ruszyła w Gdyni kampania „Zwyczajna rodzina”, propagująca ideę rodzicielstwa zastępczego. Założeniem kampanii jest, aby filmy ją promujące trafiły do szerokiej publiczności. Można je obejrzeć na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.zwyczajnarodzina.pl, na której zainteresowani gdynianie mogą dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby zostać kandydatem na rodzinę zastępczą. Filmy dystrybuowane są również poprzez media społecznościowe.
Ponadto w ramach kampanii filmy wyświetlane będą do 31 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym, a od 25 do 31 maja na ekranach w gdyńskich trolejbusach i autobusach. W pojazdach komunikacji miejskiej w tzw. rączkach reklamowych umieszczone będą również informacje, gdzie mogą zgłosić się kandydaci na rodziców zastępczych.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte