Sprawdź projekty dla zachodniej części Witomina-Radiostacji

Nadchodzi czas na przetestowanie projektów rozwiązań architektonicznych zaproponowanych przez studentów architektury Politechniki Gdańskiej mieszkańcom zachodniej części Witomina-Radiostacji. Przed dwa dni 26 i 27 maja będzie można przyjrzeć się proponowanym zmianom i sprawdzić ich funkcjonalność. Wspólne z mieszkańcami zachodniej części Witomina - Radiostacji testowanie nowych rozwiązań architektonicznych, w skali 1:1, rozpocznie się o godz. 12.00. Na osiedlu tymczasowo zostaną ustawione dodatkowe ławki, elementy miejskiej zieleni oraz grill. Architekci będą obserwować, czy mieszkańcy chcą korzystać z  nich i czy takie zmiany to ich zdaniem dobry pomysł.
Studentów będzie można spotkać na terenie dawnych kortów tenisowych (przy lesie), na placu przy świetlicy Vitava, na ul. Widnej 8 i przy ulicy Nauczycielskiej (przejazd do ul. Widnej).
Punktem wyjścia do testowania przestrzeni, które odbędzie się 26 i 27 maja, były m.in. kwietniowe warsztaty zorganizowane w siedzibie Stowarzyszenia Vitava przy ul. Widnej. W roli ekspertów wystąpili nie studenci czy projektanci, ale sami mieszkańcy. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak wyobrażają sobie trzy wyznaczone przez nas obszary i połączenia między nimi, jaki widzą w nich potencjał, jakie są ich prawdziwe potrzeby – wyjaśnia Monika Arczyńska z Politechniki Gdańskiej. Zapytaliśmy, co ich zdaniem mogłoby się zmienić w każdym z tych miejsc. Rozmawialiśmy z ludźmi w różnym wieku, mieszkającymi w różnych częściach Witomina-Radiostacji i mającymi różne oczekiwania.
Dla potrzeb rozmowy, by obrazowo pokazać co można zrobić, dla każdego obszaru studenci przygotowali po trzy wersje projektu. Na specjalnych makietach mieszkańcy ustawiali symbole funkcji, jakie w danym miejscu ich zdaniem powinny się pojawić (np. zagęszczenie zieleni, ustawienie ławek, zbudowanie stanowiska do grillowania, wyznaczenie miejsca do uprawiania sportu czy placu zabaw, ale też przeorganizowanie miejsc postojowych).
Teraz nadszedł czas testowania w przestrzeni publicznej zaproponowanych wówczas rozwiązań. W kolejnych tygodniach powstaną wytyczne projektowe, czyli konkretne decyzje dotyczące poszczególnych miejsc dla potrzeb konkursu urbanistyczno-architektonicznego. Projektanci, którzy go wygrają, będą musieli odnieść się do wytycznych opracowanych przez studentów.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!