W poszukiwaniu rzadkich okazów gdyńskiej flory

Wiosna na dobre zagościła w naszym mieście. Pogoda zachęca, aby porzucić utarte spacerowe szlaki i odwiedzić ostoje dzikiej przyrody. Warto wiedzieć, że w naszym mieście występuje wiele ciekawych gatunków roślin. Przedstawiamy kilka gatunków nich. Jedną z najciekawszych roślin, które można zobaczyć w Gdyni, jest jarząb szwedzki. Występuje on głównie na obszarze Kolibek. W Polsce jarząb szwedzki w stanie dzikim występuje jedynie na Pomorzu, w lasach nad Bałtykiem i na tych stanowiskach jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, ponieważ wg Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jest gatunkiem zagrożonym – opowiada Beata Sągin z  biura Ogrodnika Miejskiego w Gdyni.
Jest to drzewo bądź wysoki krzew dorastający do 15-20 m wysokości. Wierzch liści jest ciemnozielony, spód – szary, filcowato owłosiony. Kwitnie w maju na biało, jesienią ozdobiony jest pomarańczowymi jadalnymi owocami – dodaje Beata Sągin. Podczas wiosennych spacerów warto wypatrywać jego białych kwiatów. Zimą owoce, które nie opadły, stają się przysmakiem ptaków takich, jak jemiołuszki i gile.
Wybierając się do rezerwatu Łęgi nad Sweliną warto zwrócić uwagę na kozłek bzowy. Roślina to wyrasta półtora metra ponad ziemię, posiada także szczególne właściwości. Kwitnie od maja do lipca, drobne kwiaty są najczęściej koloru białego, rzadziej – bladoróżowe lub liliowe. Kozłek jest rośliną leczniczą – stosowaną ją kiedyś jako bardzo łagodny środek uspakajający – wyjaśnia Beata Sągin.
Wszystkie rośliny występują w Gdyni, można je spotkać podczas spacerów po naszym mieście. Trzeba się jednak dokładnie przypatrywać, by je wyszukać. Warto pamiętać, aby nie zrywać roślin znajdujących się pod ochroną, rosnących w rezerwatach i nie niszczyć ich stanowisk.

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!