Witaj przyjacielu Zhuhai!

Jest miastem nadmorskim, na którego obszarze znajduje się 217 wysp, leży w prowincji Guangdong w delcie Rzeki Perłowej, liczy 1,6 miliona mieszkańców i właśnie zostało miastem zaprzyjaźnionym Gdyni. W chińskim Zhuhai podpisano umowę, na podstawie której miasta będą realizować szeroko pojętą współpracę. Przyjaźń między Gdynią i Zhuhai będzie polegać na wymianie doświadczeń w dziedzinie: gospodarki, kultury, sportu, rekreacji i edukacji. Będzie koncentrować się na promocji współpracy gospodarczej i handlowej, wymianie informacji, ułatwianiu kontaktów między firmami i udzielaniu pomocy, która ma umożliwić realizację inwestycji. Umowa została zawarta na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia.
W trakcie wizyty w Zhuhai gdyńska delegacja wzięła udział w wizytach studyjnych, m.in. w: Gree Electronic Appliance Co. Ltd, Gaolan Port Economic Zone, Zhuhai National Hi-Tech Zone i w filii Beijing Normal University w Zhuhai. Zasadzono także pamiątkowe drzewo.
W Zhuhai działa pięć stref ekonomicznych i park technologiczny. Intensywnie rozwijają się różne gałęzie przemysłu, m.in.: elektronika, informatyka, czy biofarmaceutyka, a także lotnictwo i inżynieria morska. Ważnym projektem realizowanym przez miasto jest most o długości 42 km, który połączy Zhuhai z Hongkongiem i Makau. Przyczyni się on do usprawnienia komunikacji i intensyfikacji rozwoju gospodarczego w tym rejonie.
Zhuhai posiada też bogaty potencjał turystyczny. Dzięki morskim wyspom, źródłom geotermalnym i organizacji międzynarodowych wydarzeń jest jednym z 40 najlepszych kierunków turystycznych w Chinach.

Wiecha na budynku w programie Mieszkanie Plus
Zatonął zabytkowy jacht w gdyńskiej marinie
Jak spędzić weekend w Gdyni
"Romeo i Julia” na deskach Teatru Miejskiego
„Spleśniały chleb to dla nich wyrok śmierci"