By w pubie siedziało się przyjemniej

Są młodzi, zdolni i niezwykle pomysłowi i właśnie wygrali Hackaton, jeden z najbardziej prestiżowych konkursów informatycznych. Mowa o programistach z gdyńskiej firmy Speednet, którzy stworzyli wyjątkową aplikację. Dzięki ich pracy klienci pubów będą mogli płacić bez odchodzenia od stolika. Młodzi gdynianie stworzyli podczas katowickich zawodów aplikację o nazwie PubbING. Dzięki ich pomysłowi klienci pubów będą mogli realizować zamówienia i płacić za nie bez wstawania od stolika.
- Pojechaliśmy, by stworzyć aplikację oraz wspierający ją backend, czyli część aplikacji działającą na serwerze i zaopatrująca przeglądarki bądź aplikacje mobilne w dane. Tam dzieją się kluczowe dla aplikacji funkcjonalności jak logowanie, przelewy czy wszelkie fizyczne zapisywanie danych. Użytkowanie aplikacji jest bardzo proste. Należy ją włączyć, a następnie przyłożyć telefon do małego nadajnika sygnału radiowego - bluetooth, mogącego komunikować się z naszymi smartfonami. Następnie aplikacja wyświetli menu, w którym wybieramy interesującą nas pozycję, zamawiamy, płacimy i pozostaje nam czekać, aż ktoś z obsługi baru przyniesie nasze zamówienie bezpośrednio do stolika – wyjaśnia działanie aplikacji Paweł Cieszyński Project Manager z firmy Speednet.
- Pracowaliśmy przez 24 godziny, bez snu ani dłuższego odpoczynku. Było to bardzo męczące wyzwanie, ale dało nam dużo satysfakcji. Myślę, że wygraliśmy, gdyż nasz system działa, a pomysł ma biznesowe zastosowanie. Przy niewielkim nakładzie pracy można go wdrożyć w każdym pubie – mówi Paweł Cieszyński. 
Podczas konkursu Hackaton pochodzący z Gdyni programiści musieli zmierzyć się z liczną międzynarodową konkurencją. Łącznie na starcie komputerowego maratonu stanęło 400 osób reprezentujących 48 państw. 
Nagroda dla gdynian będzie także szczególna. Programiści ze Speednetu będą mogli odwiedzić w Stanach Zjednoczonych siedziby takich gigantów przemysłu technologicznego jak Google czy Apple.
Hackaton to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. Hackatony odbywają się w krótkim czasie, zazwyczaj na przestrzeni jednego dnia lub weekendu.
Gdyńska firma Speednet działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, jest także aktywna w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.


fot. Speednet

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku