R@port dobija do brzegu

Dosłownie kilka dni dzieli nas od ważnego teatralnego wydarzenia, jakim jest Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Publiczność obejrzy w sumie osiem przedstawień konkursowych, by na koniec poznać najlepsze. Inauguracja festiwalu odbędzie się w niedzielę 21 maja w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie otworzy sztuka „Triumf woli” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. To ma być raport z tego, co się wydarzyło ciekawego w polskiej dramaturgii współczesnej w 2016 roku. W maju wszystko sumujemy. Ta cezura kalendarzowa jest wygodna dlatego, że dokładnie określa, z czego wybierałem i co było do dyspozycji. Czy wybrałem dobrze? Publiczność mnie oceni. Mam nadzieję, że w tym roku udało mi się ściągnąć ciekawe propozycje – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy R@portu.
 
Jury festiwalu, w składzie: Remigiusz Brzyk, Zbigniew Majchrowski, Dorota Masłowska oceni zróżnicowany repertuar. Wśród konkursowych spektakli, które zobaczymy w ciągu najbliższego tygodnia znalazły się: „Triumf Woli”, „Po „Burzy” Szekspira”, „Silesia, silentia”, „Wieloryb the Globe”, „Krzywicka/krew”, „Drugi spektakl”, „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy”, „Biała siła, czarna pamięć”. Z opisami wszystkich spektakli można się zapoznać pod tym linkiem. Zwycięzców poznamy w sobotę 27 maja podczas uroczystej gali.
 
Ważnym punktem wydarzenia będzie także czytanie tekstów nominowanych do 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Na każdy dzień przygotowano inną sztukę. Harmonogram znajduje się tutaj. 

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW