Jak spędzić weekend w Gdyni

Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Równolegle w Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu trwa 14. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Against Gravity już po raz czternasty zaprasza w podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. Ta filozofia – tak dobrze oddana przez hasło festiwalu – zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to największe wydarzenie prezentujące projekty europejskie w Polsce. To setki wydarzeń i tysiące odwiedzających, którzy przez cztery dni maja mogą skorzystać z szerokiej gamy propozycji spędzenia wolnego czasu w całym kraju. A wszystko dzięki beneficjentom, którzy otwierają drzwi swoich projektów, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują pomysły zrealizowane dzięki środkom unijnym.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich skupiają przedsiębiorczych i dynamicznych beneficjentów. Na IV edycję DOFE zapraszamy od czwartku 18 do niedzieli 21 maja.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Piknik "Bioróżnorodność poznaj by zachować"
Miasto Gdynia oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych zapraszają na piknik  "Bioróżnorodność – poznaj by zachować",  który odbędzie się w piątek 19 maja w Zespole Pałacowo-Parkowym Kolibki w godzinach 10:00 - 14:00.
W tym roku tematem przewodnim jest Wisła. Jest to najdłuższa rzeka w Europie w całości przebiegająca w granicach jednego państwa. Swój bieg kończy w Morzu Bałtyckim. Przepływając przez cały kraj, łączy południe z północą, a dzięki dopływom wschód z zachodem. To wspaniałe dziedzictwo przyrody, ostoja różnorodności biologicznej. Jej dzikość fascynuje nie tylko przyrodników, ale także podróżników, którzy zmagają się z nią kajakiem, rowerem czy pieszo.
Przyrodnicza przygoda rozpocznie się już o godzinie 10.00 w zespole pałacowo-parkowym w gdyńskim parku Kolibki. Dla miłośników natury przygotowano strefę relaksu i edukacji. Uczestnicy wykładów dowiedzą się wielu ciekawostek ze świata roślin, owadów i ryb, poznają znaczenie rzek dla fauny i flory oraz ich bioróżnorodność.
Europejski Dzień Sąsiada
Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą o tym wszyscy. Mieszkańcy Chyloni nie tylko wiedzą, ale również potrafią docenić. Dlatego już po raz dziewiąty w ich dzielnicy zostanie zorganizowany festyn z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.
Podleje kwiatki i przypilnuje mieszkania pod naszą nieobecność, pożyczy cukier, wytrzepie nam dywan, pomoże wnieść zakupy, odbierze naszą paczkę od kuriera czy po prostu zatrzyma się, uśmiechnie i chwilę porozmawia. O kim mowa? O dobrym sąsiedzie. Czy w obecnych czasach jest to towar deficytowy? Absolutnie nie. Wystarczy tylko na chwile zatrzymać się w pędzie życia codziennego i zauważyć, kto mieszka obok nas. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Chyloni. Wiedzą i działają.

Już 19 maja w godz. 16.00-20.00 między budynkami przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni odbędzie się dziewiąta edycja festynu z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Wodna Fiesta z ekspedycją poszukiwawczą w tle
Gdyńska marina stanie się miejscem Wodnej Fiesty. Festiwal, który odbędzie się w sobotę 20 maja, zainauguruje sezon żeglarski na Pomorzu. Będzie to również okazja, aby pożegnać wyruszającą tego dnia ekspedycję poszukiwawczą ORP „Orzeł”. Wstęp wolny.
Wodna Fiesta jest to impreza mająca zapoznać mieszkańców, turystów, przejezdnych z tematyką morską, z aktywnościami wodnymi, a także promować szlaki wodne i miejsca rekreacji w województwie. W tym celu przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzieci będą mogły wziąć udział w plażowych zajęciach sportowych, grach, konkursach i zabawach oraz z dorosłymi obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego i ratownictwa z udziałem psów.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Seahawks Gdynia - Tychy Falcons
Ostatni mecz domowy w sezonie zasadniczym, w którym aktualny Wicemistrz Polski Seahawks Gdynia zmierzy się z Beniaminkiem Tychy Falcons. Początek meczu 20 maja o godzinie 12.00 na Narodowym Stadione Rugby przy ul. Kazimierza Górskiego 10.
O historii rocka w Domku Żeromskiego
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza w sobotę 20 maja o godz. 16.00 na kolejne spotkanie poświęcone historii polskiego rocka.
Gośćmi będą redaktor Dariusz Szreter z „Dziennika Bałtyckiego“ i Jana Kras-Kosela, żona legendarnego muzyka. Spotkanie poświęcone będzie Jerzemu Koseli – prekursorowi polskiego rocka, współzałożycielowi m.in. Niebiesko-Czarnych i Czerwonych Gitar. Wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.
Noc Muzeów 2017 w Gdyni
Jeśli Noc Muzeów to tylko w Gdyni! Zobacz, co przygotowały gdyńskie instytucje kultury w nocy z soboty na niedzielę 20/21 maja. Spróbujcie
- uciec z postapokaliptycznego moskiewskiego metra inspirowanego powieścią Dmitrija Głuchowskiego,
- zobaczcie dzieło Władysława Strzemińskiego w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego,
- przy akompaniamencie muzyki zagranej na zabytkowym pianinie obejrzycie zabytkowe samochody w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji.
Muzeum Emigracji zamieni się w Dworzec Morski z dawnych lat, w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do specjalnej, autobusowej Lini N – N jak Noc.
RC Arka Gdynia - Ogniwo Sopot
W sobotę 20 maja o godz. 18:00 na Narodowym Stadionie Rugby RC Arka Gdynia Ogniwo Sopot. Będzie to ostatni mecz w rundzie wiosennej. Przyjdź, kibicuj i zostań 16 zawodnikiem Arki! Wstęp wolny!
Jak zawsze po meczu wspólny grill z zawodnikami.
Filmowa majówka w dzielnicy
Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa zapraszają na „Filmową majówkę w dzielnicy”. W sobotę 20 maja o godzinie 21.00 widzimy się na Obłużu na terenie rekreacyjnym przy stawku na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej na filmie „Iluzja”. 
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie" - Ptasie trele
Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" zaprasza do udziału w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 21 maja.
Magdalena Hadwiczak – „Ptasie Trele”
Wiosna to okres kiedy ptaki najintensywniej śpiewają i zarazem najlepszy moment do ich poznania. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się po co właściwie ptaki śpiewają? Kto śpiewa – samiec, czy samica? Czy śpiew ma na celu tylko przywabienie partnera? Uczestnicy uzyskają informacje na temat ptasich głosów oraz nauczą się, czyj głos tłumaczono powiedzonkiem „ryba ryba rak rak, swędzi swędzi drap drap”. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli wziąć udział w obrączkowaniu ptaków. Obrączkowanie ptaków to najpowszechniejsza metoda poznania ich migracji, długości życia i innych aspektów ich biologii. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli prześledzić cały ten proces oraz nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki ptaków, takie jak bogatka czy modraszka. Forma zajęć: prezentacja multimedialna, gry, zabawy + wycieczka po ogrodzie botanicznym. Prowadząca Magdalena Hadwiczak.
Wiosenny spacer po Śródmieściu z cyklu "Zwiedzamy Gdynię"
Rada Dzielnicy Śródmieście i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na kolejną edycję wiosennych spacerów po Śródmieściu z cyklu "Zwiedzamy Gdynię" , które tym razem prowadzi p. Arkadiusz Brzęczek. Spacery odbywają się w niedziele w godz. 11.00 - 14.00. Początek zawsze o godz. 11.00 przy Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian (ul. Świętojańska 30). W niedzielę 21 maja tematem spaceru będą „Pierwsze kamienice miasta Gdyni i początek rozwoju Śródmieścia”.
12. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port
Po raz dwunasty spotkamy się w Gdyni z najlepszymi polskimi sztukami współczesnymi na festiwalu R@port. Na koniec poznamy zwycięskie sztuki w najważniejszych kategoriach i laureata 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Organizatorom festiwalu, zależało na tym, żeby każdy widz znalazł coś dla siebie. 12. R@port rusza 21 maja.
W programie festiwalu znalazło się osiem przedstawień konkursowych. Dopełnieniem konkursu są trzy konteksty. Zobaczymy Kontekst Familijny, czyli „Piekło-Niebo” z Wrocławskiego Teatru Lalek. Kontekst Widz reprezentuje „Triatlon” z Teatru Ochota. A pod Kontekstem Polityka kryje się ”Hymn narodowy”.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Wieści z Centrum Kultury
Centrum Kultury zaprasza:
w piątek 19 maja o godz. 19.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka. Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta. Mrożąca w żyłach krew historia o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.
Bilety: 35 zł/30 zł.
w sobotę 20 maja o godz. 19.00 i 21 maja o godz. 17.00 na spektakl „Psiunio” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. „Psiunio” to tragikomedia, która dzięki humorystycznym dialogom i brawurowej grze aktorów przedstawia relacje międzyludzkie w zupełnie nowym świetle.
Bilety: 35/30 zł.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
w piątek 19 maja o godz. 19.00 na sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Burmistrz” w reż. Ewy Ignaczak. Opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym żyją szarzy mieszkańcy. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Bilety 30/35 zł.
w niedzielę 21 maja godz. 12.00 na „Bajkę o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców. Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej, niż można by przypuszczać. Bilety: 20 zł.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!