Święto gdyńskich strażaków

Ich służba jest wymagająca i odpowiedzialna, ale jak sami mówią nie wyobrażają sobie bez niej życia. W czwartkowe przedpołudnie strażacy z Gdyni celebrowali swoje święto - Dzień Strażaka. W reprezentacyjnych mundurach świętowali przed komendą przy ulicy Władysława IV. Oprócz strażaków w obchodach wzięli licznie udział mieszkańcy. Najmłodsi mogli podziwiać wozy ratowniczo-gaśnicze, zarówno te zabytkowe, jak i najnowsze pojazdy gaśnicze. Gratulacje i życzenia, w imieniu samorządu gdyńskiego, złożył strażakom dyrektor UM Jerzy Zając.
Jak podkreślają gdyńscy strażacy to jeden z najważniejszych dni w roku. - To dla nas wielkie święto, 4 maja celebrowaliśmy to wydarzenie wewnętrznie, podczas uroczystej mszy u naszego kapelana. Obchody oficjalne, z udziałem mieszkańców, w naszym mieście przypadły na 18 maja. – wyjaśnia kapitan Paweł Gil z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. 
I dodaje - Nasza służba polega przede wszystkim na ratowaniu bezcennego życia ludzkiego. Jeździmy do różnych zdarzeń. Pożarów mamy na szczęście coraz mniej, ale pojawiają się tak zwane inne miejscowe zagrożenia. Przede wszystkim służymy obywatelom - to nasza dewiza.
W trakcie uroczystości strażacy zostali odznaczeni za swą pracę, a także otrzymali promocję na wyższe stanowiska służbowe. Awanse otrzymało 42 funkcjonariuszy straży pożarnej. Od pełnionej służby strażacy nie mają wolnego. Podczas uroczystości rozległ się dźwięk syreny alarmowej, a to oznaczało, że muszą wyruszyć na ratunek.
Każdy kto chce zostać strażakiem ma do wyboru trzy drogi. Jedną z nich jest klasyczny nabór. Osoba, która przejdzie pomyślnie wszelkie testy, w tym sprawnościowe i rozmowę kwalifikacyjną, może zostać przyjęta. Kolejna droga wiedzie przez dzienne szkoły aspirantów. W Polsce mamy trzy takie placówki w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu. Trzecia droga wiedzie przez szkołę oficerską Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, jednak tu obowiązuje ograniczenie wiekowe. 
Warto wspomnieć, że w minionym tygodniu gdyńscy strażacy otrzymali dofinansowanie z budżetu państwa, w wysokości 608 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni Oksywiu.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!