„Zaprojektuj sobie ścieżkę do domu” przy Chwarznieńskiej

„Zaprojektuj sobie ścieżkę do domu” – to hasło przewodnie spotkania mieszkańców budynków przy ulicy Chwarznieńskiej 4-8 z pracownikami Laboratorium Innowacji Społecznych i studentami Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Będzie ono okazją do przekazania architektom opinii i spostrzeżeń na temat zmian, jakie powinny zajść w rewitalizowanej części Witomina. Spotkanie odbędzie się najbliższy czwartek 18 maja .
W proces rewitalizacji części dzielnicy Witomino- Radiostacja zaangażowali się między innymi studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy już od kilku tygodni pracują nad koncepcją zagospodarowania osiedlowej przestrzeni w tej części Gdyni. Studentów wyższej uczelni do współpracy zaprosiło gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych.
Nasza grupa liczy ponad 40 osób. Są wśród nich także studenci z zagranicy, którzy w ramach programu Erasmus przyjechali na Politechnikę Gdańską z Indii, Bangladeszu czy RPA. Część z nich pracuje nad samymi projektami, część skupia się na współpracy z mieszkańcami – informuje Monika Arczyńska, opiekun grupy.
W rewitalizowanej części dzielnicy Witomino-Radiostacja studenci architektury wytypowali trzy obszary przedstawiające największy potencjał i wymagające zmian przeobrażających je w miejsca przyjazne dla każdego mieszkańca. Jeszcze w kwietniu odbyły się warsztaty projektowe, w których w roli ekspertów wystąpili właśnie mieszkańcy tej części Gdyni.
Kolejnym etapem będzie spotkanie mieszkańców bloków przy ul. Chwarznieńskiej 4, 6, 8, ze studentami i pracownikami LIS, które odbędzie się w czwartek, 18 maja. Jego tematem będą potrzeby i propozycje zmian w tej części dzielnicy.
Podsumowaniem obecnych działań rewitalizacyjnych na terenie Witomina-Radiostacji będzie natomiast dwudniowe testowanie propozycji przygotowanych przez studentów Politechniki Gdańskiej. W piątek 26 i sobotę 27 maja mieszkańcy będą mieli możliwość praktycznego sprawdzenia zaproponowanych rozwiązań poprzez modele w skali 1:1. Wypożyczymy ławki, przyniesiemy więcej zieleni, ustawimy tymczasowego grilla. Będziemy obserwować, jak w tych miejscach zachowują się mieszkańcy – czy faktycznie z nich korzystają i czy takie zmiany to ich zdaniem dobry pomysł – mówi Monika Arczyńska.
To jednak nie wszystko. Następnym krokiem będzie przygotowanie wytycznych projektowych – uwzględniających uwagi studentów powstałe w porozumieniu z mieszkańcami Witomina-Radiostacji – na potrzeby konkursu urbanistyczno-architektonicznego.
„Zaprojektuj sobie ścieżkę do domu”
czwartek 18 maja w godzinach 16.00-18.00
Spotkanie przy ul. Chwarznieńskiej przy budynku nr 4.

Majówka po gdyńsku
Gdyńskie Centrum Zdrowia oficjalnie otwarte
Znamy już wykonawcę zabezpieczeń na Kamiennej Górze
Poznaj z nami najciekawsze trasy rowerowe Gdyni!
Gdyńska architektura od podszewki